Trenutna cena kukuruza na tržištu i predviđanje njenoga kretanja

Da li verujete da će cena dostići 300 € po toni ??

  • Da

    Glasovi: 183 53,5%
  • Ne

    Glasovi: 159 46,5%

  • Ukupno glasača
    342
Evo koliko se krece cena Kukuruza u Nemacku 258,50€ tona sto mu dodje oko 30dinara
[TABLE="width: 292"]
[TR]
[TD="class: maerkteArt"]Raps[/TD]
[TD="class: maerkteWert"]523,25 Euro/t
grow2.gif
[/TD]
[TD="class: maerkteTendenz, align: right"]zur dlz-Prognose[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: maerkteArt"]Weizen[/TD]
[TD="class: maerkteWert"]264,25 Euro/t
grow2.gif
[/TD]
[TD="class: maerkteTendenz, align: right"]zur dlz-Prognose[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: maerkteArt"]Mais[/TD]
[TD="class: maerkteWert"]258,50 Euro/t
grow2.gif
[/TD]
[TD="class: maerkteTendenz, align: right"]zur dlz-Prognose[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: maerkteArt"]Kartoffeln[/TD]
[TD="class: maerkteWert"]10,70 Euro/dt
equal.gif
[/TD]
[TD="class: maerkteTendenz, align: right"]zur dlz-Prognose[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: maerkteArt"]Braugerste[/TD]
[TD="class: maerkteWert"]0,00 Euro/t
fall2.gif
[/TD]
[TD="class: maerkteTendenz, align: right"]zur dlz-Prognose[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

Ausführliche Übersicht:
 
utorak 17.07.2012 | 10:59 [h=1]Zabrana izvoza pšenice i kukuruza?[/h] Izvor: Dnevnik Suša je donela štetu poljoprivredi, koja će se na kraju meriti i milijardama evra, pa se čuju glasnija razmišljanja o donošenju zabrane izvoza pojedinih kultura
Prikazati ovde celokupan tekst članka
Pošaljite komentar


utorak 17.07.2012 | 10:59 [h=1]Zabrana izvoza pšenice i kukuruza?[/h] Izvor: Dnevnik Suša je donela štetu poljoprivredi, koja će se na kraju meriti i milijardama evra, pa se čuju glasnija razmišljanja o donošenju zabrane izvoza pojedinih kultura
Zatvorite ovde celokupan tekst članka
169660691250052c0070d88984490554_extreme.jpg
Kako je sada najgora situacija s kukuruzom, ovih dana se kao veoma moguća opcija pominje spuštanje rampe za žito.
Zagovornici te mere ukazuju na to da bi, ako to ne uradi tehnička vlada, prvi potez nove vlade morao da bude uvođenje zabarane za izvoz pšenice i kukuruza barem do kraja godine, dok se konsoliduju redovi i uvidi kakva nam je zapravo letina.
Po njima, ta mera je prosto neophodna za stabilizaciju cena na domaćem tržištu jer se, s obzirom na umanjen rod, očekuju značajnija poskupljenja namirnica, a potrebno je i da se spreči nekontrolisan izvoz žita dok se ne uvidi kakvi su nam bilansi i kako smo prošli s letinom.

"Mnogo je priča o zabrani, ali donošenje takve odluke je komplikovano jer bi mišljenje trebalo da usaglasi određen broj ministarstava pa onda da takav predlog podnesu vladi. Stoga nije realno očekivati mere zabrane barem s tehničkom vladom, već tek kada nova vlada bude izabrana" , kaže Vukosav Saković iz Žita Srbije.

Međutim, s druge strane, on napominje da smo kao država preuzeli razne obaveze, pa bi i donošenje zabrane moralo da se sagleda u tom svetlu.

Naime, potpisali smo sporazum o trgovini s EU, kao sastavni deo SSP-a, i obećali da nećemo preduzimati nikakve dodatne mere, što verovatno podrazumeva i usaglašavanje stavova naše kancelarije za pridruživanje s Briselom.
"Kada se o toj meri priča, uglavnom se pominju dve robe, pšenica i kukuruz, ali će se sigurno i uljare oglasiti kada za to dođe vreme ", dodaje Saković.

Elem, sada je glavni razlog koji bi do zabrane izvoza mogao dovesti, suša na njivama kukuruza.

Ona je poprimila razmere katastrofe i procenjuje se da će rod biti prepolovljen, što će u tom slučaju biti na ivici naših potreba. Ipak, procena štete realnija će se moći dati iza kiše koja se najavljuje.

Ali, evidentno je da je šteta ogromna i da će gubitak na parcelama na kojima u proteklom periodu nije palo ni kapi kiše biti stopostotan.

Pod pretpostavkom da će prinos biti 50 odsto manji, to je šteta na 3,5 miliona tona kukuruza. S obzirom na to da je žuto zrno po toni sada oko 200 evra, reč je o šteti od 700 miliona evra u proizvodnji kukuruza.

Objektivno, šteta je blizu toga, vele stručnjaci. Ako tome dodamo i štete na soji, šećernoj repi, te one koje su mrazevi izazvali na voću i povrću, situacija je zaista ozbiljna.
Pošaljite komentar






  1. A gde je sada trzisna ekonomija? Ako su prinosi mali, znaci da ce cena biti veca. Kako se niko nije setio mere da kupi taj kukuruz po vazecoj ceni, a ne da obara cenu i zaradu seljaku?
    (NS, 17. jul 2012 15:11) # Link komentara
    Vaš glas je zabeležen - hvala na trudu.
  2. Zabrana izvoza ne bi bila uvedena prvi put. Mnoge "trzisno" orijentisane vlade su je u poslednjih deset godina donosile. Ona u praksi ucini da poljoprivrednicima obori cenu na otkupu a izvoznici uvek nadju nacin kroz neku uredbu da zitarice izvezu i zarade ekstra profite. Poslednji put je iskoriscena namerna rupa da je izvoz prekrupe bio dozvoljen, nije nego! Bivsa vlada i ministar Petrovic su seljacima ukinuli subvencije, susa im je unistila useve a nova vlada ce jos zabraniti izvoz i sniziti cenu i to malo proizvoda koji posle suse budu poznjeveni. Da mi lepo odmah poljoprivredu predamo strancima pa da se vise ne mucimo?
    (Dragan, 17. jul 2012 14:04) # Link komentara
    Vaš glas je zabeležen - hvala na trudu.
  3. Pa u toj zabrani će poljoprivrednici pored suše koja hara opet nastradati.Bud je malo rodilo još će i cenu da im obore.Pa gde to vodi našu poljoprivredu.Neka država prvo proglasi elementarnu nepogodu zašta ima realne osnove pa da vidimo kakvu će pomoć ponuditi Srpskom seljaku.
    (diklofen, 17. jul 2012 13:27) # Link komentara
    Vaš glas je zabeležen - hvala na trudu.
  4. Umesto da se govori kako pomoći poljoprivrednicima u nabavci opreme za navodnjavanje, kako bi imali veće prinose, što bi se odrazilo na ukupnu ekonomiju države, eto priče o zabrani izvoza. Totalno pogrešno razmišljanje.
    (Stefan, 17. jul 2012 13:12) # Link komentara
    Vaš glas je zabeležen - hvala na trudu.
  5. Iako se zalažem za EU, mislim da bi bila odlična odluka o obustavi izvoza kukuruza i pšenice, zarad zaštite domaćeg tržišta, ali opet dosta tajkuna će se strasno i korupcionaški protiviti ovome, jer neće moći da beru kajmak suše po celom svetu !?
    Monopoli i korupcija uništiše Srbiju !
    (Bojan, 17. jul 2012 11:41) # Link komentara
    Vaš glas je zabeležen - hvala na trudu.
 
pa kukuruza treba i za domace potrebe u svaki koncentrat ide kukuruz,kako ce fabrike koje prave koncentrat uvoziti ga iz inostranstva po skuplje :),nije susa samo u srbiji,da smo mi jedini pod susom ne bi mogli da uticemo na cenu ni 5 procenata-a novog kukuruza ce biti tona po 1 kj pa vi sada gledajte,mala je verovatnoca da se kukuruz izvuce sa nekim zadovoljavajucim rodom-a kisse nema ni na vidiku
mislim da je ovo lov u mutnom da se otkupi od seljaka ovo malo jos sto mu je ostalo kukuruza po nizoj ceni,vratimo se samo godinu u nazad kukuruz je isto bijo oko 24 dinara a euro puno manji a imali smo zagarantovan rod kukuruza 2011 godine a sada katastrofa,e tako ja vidim ovu situaciju na trzistu
 
Postujem ja tvojih 60 komada,ali mi nije jasno zasto je stocar onaj koji kupuje koncentrat,a nije onaj koji ga sam pravi.EU za koju se zalazemo i zabranjuje da sam pravis hranu.:sta:

Da se razumemo,mislio sam na to da neko koga iznenadi skok cene kukuruza u julu,sebe ne moze da nazove odgajivacem,ili je pocetnik,ili je budala koja se uvalila u kredite,pa srlja ne zna gde bije.Ne drzi se stoka,pogotovo svinje na veresiju.Posle kuknjava na sav glas kako nemaju nista,pa ako kupujes kukuruz u sred leta nemas sigurno nikakvu zaradu.Ko sad hrani svinje i placa kukuruz 32 dinara koliko je danas bio kod nas,neki su cak placali i 35,radi za dzabe i na cenu od 200 dinara kilograma svinjetine.Sad treba zbog takvih da se zabrani izvoz? Ovako je svake godine i ko za svo to vreme nije ukapirao na kom principu sve to funkcionise zasluzuje da propadne,a ne da zbog toga ispastaju ratari,a veruj mi da zbog tih "velikih odgajivaca" koji gaje svinje na veresiju ispastaju i ostali odgajivaci.
 
@xsale, za te manje koji kupuju na par vreća i koje je ovo iznenadilo si u pravu, ali ne treba njima neka količina tako da će se snaći i nije reč o njima. Ali šta sa većim tovljačima, jednog imam u komšiluku,a iz centralne su Srbije, koji IMAJU svoj kukuruz. Zbog čega bi oni u cenu mesa kalkulisali cenu svog kukuruza po recimo 20 din., kad mogu taj isti kukuruz da prodaju bilo gde južno od Beograda po ceni od 30 din, znači minimum 5 din više nego bilo ko u Vojvodini? A cena sojine sačme je ovde 80 din/kg. Mislim da bi tek onda ispali budale, mada mi se ne sviđa baš taj izraz. Bez obzira da li kupuju, ili imaju svoj kao svi ozbiljni tovljači, oni će u cenu mesa ukalulisati upravo cene koje su ovde u maloprodaji, a bojim se da će na kraju ispaštati i ratari i tovljači, jer država ne uvodi ove mere da zaštiti bilo koga od njih, već SEBE time da obezbedi niže cene u trgovinama za opljačkani i osiromašeni narod, bilo zabranom izvoza , bilo uvozom nečega što se još samo ovde može zvati mesom, pa na pola kg toga kilo bibera i aleve, i eto kobasice po 150 din/kg na akcijama, samo tako.
 
Ako zabrane izvoz, onda ce nas tek dokrajciti, novi kukuruz, kog ce biti jako malo, nece biti skup (npr 190e), a mi necemo imati dovoljno da pokrijemo troskove proizvodnje, i sta se onda desava, kukuruza nema, a mi ga dajamo ispod trzizne cene, a u Nemackoj, npr cena 235e, sta je to onda nego direktno unistavanje proizvodjaca.
 
Samo mi jednu stvar reci,kad je to sto mi ulozimo u svinje igralo neku ulogu u formiranju cene mesa?Ako uvezu leseve i ako padne potraznja imas ponudu da das svinje za "dzabe" ili za malo vise od dzabe,ali pare 6 meseci.Ako je nestasica svezeg mesa,to ne mogu da uvezu jeftinije nego ovde onda mora da bude skupo,nezavisno od kobasica sa akcije.

Takodje ti garantujem da ti veliki ako gaje vise tura svinja godisnje sigurno kupuju hranu sad.Nije dzabe ovoliko skocila cena kukuruza odjednom.

Drzava jedino treba da zabrani uvoz mesa iz evropskih kafilerija,da se popravi stocni fond,da onda skoci potraznja za zitaricama na domacem trzistu i popravila bi se cena i kukuruza,mislim na pocetnu cenu neposredno posle branja.Sad se postavlja pitanje kome to treba? Uvoznicima mesa odgovaraju nagli skokovi cena mesa,zato sto oni uvoze kad je ekstremno skupo,da je nekom stalo do cena i naroda uvozilo bi se pre krize mesa da ne dolazi do tolikih skokova,ili bi se kupovali viskovi za bolnice i vojsku u zimskom periodu da ljudi ne propadaju.Cim nema stoke kukuruz je jeftin na domacem trzistu i za male pare se kupi posle berbe.To ostavlja mogucnost pravljenja lepe razlike u ceni onima sto trguju,svake godine ko kupi kukuruz u jesen,u julu ga proda za duple pare.Iz licnog iskustva znam da je tako.

Samo jedno pitanje,jel ima i jedna strana firma da se bavi otkupom kukuruza u Srbiji,u stvari da se bavi otkupom bilo cega sto se proizvede na selu ?
Nema ni jedna,e tu je u stvari nas problem.
 
xsale, sve je to super, i ima tu dobar deo istine u tvom komentaru, ali ne zaboravi da kukuruz cini najveci deo robe koje mi izvozimo, prema tome i cena u inostranstvu igra ulogu....
 
xsale, sve je to super, i ima tu dobar deo istine u tvom komentaru, ali ne zaboravi da kukuruz cini najveci deo robe koje mi izvozimo, prema tome i cena u inostranstvu igra ulogu....
Vise puta sam pisao o tome i ne retko bivao ismejan.Kamo srece da nase stocarstvo potrosi sav kukuruz i izvezemo meso.Jos bolje preradjevine.Pa i taj nas kukuruz nekpojede tamo negde i posto je onda to meso,a opet nam se vraca kao jeftinije.Nije li vam to cudno.Sto kaze kolega dolazi nam kojekakva crkotina i ubija cenu.U svakom slucaju tu nismo krivi ni stocari ni ratari.Tu je drzava jedini krivac.A o robnim rezervama da i ne pricam.Ne postoje.Ovo treba da nam bude opomena.Moze susa biti i ne daj Boze gora,pa jel treba da pocrkamo.Biti misliti i o ratarima i o stocarima,a ne kako je onomad jedan ratar napisao poubijajte stoku,mi imamo izvoz zitarica.E to mu jos nisam oprostio,a svako normalan bi se slozio da to nije bilo dobro razmisljanje.
 
Uspela im je akcija,ljudi krune po selu kao pomahnitali!!! Bio jedan rodjak,zali se nema slobodnog krunjaca a cuo je da ce da padne...Covek ima dobrih 60-ak godina,ja mu kazem ako si cekao do sad,sacekaj jos 10-ak dana!
 
Mislim da ova buduca vlada se nece baviti zabranom izvoza,imaju oni vecih problema od kukuruza.Em je sama vlada po sebi klimava i ako jos budu stali na zulj paorima mislim da nece sacekati prvih sto dana rada vlade.Moj kukuruz je predan na cuvanje ceka bolju cenu koja po svim relevantnim podatcima MORA da bude veca od 24din/kg.Da napomenem tj moje nisljenje,ako ce susa odneti 50% celokupnog roda u srbiji,znaci da isto tolko ostaje za stocarstvo a nema te stoke koja ce te kolicine pojesti ili industrija preraditi barem ne u srbiji.
 
Srpska posla...Slika govori vise od reci!!!Ne dajte da vas varaju i manipulisu s vama...
18072012.jpg
Evro u medjuvremenu porastao 2% a kukuruz pao 3%,mahinacije i malverzacijeeeeeee.....Molim @Mikiperlez da kaze realnu cenu u ovom trenutku za nase trziste ako je iole covek!Ja znam da je realna cena 25,50 i da ovo sto po selima placaju 24-24,50 sve preko je njihova zarada!
 
Nazad
Vrh