Tovni pilići

Moji će na klanje u utorak, biće im 48. dana, posle idem na slavu u Novi Sad tako da mi je daleko da me čekaju da ih nosim na klanje.
 
Naravno, iako sam u NS samo četri dana nadam se da ću naići makar na 10. minuta, red bi bio.

---------- Poruka napisana 18-01-12 u 08:33 ---------- Prethodna poruka je 13-01-12 at 16:27 ----------

Zakla sam i razvezao piliće juče, mnogo bolje nego što sam se nadao, pojeli su 200kg koncentrata i oko 20kg prekrupe, u proseku su bili 2.39kg. Ispadne 2.39kg hrane za kilogram mesa, ja prezadovoljan mislio sam da neće biti preko 2.2kg.
Samo što su bili jako loše očišćeni, a na tri-četri su bila i krilca izlomljena, moram tražiti drugog da ih sređuje.
 
Peletrirana,kako vi kazete briketirana je bolja.Pilici volu krupnije ,a u peletriranoj je sve sadrzano,tako da mora uneti sve sastojke.Kod brasnastog koncentrata pile zna da prebira i uzima radije krupnije mleveni kukuruz.Osim toga peletrirana hrana manje prasi,te je zdravije i prijatnije u samom objektu.
 
Posao poradjen. Ocisceno djubre i izbaceno, postavljena nova prostirka i mnogo hladnije bez staroga djubreta. Kod ovih manjih u dva boksa sam stavio infra od 250w, a kod ovih u sedmoj nedelji obicnu od 200w. Prosek uredjenih bio 2,330 kg.
 
Poslednja izmena:
Poklana tura i rasprodata. Prosek mogao biti i bolji obzirom koliko su dana u tovu. Zaklani sa 60 dana, prosek ponovo 2,330 kg uredjeni, ali obzirom na vremenske uslove mozda treba biti i zadovoljan. J...m li ga.
 
"Agroprodukt" Becej, Sinkovic - vest iz dnevne stampe: uguseno 60.ooo pilica od toga 40.000 bili namenjeni za kupce iz Valjeva.Razlog: nemogucnost dopreme i problem sa prijemom pilica zbog velike hladnoce i nemogucnoscu obezbedjivanja potrebne temperature.
Ta i jos po neka situacija moze da utice na cene
 
Neko je ovde pisao o pojedinim koncentratima, njihovom kvalitetu i duzini ciscenja pilica od istih. Za Gebi je napisano da treba pilice malo duze cistiti i bio je u pravu. Juce majka spremala poslednje pile iz prve ture koja je cuvana od maja do jula na Gebiju i posto sam ih cistio samo 5 dana video sam na delu tkz. vodu u mesu ,bataci se smanjili skoro za duplo posle prokuvavanja u vodi i pecenja u pekacu.
 
Ja sam to pisao.Svi ti savremeni koncentrati,od kojih pilici bujaju za posledicu imaju tako nesto.Puni su aditiva,a jeftinije ih je napraviti.Soja je najskuplja varijanta,ali je uku ne prevazidjen.Na zalost dolazi se na granicu isplativosti,dok sa druge strane oni koji truju imaju ekstra profit.Vec je pisano o tome,da koncentrat kosta 36 dinara.Da ali kakav i sta ima unutra.Na zalost kod nas cena nije merilo kvaliteta i ono sto je skuplje ne mora biti i kvalitetnije.Na ljudima je da probaju,najbolje da se sami uvere,pa nek odluce.
 
Moje malo iskustvo iz 2 ture cuvane sa gebijem i 100% koncentratom mi kaze da su sa gebijem boje napredovali ali meso je ukusnuje kod ture cuvanih sa 100%.
 
To je to o cemu pricam.Ne prirodno napredovanje iziskuje hemiju,koja rezultira losijim ukusom.Ja sam naveo recepture skojima hranim.Hrana je skuplja od nekih gotovih,ali je ukus fantastican.Ovo nije reklama ni za moje pilice,ni za koncentrat.Ja vam kazem da probate sami,pa da razgovaramo.Cak ima razlike i u rucnom i masinskom cerupanju.Tov ce vam biti malo duzi,ali verujte da vredi.Ja svoje dete ne bih hranio industrijskim specijama savremenog drustva,gde je borba za profit osnovno nacelo.Jedino od cega se ogradjujem,je kvalitet sojine sacme,tj da nije GMO.Na to nazalost ne mogu uticati,ali sam smanjio rizik upotrebom griza,koji se pravi sigurno od domace soje.
 
sutra mi stize 50 pileta ,i spalo je na meni da ih hranim prvi put i cuvam,moze li mi neko preporuciti nekakav koncentrat ili smesu kako,sta ? moji su mesali 30kg jarme sa nekim koncetratima i slicno,ja bih sad da probam nesto novo...
 
@blueboy

Dobro nam dosao u drustvo. Tov pocinjes sa P-I 22% sir. proteina i tu ne treba nista dodavati. Prelistaj malo temu u nazad i sve ti lepo pise. Moras se malo potruditi.:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh