Trenutna cena kukuruza na tržištu i predviđanje njenoga kretanja

Da li verujete da će cena dostići 300 € po toni ??

  • Da

    Glasovi: 183 53,5%
  • Ne

    Glasovi: 159 46,5%

  • Ukupno glasača
    342
U Jagodini su neki prestali sa otkupom, više nije pitanje ni cene. Berbu sam planirao za vikend, a tek trebam da vidim gde ću sa njim. A i kombajner najavljuje poskupljenje usluge berbe, letos je bilo 150 €/ha (njegovo gorivo)....

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
Aj sada i tu budi pametan i koju kulturu odabrati ( sem lubenica , to smo zacementirali pre par dana ) . Ko je prosle godine kupio seme belog luka po 3€ , ove godine bez arende je u teskom minusu ako je uspeo i da proda . Takodje treba gledati i ko gde od nas zivi . Meni i tebi je dosta lakse da stignemo do Bg. i prodamo robu dok je @zeljkoo iz Rekovca mnogo teza prodaja .
U sustini nema mnogo pameti ali najsigurnije je svastariti i doci do pragova kupaca . Neka svinja , jaja , povrce , voce , zimnica , rakija . Od povrca jedino mogu da tvrdim da ce boranija imati uvek cenu jer je vecina ljudi ne voli da bere . I svakako su dobri zelenisi poput blitve i persuna . I da dodam jos mladi beli i crni luk .
Pa ako covek ima 12 hektara, moze 6 da radi povrce, ili recimo 10 jutara. Sa dvoje iz kuce recimo i par platisa svaki dan u sezoni moze se uraditi. Pa recimo 2 jutra lubenice i dinje, 2 jutra paprike, 2 jutra crnog i belog luka, 2 jutra paradajz i sargarepa. Ima posla ali ima neki dinar vise od ratarstva. Neka od ovih kultura "opali" u godini sa prinosom i cenom...
Samo ima posla i dosta ulaganja...
 
U Požarevcu,za sad,16 dinara kukuruz,do 14 %vlage. Razgovarao sam danas sa jednim domaćinom i on kaže:Dok primaju,ja teram,kad prestanu,ja opet teram, u Moravu!!!!
 
Samo da se nadovezem na ono staro, profi-hobi poljoprivrednik. Svakako da je profi taj koji zivi iskljucivo od poljoprivrede i jedini izvor novca u tom domacinstvu je taj.
Dok svako ko pored poljoprivrede ima i druge prihode iz nekih drugih delatnosti i radi manju povrsinu zemlje je hobi.
Ovo je neko moje misljenje!
Ali zanimljivo je nesto drugo, a to je onaj pojam VELIKI poljoprivrednici o kojima su puna usta onih sto rade par ha i plus su zaposleni! Zapravo, jasno je svima da mali poljoprivrednik je taj sto obradjuje par ha zemlje ali ne vidim nacin da neko od tih malih nazove neke koji obradjuju 100 ha ratarstva velikim. Pa sta su onda oni sto rade 500-1000 ha ili mnogo vise?!
U danasnjim uslovima ratarstva, jedna obicna porodica tesko moze da opstane bez da radi nekih 100 ha nesto manje ili nesto vise od toga, pored najobicnijih troskova, nesto investicije i priustiti sebi i deci neki odmor.
Odavno je proslo vreme kad se moglo ziveti od 2 krave i 20-30 kj ratarstva.
 
700 miliona ljudi na svetu u ovom trenutku je gladno, nije jelo i ne zna kada će imati priliku sledeći put.

Tako da ovo što se dešava sa nerealnim padom cena poljoprivrednih proizvoda je najobičnija manipulacija, a u našem slučaju još mešetarenje i lov u mutnom.

Lično nemam više kukuruza na poljima niti sam čuo u lokalu ovakve priče.

Po meni ne treba skakati sebi za vrat, širiti paniku i ići na ruku onima koji bi da im na posletku robu poklonimo, a možda i doplatimo!?
Ako u nekom manjem mestu trenutno nema interesovanja za otkup, otidnite u susedno selo ili grad, nisu to prevelika rastojanja. Nemojte ići na ruku širenju glasina.

Generalno pad cena poljoprivredne robe u svetu je po meni veštački kreiran ( kao u delimično i raniji skok) iz razloga "smanjenja" inflacije izazvane štampanjem novca bez pokrića zbog poznatih razloga.
I napolju se nerad, nesposobnost, bahatost pokušava svaliti na ledja poljporivrednika.

Samo su zaboravili da svi ti koji su tako "mudri" takodje imaju usta koja moraju napuniti više puta dnevno.
Vratiće im se kao bumerang.
О каквом ширењу гласина причаш? Оћеш да кажеш да није истина што људи причају? Па код нас само још од копераната се узима, ако немаш уговор са задругама неће да примају.
 
Радим у систему који обрађује неких 3000 хектара и лађа се опасно љуља. За сада нос је изнад воде због неколико фарми у систему. А до кад ће да буде зависи од штеловања цена. Ко је синоћ гледао око на ртс-1 јасно му је шта су наумили.
 
Nazad
Vrh