Tovni pilići

Lijepa kilaža...moji su sad 52 dana a kilaža mi je od 1,600 kg-do 2,500 kg..jako velike razlike u jatu
Tomo tu se nešto ne uklapa.Ta kilaža u toj starosti nešto ne štima.Da nisu roštiljski piliči.Ako su malo više živahni, nemirni, lete, skaču na opremu - onda je to roštiljko pile.A nisu zanemarljivi i ostali uslovi hrana, prostorija, toplota, ventilacija.....
 
ma inače koncentrat o.k. Jato mi je nekako bilo čudno,letjeli su,čokali su se...strava...izgleda da je loš hibrid..
 
Danas sam merio pilice i sa 25 dana najmanje ima 800g a jedno od vecih tacno 1kg.Do sada su pojeli 60 kg "Jabuke",jedinice.
Od danas im dajem dopunsku smesu "Jabuka" pomesanu sa 20kg kukuruza.
 
Koliko dugo mogu pilici da budu u zamrzivacu,a da se ne pokvare ?

Planiram da utovim malo vecu kolicinu i da probam da rasprodam,a u najgorem slucaju,ako ne rasprodam,da ih ostavim za sebe,pa me zato interesuje koliko dugo mogu biti u zamrzivacu bez da se pokvare ?
 
@ bojanh66
Pa zaledjeni pilici se nece pokvariti, ali sigurno da posle 4-5 meseci izgube kvalitet i to je onda samo za hraniti pse i macke, ako i oni onda budu hteli to da jedu.
 
To me zanimalo,nakon kog vremenskog perioda pilici vise nisu za upotrebu,a to je znaci 4-5 meseci ?
Hvala.
 
@robins. ja sam stavio bure na gredi iznad visina je 2,1 tako do nilple je oko 1,8 metra dali mislis da je to visoko. Ispod imam plasticnu kanalicu i visak vode ide u kantu koje pilici rasipaju, neke niple same kapaju pa mi je rastur vode veci.
 
Razlika u nivoima od niplice do povrsine vode treba da bude oko 50 cm a sa povecavanjem ove razlike nivoa raste pritisak na niplicama. Ako niplice nisu kvalitetne onda dolazi do kapljanja a i ako su dobre kad pile kljunom pritisne niplu zbog veceg pritiska dolazi do prskanja po pilicima i prostirci. Ako hocete suvu prostirku nemojte ici preko ove granice od 50 cm.
 
Da li je potrebno vakcinisati pilice kad se vrsi prodaja privatno na sitno ?
Ili se to radi samo kad se prodaju vece kolicine,pa se ne moze bez te dozvole o vakcinaciji prodati ?

Te pilice koje prodajem konzumiram vec godinu dana,svaki dan,ali nije na odmet pitati ipak pre prodaje.
 
Za prodaju na veliko je obavezno samo uverenje da zivina nema salmonelu a ono se dobija od nekog specijalizovanog veterinarskog instituta koji prvo uzme uzorke na analizu. Nigde nije propisano koja je vakcinacija obavezna a one se i inace vrse samo u velikim turnusima.
 
:cao: Pozdrav svima! Za početak samo da vam se javim, čitam već par dana (kao i svaki dobar đak:osmeh:) i dragocena su mi sva vaša iskustva i saveti. Sutra bi trebalo da nam stigne I tura 60 pilića, za naše potrebe (i zamrzivač). Potpuno smo novi i neuki u tom poslu (moja struka više je vezana za ono - od pileta do stola:haha:) tako da se trudim da pročitam sve što su pametniji (i iskusniji) napisali... Planirali smo da ih jedno 2 nedelje držimo u objektu iza kuće - a onda da ih "preselimo" u selo, pa me zanima da li je to izvodljivo i neće li biti šok za piliće ovakva selidba?
 
Evo mene opet, da "editujem" svoje pitanje (na koje mi doduše niste još odgovorili, ali ima vremena:osmeh:).
Pročitala sam ovu temu dosta pažljivo, ali mislim da nigde nisam videla kolika treba da bude veličina prostora u početku (recimo, prve 2 nedelje), za 60 kom pilića - da bi im bilo dovoljno prostora, a da može efikasno da se zagreje sijalicama? Kasnije sam videla da preporučujete da bude 8-12 (različiti forumaši) pileta na 1 m2. "Privremeni smeštaj" sam rešila ovako (samo se bojim da to nije malo mesta:sta:) - Velika kutija (od mašine za suđe) dimenzije 0.8m x 0.6m postavljena na drvenu paletu, a između kutije i palete je sloj debljeg kartona. U kutiji je na dnu onakva vreća kakva se navlači na el.aparate (računam da će se tako lakše održavati) , pa sloj piljevine i na kraju sloj krupnije trine. Planiramo dve sijalice od po 100W. Ima li sve ovo smisla ili da tražimo neko drugo rešenje?
 
Ta kutija je za privremeni smestaj od 2 nedelje sasvim dovoljna a za tov na kraju je gustina od 15 do 18 pileta po kvadratnom metru. To se doduse odnosi na velike objekte sa svom opremom. Moj savet ti je da izbacis tu piljevinu jer je pilici kljucaju posto su radoznali a neke vrste drveta mogu da naprave problem. Na dno preko suske poredjaj listove starih novina i kad se zaprljaju samo ih izbacis i stavis novi sloj. Za temperaturu ti je merodavno ponasanje pilica a o tome smo mnooogo pisali. Ako leze ispod sijalice na gomilama onda im je hladno. Stavi i neki termometar pa gledaj da temperatura u visini glava bude prvih dana bar 32 stepena.
 
Nisam napisao da obratis paznju na temperaturu vode za pice jer je opasno da im dajes hladnu a najbolje je da pored njih drzis balon sa vodom iz kojeg im sipas u pojilice. Na ovom forumu ima toliko informacija o svemu a o tovu pilica narocito tako da ako ga dobro procita i potpuni laik moze da odradi tov dobro. Samo citajte postove i ako se primenjuju saveti koji su ovde izneti problema sigurno nece biti. :ppozdrav:
 
Hvala puno na odgovoru, tek me čeka čitanje i učenje, ali valjda će sve biti u redu.
 
Moram da postavim još jedno pitanje...Kupili smo starter "100%" i drago mi je da nismo omašili i da su iskustva s njim dobra. Uz njega prodavac nas je (mlade i zelene :)) ubedio da uzmemo Kostovit - pročitah da se i on može dodavati, pa nije bačena para. E sad, pominju se još i Živimicin i Elavitol (ili AD3 kapi, vodeni rastvor). Šta je od toga zaista opravdano nabaviti i davati - a šta je suvišno, ali ne može da šteti?
 
Poslednja izmena:
Ajde pre spavanja i jos jedan odgovor. Kad je koncentrat dobar, a 100% jeste, onda vam je sve ostalo suvisno jer ga vec ima u koncentratu. Druga prica je sto prodavci vole da uvale jos gomilu stvari koje toplo preporucuju. Kostovit je dikalcijum fosfat i ima ga bar 1,8% u svakoj smesi, Elavitol je skup vitamina kojih ima i u premiksu u smesi. Zivimicin su takodje vitamini sa antibiotikom oksitetraciklinom koji treba davati samo u slucaju nekog problema a ako se daje prvih dana onda je i kontraproduktivan. Jedino sto vam nisu ponudili je "crveni rastvor" protiv proliva a koji je takodje nepotreban ako nema problema. Samo lepo opusteno iscitajte deo foruma o zivinarstvu i problema sigurno nece biti.
 
Živamicin i Elavitol nam, doduše, nisu nudili (biće da ga čovek nije imao) - nego sam ja ovde i pročitala da ih pojedini daju, pa zato i pitam ima li smisla nabavljati i to. Ne bih da zbog par stotina dinara naudim pilićima - ali ne bih ni da im dajem ono što im je nepotrebno.. Razumem da ako je hrana dobra - dodatni vitamini nisu neophodni, pa i decu se trudim da hranih pravilno, a ne kljukam ih svakojakim "marsovcima" i ostalim mamiparama koji svakodnevno "iskaču" sa TV-a kao "apsolutno neophodni". Za crveni rastvor sam odmah shvatila da moževiše da odmogne nego pomogne, a za navedena dva preparata pročitah oprečna mišljenja, pa rekoh bolje da pitam. Mogu li ipak da potrošim ovaj Kostovit - kad smo ga već kupili i da im ga ubacujem u hranu - neće li im to škoditi?
 
Nazad
Vrh