Tovni pilići

I meni je bilo cudno i kazem mu kako je meni sa 20 dana crkavalo od infarkta on mi akze crkavali ali kasnije kad predje na dvojku samo se izvrnu
 
Ako se imaju kvalitetni pilici, kvalitetan koncentrat, uslovii drzanja po ps, dal vredi onda hraniti recimo 30dana sa jedinicom ali ubaciti malo stocnog brasna od 20.dana?
 
Ja moje Milane hranim 4 nedelje cistom jedinicom i nema potrebe ni za kakve primese niti ih duze forsirati sa jedinicom. Posle hranim kupovnom dvojkom 19% prot. do punih 6 nedelja, zatim pravljenom smesom 17,8% prot do klanja 55-i dan, a moze i duze. Ja tada koljem posto mi sledeci dan stize nova tura i onda su sva 4 boksa popunjena.
 
Cika Dusko moze slika vasih boksova? Otac i ja nesto kao sada prepravljamo 2 kocine u kojima se nekada cuvale svinje pa mozda vam ukradem neku ideju :)
 
Milane sve je napravljeno od drvenih paleta koje mogu da se pomeraju. Ne znam na pamet sve mere ali kada budem dobro prohodao izmericu i javiti ti. To je sve u jednoj prostoriji koja je bila nekada zivinarnik u kojoj su moji roditelji drzali koke za po dvoristu. U toj prostoriji su tri boksa a cetvrti je u drugom objektu posto ovde nije bilo mesta za cetvrti, morao sam da ostavim mesta za prolaz. Kada se udje uprostoriju odmah sa leve strane iza vrata je boks za najmanje do 2 nedelje starosti, zatim u nastavku boks za starost od 4-6 nedelja pa popreko cele prostorije za 6-8 nedelja starosti. Izmedju zida i ova dva manja boksa je prolaz do najveceg. Ove od 2-4 nedelje drzim u drugoj prostoriji. Nacrtacu i objasnicu sve ali kasnije kada dodje mladja cerka jel ne znam kako da crtez skeniram. Kod naj mladjih je sijalica infra 250w kod ovih od 4-6 nedelja sij. obicna 200w a kod najstarijih obocna sij. 100w, gore ima dascani tavan pa se ne gubi mnogo toplote. trebalo bi na njega staviti i stiropor ali sada ima mnogo prasine pa cu cekati letnju pauzu. Kod ovih od 2-4 nedelje trenutno je sijalica obicna od 200w, ali ako bude trebalo ide infra od 250w. Ako budem slikao nece se sve videti posto je sve cakum pakum, ali kada bude manje paucine slikacu pa cu postaviti sliku, ali kazem da se sve nece moci videti.

---------- Poruka napisana u 17:53 ---------- Prethodna poruka je at 14:06 ----------

Evo kako bi to otprilike izgledalo, dimenzije ne znam tacno pa nisam ni pisao sada.
2aioshl.jpg
 
Ja isto koristim infra sijalice.Iskljucivo bele.Kod nekih,kad nosim kilase sam vidjao i crvene.To je greska.Crvene su za prasice,a pilici pod crvenim svetlom ne vide dobro_Ono se moze koristiti kad se pilici hvataju.Otuda i potice naziv kokosije slepilo.Po meni je bolje koristiti 2 sijalice od 150W,nego jednu od i da je 300W zbog iste snage,ali naravno su 250W.Ocu reci da je bolje da se pilici rasporede ispod dve.Lakse ce konzumirati hranu i vodu.
Dule zanimljivi su ti boksovi.Prosao sam nesto slicno.:osmeh:Vrlo dobro znamo da se to kosi sa osnovnim pravilom u zivinarstvu SVE UNUTRA SVE NAPOLJE.Nikako mesanje tura.Svi mi to radimo i radicemo,jel nuzda zakon menja.Treba ipak napomenuti ljudima,da je to licni rizik.U praksi to funkcionise,ali ni jedan strucnjak to nece preporuciti.Pogotovo je problem dezinfekcije,jel stalno u objektu ima neke generacije pilica.
Nije zgodno,da neko nedaj Boze nagrabusi,pa posle da kaze Dule mi je rekao da to moze.
Ja isto kazem,da moze,ali rizik od mogucih posledica je na samom vlasniku.
 
Za rizik sam mislio da napisem kasnije, o tome je i ranije pisano na forumu. Vise tura razlicite starosti nije preporucljivo drzati u istom objektu, ali nuzda zakon menja. Ja do sada nisam imao problema ali nije garant da necu. Kod mene je i rizik mali jel ne radim velike ture. Zimi po 30 kom u boksu a leti po 25 zbog vrucine. Hteo sam ja to da napisem ali kasnije kada se raspisemo o svemu. Bilo bi lepo kada bi boksovi bili cvrstom pregradom do plahona odvojeni jedni od drugih ali...Niko sem mene ne moze da ulazi u objekat sem kada sam kao sada naj...o pa zena me zamenjuje.
 
interesantno koriscenje prostora. Ne bi bilo lose postaviti slike hranilica i pojilica kucne izrade. Nesto se razmisljam da od sledece godine koristim samo drvene koje bih pricvrstio zisom za 2 motke ili letvice i po potrebi ih podizao da ne koristim cigle kao podmetace. To mi izlgeda nekako najprakticnije postavim uz 2 zida 2 hranilice, jedna bi bila dubiine i sirine nekih 5cm i duzine 190cm (zid je 2m)i nju bih koristio dok su mali, posle toga ubacim jos jednu kod drugog zida koji je nesto kraci ali ta hranilia bi bila dublja i sira, lagano mogu da se postave 20 pileta kad napune 2meseca da jedu eventualno bih stavio jos jednu od metar udaljenu od zida koja bi bila uvek na podlozi i sa obe strane bi pilici dolazili. Muci me voda imam 2 pojilice od 10l ali su koplikovane kada se obrcu pogotovo kad to rade cale i sestra uvek prosipaju vodu, ja sam se naviko pa retko kad prosipem.
Ima li neko slike onih niplica ili kako se zove taj sistem ili moze samo da napise sta treba za taj sistem i koliko bi to sve kostalo radi se o malombroju pilica najvise 40.

P.S. Bio sam skoro kod sestre i zeta i pitaju oni mene zbog cega meso pilica koje zetov otac cuva kada se kuva/pece uvek ostane uz kost i zilavije je, dok kazu oni meni moje meso koje sam im dao da probaju se ne zadrzava na kost i mnogo se lakse odvaja? Zetov otac pravi koncentrat sa smesom 100% za pravljenje koncentrata ubaci psenicu i kukuruz i na kraju tova samo izbaci tu smesu.
 
Ja isto koristim infra sijalice.Iskljucivo bele.Kod nekih,kad nosim kilase sam vidjao i crvene.To je greska.Crvene su za prasice,a pilici pod crvenim svetlom ne vide dobro_Ono se moze koristiti kad se pilici hvataju.Otuda i potice naziv kokosije slepilo.Po meni je bolje koristiti 2 sijalice od 150W,nego jednu od i da je 300W zbog iste snage,ali naravno su 250W.

Imate li iskustva sa Phillipsovim infra sijalicama, kupio sam od 175w a na njoj piše da je u stvari 250w, neka vrsta štedne sijalice, zanima me da li je to stvarno 250 ili 175?
 
Ne.Ja imam vise desetina komada Tungsramovih i rade vec godinama.Nisam imao problema.Na njoj pise 150 ili 250W i to je to.Nema mi bas logike,da sijalica koja greje,tj infra bude stedna.Znam da su stedne one koje su za svetlo.:osmeh:Al nikad se ne zna sta covek moze izmisliti.Pogotovo sto su stedene na gas,koji je hladan tj ne greje.Nesto slicno kao kod fluo cevi ili eventualno na led diode.Ja vam garantujem da cemo se mi vratiti klasicnim sijalicama.Vreme ce pokazati.
Ja stedne klasicne koristim za osvetljenje zivinarnika,ali u kuci drzim obicne.Ove stedne trepere izazivaju migrene i mogu nas ciniti nervoznim.::lose::
 
Tungsramove su zakon, ja ih drzim kod pilica a i u radnji za prodaju. Ovih obicnih imam sve vise filipsovih, nekako preuzimaju primat na trzistu.
 
Na ovima piše da daju toplote kao ove od 250W a u stvari su 175W, pitao sam prodavce, imaju manje ali ove od 175W su najjače i on mi je potvrdio da ona menja tu od 250W.
 
Nazad
Vrh