Trenutna cena kukuruza na tržištu i predviđanje njenoga kretanja

Da li verujete da će cena dostići 300 € po toni ??

  • Da

    Glasovi: 183 53,5%
  • Ne

    Glasovi: 159 46,5%

  • Ukupno glasača
    342
Pa dobro na cijoj ste vi strani? Sta ako prvi sledeci kukuruz bude skinut 2013 god u jesen? Hoce li neko pitati ljudi od cega cete vi ziveti dotle?
Situacija u ataru je tragicna! Ovo je vec elementarna nepogoda ali o tome nema ko da brine jer su gospoda trenutno prezauzeta nadjebavanjem oko raspodele fotelja!

Razmisliet hoce li se neko pitati kako seljak da premosti dve godine? Boli ih uvo!

I obzirom na to, da malo je 190, bice malo i 290 ali o tome ne vredi da pricamo!
 
Nisam ni sumnjao da moj post nece izazvati komentare.:osmeh: Ja sam samo napisao da je situacija takva kakva je,da je kriza i da ima mnogo bede.Seljak u Srbiji zaradjuje kao i seljak u EU.Ne kazem da to ne treba.Problem je sto nas radnik u proizvodnji,ako je uopste ima ne zaradjuje kao onaj u EU.Tu je dizbalans i zato treba ljudi da budu zadovoljni.Ispalo je da sam ja protiv zarade.NE SAMO TREBA SVI DA IMAJU.Ako neko crkava od gladi,a vi kupujete traktore od 200000e.Pa doci ce ljudi opet do revolucije.Zadovoljite se sto na par jutara uzmete neciju godisnju platu.Koliko se radnih sati provede na par jutara.Zapitajte se malo.Bilo je da je bar 18,pa bar 19,sad se spominje 30.PA REALNO LI JE?
 
Nema tu puno milosti,a kao sto mnogi rekose cena je najbolja kad ti trebaju pare neko je prodao po 18,neki se nadaju da ce prodati po 25-30 svako ima pravo da bira kad ce prodati i sta ce sa parama,a u slucaju da ne zna nek mi se javi. :osmeh:
 
Ne kupujem traktor od 200k eura, imam 30 god stari traktor. Ipak mislim da u tvoj disbalans nisi uneo jos neke opcije.

Slazem se da prosecan radnik ne zaradjuje dovoljno ali on ujutro kada udje u fabriku unese burek i to je ceo kapital koji unosi u proces proizvodnje. A ovu zemlju je neko trebao da kupi, zatim traktor i ostale masine, za naftu, vestak, seme, sredstva za prskanje...

I nikako nemam nista protiv nekog ko prima redovnu platu, ali ti ljudi je primaju pa je primaju bez obzirana susu, grad ili kojekakve druge vremenske prilike i neprilike. A mi cak i ako ne skinemo nista ove jeseni moramo od neceg da zivimo, i nadjemo pare za novi krug proizvodnje az sledecu godinu. A to ako imas sve masine i radis sam iznosi preko 500e po kj pa ti vidi.

Pored toga imao sam ozbiljne planove za prinos od ove godine tj da kupim kucu i da se zenim, e sad ako ne bude toga, ne mogu kao neko sa platom da u banci dobijem neki gotovinski kredit ili tako nesto pa cu i to morati odloziti dok ne padne kisa, koje god to godine bilo...
 
Meni je pokojni deda orao konjima i imao prinos i cenu iz tabele,koju je uvazeni kolega neki dan objavio.Mislim da je dijagram od 1850 godine do danas.Drasticno je porastao prinos,cena,a ulozeni rad se drasticno smanjio.Moj deda bio zadovoljan,a ovde neki me prozivaju da sam debil.Neka im je na cast,ali odje neko lud.
 
Ljudi kako vas nije sramota da se vredjate.
pa nama zato i ide lose ja ovde nevidim pametnih komentara ,cast pojedincima.
Puno zlobe i ljubomore.
Zar treba nekome zamerati ako ce cena dostici 30 dinara,treba biti ljubomoran ili sta.
Prestanite da budete licemerni i bezobrazni uozbiljite se ovo mi ponekad lici na tinejdjerski forum.
 
Strah me je da ako cena stigne 30 din bice kako ste i napisali deljeno sa dva.Dogodine nema sta da se proda to je cela filozofija.A sto se radnika tice nemojte pozeleti biti u njihovoj kozi.Ja sam polutan pa mogu objektivno pricati o obadve strane.Cak i na ovom forumu ste nas ponizili a kako nas tek drzava gazi.Nek je cena 200eu/tona samo da bude i dogodine solidnog roda.
 
Neko je morao da proda kukuruz po 18 ,19din(kredite da otplacuje,nekome su trebale pare za setvu,neko je mislio da je to maksimalna cena i da mu je dobra), znamo svi da je tesko sada postalo,zato sto je katastrofalna susa,svi su iznervirani,ali svako voli da proda svoje sada najskuplje sto mu je ostalo od roda 2011,jer 2012 tesko da ce od zasejanih povrsina,imati 40% da se radi,ali to je pitanje koliki ce prinos biti.Ova tema je postala kao tema subvebvencije za poljoprivredu,krece se sa svadjama bez potrebe...Zato razumevanja malo,prezivecemo i ovo.
 
Poslednja izmena:
ako se desi da cena dostigne 30 dinara i ako se obistine ove sumorne prognoze o ovogodišnjem rodu država će početkom februara morati da uvede zabranu izvoza kukuruza ili će da ne bi izazvala gnev seljaka na finjaka uvesti izvoznu taksu u visini recimo 5 dinara po kilogramu
 
Komsija SAMA,uopste nisam mislio ni aludirao na tebe.
Nisam cak ni procitao tvoj post!
Ocenu sam dao generalno,jer je nasa bransa poznata po tome,da se uvek nadje neko ko misli za sebe da je ingeniozna pojava i pravi se pametan!
Uvek se nadje neko ko misli da je u odredjenom trenutku cena poljoprivrednih proizvoda previsoka!
Zamislite samo dali,bankari,naftasi,trgovci zlatom,proizvodjaci mobilnih telefona,kompijutera misle da im je zarada previsoka?
I ono sto je najvaznije:
kao sto neko rece,mi ovde ulazemo ogroman kapital:
Racunao sam sad:
U zemlji imam vrednosti 60 000 ev.
Dva traktora,berac Kombajn za zito,4 prikolice,sitna mehanizacija: 20 000 ev
Supe,garaze,kotobanje,ostali preskup beton,najmanje 20 000 evra!
Dakle ulozenih suvih 100 000 evrica.
Plus velika ulaganja u seme,djubre,naftu ,hemiju,amortizaciju,odrzavanje,delove...
Plus gurava ledja, plus koliko se pesticida nagutamo,a to niko ne moze da nam plati,za to ce nam stici jednog dana debeo racun...
I gde sam onda ja,ako za godinu dana zaradim isto koliko i neko sa prosecnom platom za godinu?
Pa cak da je i duplo u ekstremno rodnim i sa dobrim cenama,godinama?
Sta ja zapravo radim?
Pa da sve prodam, i da stavim 100 000 evrica na banku,samo cu od kamate,po trenutno vazecim godisnjim kamatama,imati 7 000 evra za godinu!
I da me ne boli glava dali ce biti suse,leda,koliko cu kila otrovne prasine progutati!
A ako od obicne kamate mogu da imam 7 000.evrica, posto se bavim proizvodnjom,bilo bi logicno,da zaradim bar duplo.
Dakle 14 000. zato sto ulazem kapital,rad,amortizaciju,dodatni ulog i naravno rizik!
I onda stvarno nevidim zasto se uvek nadje neko ko ima toliko skromne zahteve kada su u pitanju cene nasih proizvoda.
A niko se nije setio da je jedan od osnovnih ekonomskih zakona sledeci:
DA KAPITALI PRIBLIZNO ISTIH VREDNOSTI,MORAJU DA STVARAJU PROFITE PRIBLIZNO ISTIH VREDNOSTI !
Zasto?
Pa zato ako ja ulozim u poljoprivredu 100 000 evra i zaradim godisnje samo 3 000 a neko ulozi 100 000 u trgovinu sa upaljacima i zaradi godisnje 20 000, onda cu i ja da razjebem moju poljoprivredu i da ja svercujem upaljace,pa cemo mati visak upaljaca, a nece biti sta da se jede!
 
Proradio balkanski mentalitet.Sad ce se cekati sa prodajom dogod ne pocne da pada.:osmeh: Apsurd je da prosecan gradjanin AKO IMA POSLA radi za 800kg kukuruza.Apsurd je da za zaradu na 1Kg kukuruza bude zarada,kao na 20 jaja.Apsurd je da na kili maline ima zarade kao na kg kukuruza.Da me ne shvatite pogresno.Treba izvuci maksimum.Niko nije pitao ni kad se radilo s minusom.Treba samo biti realan i zadovoljan sa fantasticnom zaradom na kukuruzu i ne treba traziti leba preko pogace.:ppozdrav:
Ja stvarno ne razumem,sta sam ja ruzno napisao.:osmeh: Lepo pise da treba izvuci maksimum i da niko nije pitao kad se radilo sa minusom.Isto sam napisao i prodavcima prasica,kada su skocili isti.Sad uzmite pare za sve sto niste uzeli.
Pojedini ocigledno citaju i tumace onako kako im odgovara.Sve ostale paritete koje sam napisao su cinjenica i ne razumem zasto bi to nekoga vredjalo.Imam i ja nasledjenu zemlju.Nemam mehanizaciju i sve placam.Po ceni od 23 dinara sam PREZADOVOLJAN.Hranim pilice i na njima imam mnogo veci ulog,a manju zaradu.To su cinjenice i ne odobravam pojedincima da se ne isplati ispod 200e.E to nije tacno.Racuna itekako ima,a da treba iskoristiti trenutak,treba i uzeti pare za sve propusteno.Najiskrenije zelim svima da dobro prodaju svoje zalihe,a potom da im zedne njive dobiju kise.:ppozdrav:
 
Ne vidim da je iko pomenuo da su svake godine inputi i pariteti su sve skuplji i gori! Kvalitetno seme, đubrivo, hemija, nafta će nesumnjivo naredne godine biti još skuplji...dok su ti pre 50 godina glavne stavke bile sopstveni rad i seme sa kotarke.
 
Ako dobro shvatalm ovde je drugi problem, ako kukuruz dođe do 30 din. znači da je ova žetva katastrofa i da ga neće biti, u toj varijanti ni nema ništa da se bere tako da će biti svejedno da li je 30 ili 300 kad nema roda. Izgleda da će ova suša da donese jedino to dobro da će opet ručno da se bere kukuruz.
 
...Ili ce doneti to da ce pasti arenda koja je sad extremno visoka, mada ima onih koji ce dati i "100 hiljada" jer imaju "subvencije".
 
Neće arenda pasti niti išta slično.Preživeće se ova godina i teraj dalje.Smanjićemo ulaganja i planove za ovu godinu i to je to.
 
Nazad
Vrh