Tovni pilići

Grejno telo ne birajte prema povrsini objekta jer grejanje objekta zavisi od mnogo faktora. Zlatno pravilo je da temperatura u visini glava pilica prvih nedelju dana bude bar 32 stepena i da prostirka obavezno bude topla. Ima gore onih slika a i vec sam pisao o problemu sa hladnim nogama jer on dovodi do gomile problema u kasnijem tovu. Od toga da dolazi do velikog raslojavanja, losije konverzije, proliva i sl. Dokle god su im nogice hladne treba pojacavati grejanje. Pisao sam vec da je najbolji test da uzmete malo pile i da naslonite nogice na unutrasnji deo vase ruke iznad dlana ili na vrat i ako osetite da su im nogice hladne znaci da temperatura nije dobra ili je prostirka tanka.
 
Podsetio si me @robins na jednu stvar koju sam zaboravio da napisem.Pratio sam vasa uputstva za temperaturu i od prvog dana sam postavio kvocku od 250w iznad pilica.Posle par dana @Dusko58 me je upozorio da im je to mozda prejaka sijalica i da je zamenim obicnom od 100w.
Tih prvih par dana sam napravio da temperatura bude nekih 30 stepeni i misllio sam da je to u redu,medjutim pilici su uvek bili u coskovima kutije,kada sam zamenio sijalicu temperatura je spala na oko 24-25 stepena i pilici su bili rastrkani po kutiji,a proveravao sam i toplotu nogu ovom metodom koju si ti napisao i noge su im tople.Prostirka je suva i svakog dana dodajem po malo suske preko,i to veoma tanak sloj.
Mislim da ova temperatura od 32 stepena ne treba striktno da se postuje,vec treba posmatrati ponasanje pilica i toplotu nogu pa po tome odrediti kolika temperatura treba da bude.
Ovo je samo moje misljenje,i ne znaci da sam u pravu,jer sigurno je da imate mnogo vise iskustva od mene,pa bih voleo da kazete i vi nesto o ovome,jer ipak sam ja pocetnik.
 
@robins ti je dobro napisao i to se odnosi na temperaturu u objektu,a ne u kutiji ispod sijalice,koja je jaka,jako blizu i zari.Zato su ti bezali po coskovima.Zamisli da je u nekom letnjem mesecu temperatura 40 stepeni U LADU.Ti ako stanes na sunce prokuvaces zar ne.Tebi je ta kvocka bila sunce.Nadam se da si shvatio sustinu problema.
Kvocka i kad se montira u objektu mora ici na 40_50 cm,nekad stavljam i vislje,inace bi im mozak mrokljucao.
 
Temperatura od 32 stepena je u objektima koji se greju pomocu peci, termogena ili siera a kad su u kutiji i greju se infracrvenom sijalicom tu ima osim grejanja prevodjenjem i grejanje zracenjem kao od Sunca koje je jako pa pilici beze od sijalice.

Najmerodavnija provera grejanja je ponasanje pilica:
- ako su na gomilama ispod grejalica onda je hladno,
- ako su po uglovima i beze od grejalica onda je toplo,
- ako su na gomili ali ne ispod grejalice onda je promaja, a
- ako su ravnomerno rasporedjeni po objektu i leze po prostirci onda je temperatura dobra.

Postavio sam negde ono uputstvo u stripu i u njemu je sve lepo nacrtano.

Evo par slika sa jednog useljenja farme u Kavadarcima u Makedoniji. Useljeno je 50000 pilica u dobro pripremljen objekt sa dobrom prostirkom i temperaturom. Za sam istovar nam je trebalo dva sata a vidi se i kolika je gomila praznih kutija. Tamo gde se vide pilici na gomili to je zbog plasticnih tacni sa hranom. Pojilice su takodje dobro podesena da nema kvasenja.



Na kraju je objekat bio bas pun ali ne preko tehnologije i tov je zavrsen uspesno.

 
Hvala na odgovorima
@robins
Svaka cast na ovako iscrpnim informacijama,puno toga se od tebe moze nauciti :D
 
Trudim se da postavim korisne informacije a kod tova pilica je najvaznije pridrzavati se nekih pravila i onda sigurno bude uspesan.
 
Premestio sam pilice,pojeli 30 kg "Jabuke",stari su 17 dana.Pregradio sam onu prostoriju na pola i imaju dosta mesta.
Zadovoljan sam za sada kako napreduju.
Planirao sam da im dam da pojedu jos 10kg jedinice,pa posle da predjem na dvojku,samo sto kod mene nema dvojke "Jabukine" nigde,mogu li da uzmem "100%" dopunsku smesu i da pomesam sa kukuruzom i da sa tim da nastavim tov?

313qhww.jpg


2rr13rc.jpg


6sgkk5.jpg
 
@ prezalj
Neka jedu jedinicu 30 dana, pa onda predji na dvojku. Mozes i od drugog proizvodjaca, a postoji i varijanta sa superom za pilice 40% proteina pomesan sa prekrupom i premiksom za pilice bez kokcidiostatika. Pazi da ne rasipaju hranu, vidim da ulaze u valovcic i sigurno ima dosta rastura. :ppozdrav:
 
@Dusko58
Ne,nema rastura,hranilica je tako napravljena da nikada nije hrana do vrha,vec je uvek 2-3 cm ispod donje daske.
@robins
E,da to sam hteo da pitam u vezi ovog sarenog pileta,ono je doslo u kompletu sa ostalima.Mozes li malo da mi pojasnis u vezi njega.Da li treba da ga odvojim i kakva je to vrsta
 
Vec sam negde pisao da se roditeljsko jato dobija nizom ukrstanja da bi se sacuvale najbolje karakteristike a kao osnova jedne grane ukrstanja se koristi custa rasa Plimut Rok koja je crna. Ovo crno pile ce rasti kao i ostali samo sto je boju povuklo na prababu ili pradedu sto je retko ali se desava.
 
нисам још писао у овој теми али сам редован читалац. Набавио сам 105 комада товних пилића јуче и данас су сви на броју да куцнем у дрво. Није ми ово прва тура али сам према вашим постовима увидео да сам имао слабу конверзију хране или је у питању био растур хране. Све у свему трудићу се да ову туру одрадим максимално педантно , што би се рекло по књизи! Е сада проблем ми је у првом реду да побољшам појилице и начин на који пилићи узимају воду. Хоћу да узмем оне капаљке или како се већ зову па ме интересује да ли их неко користи? Колики притисак у цреву мора да буде да би функционисале? Ето толико за прво јављање а надам се да ће ускоро бити и слика!поздрав
 
Kapaljke ili poilice se napajaju vodom iz bureta koje je iznad nivoa napajanja oko 1-2 metra prirodnim padom a regulacija u buretu kao u vodokotlicu kad plovak padne otvori ventil. Niple dosta rasturaju vodu i ne popiju pilici svu kolicinu nego ode u kanalicu.
 
Danas poklao i prodao 30 pilica po 250,0 din. za kg. Stari 56 dana prosek uredjenog pileta 2,320 kg
 
Razlika ova dva nivoa vode treba da bude do 50cm da bi pritisak na niplama bio dobar i da prostirka bude suva. Sa velikom razlikom dolazi do kvasenja pilica i prostirke.
 
@ tomo555
Ispljuj dobavljaca pilica, salim se. I kod mene budu 2-3 sitnija ali ne vise. :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh