Tovni pilići

Pitanje kvaliteta hrane je komplikovano.Hrana je uvek rebus.Moje dosadašnje iskustvo kaže da svako od proizvođača hrane poseduje tehnologiju koja garantuje kvalitet, ali često komponente nisu u kvalitetu.Konkretno ja sam u nekom periodu imao problem sa hranom 100%, bilo je to u nekom trenutku, kada im je kukuruz bio buđav zbog većeg procenta vlažnosti nego je dozvoljeno.Smatram da je jako diskutabilno nekome preporučiti proizvođača hrane obzirom da je kvalitet promenljiv.Teorijski i praktično je moguće da u jednoj vreći ne bude kvalitet hrane isti.
Zamislite mešaonu koja napuni pola vreće a sledeća tura u toj mešaoni dopuni vreću.
Sada kada bi me neko pitao koja je hrana dobra ne bih smeo da se izjasnim a u opticaju je bila od "Inberga", "Jabuke", "100%", "Komponente", "7.juli Debrc", "Proteinka" i da dalje ne nabrajam.
Zato treba biti prusitan u farmi uočavati, gledati potgrtošnju hrane, vode, meriti piliće ......
:ppozdrav:
 
@Dusko58
Izgleda da si bio u pravu sto se tice kvocke od 250w,zamenio sam je obicnom sijalicom od 100w,jer su jutros pilici bili u cosku kutije,pa cu videti sutra kakvo ce biti stanje.
Nastavicu da ih hranim"Jabukom",pa ako ne budem bio zadovoljan sledeca tura bice hranjena sa "100%" koncentratom.
Inace imaju dovoljno hrane,vodu im menjam svakoga dana i u nju dodajem "Zivomicin" i "Elavitol",onu crvenu tecnost sam izbacio.Dodajem im i pomalo suske i zasada je sve u redu.
Pilice sam uzeo za svoje potrebe,tako da ako budu imali vise od 2kg ocisceni kada budu stigli,ja cu biti zadovoljan.
 
@ prezalj
Vodu koju ces davati pilicima uvek pripremi ranije i neka stoji u prostoriji u kojoj su pilici. :ppozdrav:
 
Danas nasao dva uginula pileta,a ujutro bice verovatno jos jedno.
To sam u neku ruku i ocekivao jer je jedno bilo isuvise sitno,a drugo je imalo proliv jer je trtica bila katastrofa,i jos jedno je takvo isto.
Ostali su za sada veseli,zivahni i ne primecujem nista neobicno.
 
inače držim piliće već godinama,što za svoje potrebe,što malo za prodati..imam turu sad,stari su 4 tjedna i na vagi se kreću oko 1600 g,što je o.k.Ali su mi malo čudni što se tiće ponašanja..orozi skaču,divljaju,lete..nikad do sad nisam imao takvih problema...kad ih hranim ili ja ili žena napadaju ko ludi...ima li netko kakvu ideju u čemu je problem....
 
ma imaju prostora i previše...ma valjda takvo leglo...al neka još malo ću ih izdržati pa pod nož,a iduća tura mi stiže 24. ali od drugog dobavljača... :ppozdrav:
 
Ja sam fasovo sa tim letacima,bilo je do legla.Razlika je samo sto su moji leteli i ceprkali,a bili sitniji.Tvoji makar imaju lepu kilazu,sto je bitnija stvar.To ti sto ti je samo da su oni zdravi.Ima sredstvo za umirenje,al mislim da nije tako alarmantno,te bolje ih izdrzi jos koji dan pa pod noz.
 
tomo555 je napisao(la):
inače držim piliće već godinama,što za svoje potrebe,što malo za prodati..imam turu sad,stari su 4 tjedna i na vagi se kreću oko 1600 g,što je o.k.Ali su mi malo čudni što se tiće ponašanja..orozi skaču,divljaju,lete..nikad do sad nisam imao takvih problema...kad ih hranim ili ja ili žena napadaju ko ludi...ima li netko kakvu ideju u čemu je problem....
Nemoj da te razočaram Tomo ali ja verujem da ti sada gajiš roštiljsko pile.Brojler koji leti ili skače nije brojler.Tako mislim a ne kažem da sam naj.........
Pozdravljam je tebe :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Danas sam ih opet vagao orozi su 2 kg,kokice nešto lakše....A žena se sjetila i uzela škare i podrezala im krila..za sad su prizemljeni..još 15 dana i pod nož..
 
Evo i mojih pilica,stari su sedam dana,i sem ona tri sto su uginula ovih 37 su,hvala Bogu,za sada odlicni.
Danas sam prestao da im dajem"Zivomicin" i "Elavitol".Da li sam dobro postupio ili...?

2dmcw3t.jpg


30u4epw.jpg


29q1it5.jpg
 
Kad vas pilici prilikom hranjenja jure i kljucaju to je uglavnom znak da im nesto nedostaje u hrani. Jedna stvar se lako kontrolise a to je ima li perija po objektu jer ako im je hrana dobra onda po objektu svuda lezi perije a ako im nesto fali onda jedu perije sa poda. Obratite paznju na so koje obavezno treba da ima u hrani jer ako je nema dovoljno onda pilici kljucaju sve a ako je nedostatak veci i duzi moze doci do kanibalizma a to je katastrofa.
 
@ prezalj
Lepo izgledaju, pu pu ::namigivanje::. Zivimicin ako je tovni nastavi jos dve nedelje, ako je antibiotik onda prekidaj. Hranilice moraju biti okacene inace ces imati veliki rastur hrane. Probaj da nabavis hranilice kao sto ima valjevac, one sa obrucevima velika je usteda na hrani. :ppozdrav:
 
Da li neko moze da mi kaze koliko pilici treba da su teski 35og dana, i koliko treba da budu teski zivi, da bi zaklani bili 2,5 kg? :)
 
tomo555 je napisao(la):
inače držim piliće već godinama,što za svoje potrebe,što malo za prodati..imam turu sad,stari su 4 tjedna i na vagi se kreću oko 1600 g,što je o.k.Ali su mi malo čudni što se tiće ponašanja..orozi skaču,divljaju,lete..nikad do sad nisam imao takvih problema...kad ih hranim ili ja ili žena napadaju ko ludi...ima li netko kakvu ideju u čemu je problem....
Boga mi ako lete ne valja!!! Mozda nije rasa 100%!!
 
@Dusko58
Nabavicu ove hranilice sa obrucom,uvideo sam da se rastura hrana.
Interesuje me jos koliko da budu u kutiji,imam prostoriju od nekih 3,5m x 1,8m, visine 1,6m,pa planiram da ih smestim tamo,samo ne znam kada bi bilo najbolje.I da li je za tu prostoriju dovoljna jedna kvocka od 250w,treba li jaca ili slabija.Prostorija je inace tumbas koji se nalazi ispod kosa za kukuruz,koji je okrecen.
Evo i slike,samo sto je ovo slika drugog tumbasa gde su mi svinje,ali je po velicini isti kao ovaj gde hocu da smestim pilice.

2eeyekk.jpg


105p45y.jpg
 
@ prezalj
Tu prostoriju prvo pregradi drvenim paletama ili necim sl. da bude prostor malo veci od kutije. Pa kako budu rasli tako im povecavaj prostor, samo stavi dobru podlogu a vidim da sa njom ne oskudevas. Kreni sa infra sijalicom pa kada budu veci i dodju jos topliji dani predji na obicnu jacu sijalicu, infra je veliki potrosac. Nije vic samo othraniti pilice nego da to i ne kosta preko svake mere, uostalom ti si sada vec stari uzgajivac pilica. ::namigivanje::
 
Nazad
Vrh