Trenutna cena kukuruza na tržištu i predviđanje njenoga kretanja

Da li verujete da će cena dostići 300 € po toni ??

  • Da

    Glasovi: 183 53,5%
  • Ne

    Glasovi: 159 46,5%

  • Ukupno glasača
    342
Kako si ti tako siguran?
Radim tako već 35 g. i sada ti treba da mi kažeš da je neću raditi. :haha:
pa ako ja treba da ti pricam da li ti valja ili ne onda jbg

valjda vidis koliko ti ostaje u dzepu od poljoprivrede

sam pocetak razmisljanja da je zemlja -dopunski posao- je totalno izopacen

posao ces naci uvek bilo gde

zemlju neces kada je se prvi put otarasis vec preko arende,u 90% slucajeva to je kraj

evo kod mene se sada izdalo nabrzinu oko 55-60 jutara,sve je posejana repica

zaposlili se ljudi i kraj
a raditi mesecno i pokrivati zemlju je blago receno kriminal posla
 
Naravno da ne. Ali se pitam gde je nestala snaga i polet usmeren protiv "hobista"?
Moje misljenje se nije promenilo sto toga tice, ali ponavljati jedno te isto je i dosadno, a neki misle da profi hoce da uniste hobiste, tako da ta debate ne vodi nikuda jer i jedni i drugi brane svoje stavove.
 
Nisam hteo da se mesam u diskusiju ovih dana jer sa ratarenjem nemam nikakve veze . Samo ovo hocu da kazem . Godinama se zna sta se sprema i mnogi na to godinama ukazuju . Ali do pre godinu dana nije bilo buna i ustanaka . " Veliki " su svih ovih godina imali racunicu ( primer - 100Ha x 100€ zarade a bilo je i vise ) i 99% njih je cutalo . Mnogi veliki su se slikali sa Nedimovicem i kada mu mali paor prica da nije dobro on bi mu se smejao i govorio da zivi u kapitalizmu i da nauci sta i kako treba . To stanje je trajalo godinama i posle X godina veliki paor ulazi u probleme . Do tada vecina malih paora je da bi prezivela se dovijala , mnogi su poceli da rade kao robovi kod kapitalista . Sada se opet taj paor ne sme nista pitati jer ima dodatan izvor prihoda a mnogi mali su poceli velikima da daju zemlju u arendu . I tu sada ne valja jer arenda je skupa na danasnje stanje u poljoprivredi i opet je taj mali paor kriv . Sa druge strane veliki se ljute sto mali nece da ih podrze posle X godina . To je jedno vrzino kolo ali neki to moraju da shvate da to mozda i jeste inat . Ali taj inat su napravili veliki paori . Pametovali su , bili uz vlast , e pa sada veliki ima da padnes jer ko visoko leti nisko pada a ja kao mali necu da ti ublazim pad jer sam ja odavno pao ali sa male visine a ti ces roknuti da se vise neces oporaviti a to si i zasluzio . Ali vreme leci rane i dobro je to sto sada znamo ko je pravi neprijatelj i ko je zasluzan za propast poljoprivrede . Uskoro su izbori pa ko bude zaokruzio redni broj 1 neka zivi sa time !
Potpisujem.
 
Zato što nemaju izbora! Ko živi isključivo od poljoprivrede i nema drugih prihoda sa strane on mora posejati. Jer mora se platiti struja, školovanje dece, ogrev, i još mnoštvo stvari koje se moraju. Da ne bi bio minus mora se odreći onoga što se ne mora, smanjiti troškove na minimum, i moliti Boga da sledeća godina bude bolja. Jer kad ti izbor bude kupiti veštak ili da ti iseku struju, logičan je izbor. Nisam lud pa da ne znam da to nije dobro za zemlju, da zemlja tako siromaši i da neće dati očekivani prinos, ali preživljavanje je broj jedan. Znam da će sad svi reći da je to život nedostojan čoveka, pa jasno, znam i ja to, ali ajd' nek' mi neko da drugo rešenje. Ko ima druge prihode, van poljoprivrede, on može da kalkuliše sa odmaranjem zemlje, ali ja govorim o čistim poljoprivrednicima.
Kolega.Koliki je prihod od 40.000 mesečno.Kome je bolje tom ili onom što ima 100ha svoje zemlje.
 
Razumem te ja ali evo moj primer, meni je žena u radnom odnosu ta plata nema za 5-6 dana, imam troje dece u školi, radim nekih 12hektara i prošle jeseni računam, hajde da posejem kukuruz 5-6hektara i pšenicu toliko jer godinama unazad je ostajao po koji dinar a ove godine sam puko 300evra na svakom hektaru, ja nemam kapital da pokrijem početno ulaganje a sada nemam da se razdužim, i kako da ulazim u novu setvu?čime?
Zar ti stvarno racunas na to da zivis sa 12 hektara zemlje, mislim nemoj se ljutis ali od toga nema leba
 
М оји мали ништа од пропадања великих нио данас у атару нема ниједног имт све велики трактори јавила баба милојка само мали ће да пропадну
 
Pola povrce, pola psenica pa u krug... imas neki dinar vise, nemas slobodnog vremena minut i posla preko glave....
Aj sada i tu budi pametan i koju kulturu odabrati ( sem lubenica , to smo zacementirali pre par dana ) . Ko je prosle godine kupio seme belog luka po 3€ , ove godine bez arende je u teskom minusu ako je uspeo i da proda . Takodje treba gledati i ko gde od nas zivi . Meni i tebi je dosta lakse da stignemo do Bg. i prodamo robu dok je @zeljkoo iz Rekovca mnogo teza prodaja .
U sustini nema mnogo pameti ali najsigurnije je svastariti i doci do pragova kupaca . Neka svinja , jaja , povrce , voce , zimnica , rakija . Od povrca jedino mogu da tvrdim da ce boranija imati uvek cenu jer je vecina ljudi ne voli da bere . I svakako su dobri zelenisi poput blitve i persuna . I da dodam jos mladi beli i crni luk .
 
Razumem te ja ali evo moj primer, meni je žena u radnom odnosu ta plata nema za 5-6 dana, imam troje dece u školi, radim nekih 12hektara i prošle jeseni računam, hajde da posejem kukuruz 5-6hektara i pšenicu toliko jer godinama unazad je ostajao po koji dinar a ove godine sam puko 300evra na svakom hektaru, ja nemam kapital da pokrijem početno ulaganje a sada nemam da se razdužim, i kako da ulazim u novu setvu?čime?
U takvoj situaciji bez uvrede je bolje dati zemlju u arendu pa makar dobio i 100 eura, a ono sto se u arendi radi odustati. Poanta je znati kada treba prestati sa kockanjem, daj Boze da ja grijesim ali, 2024. Ce tek bit sranje sa cijenama jer pred novu zetvu ce ostati barem 50 60% neprodane stare robe koja ce se onda rjesavati po kikiriki cijenama....
 
Nazad
Vrh