Tovni pilići

Pilicima danas tacno 4 nedelje i mereni, najmanji primerci imaju 1200-1250 grama a veci su 1650-1750 grama.

A vecima od 100 komada su veci tj petlovi oko 80%.Mora da je bila dobra selekcija jer sam uzimao preko veze pilice.
 
dali neko zna sta da radim ili sta je pilicima da nebudem glup,tura 26-og napunila mesec dana cetiri pileta su mi uginula za tri dana malopre vidim jos jedno (samo pocnu usporeno da disu sa otvorenim kljunom kao da dahcu,leze i nemrdaju ako ga pomerim na stranu ono se nasloni na krilo i jedva se vrati da legne normalno a kljun zabadaju u prostirku ni glavu nemogu da drze,i za pet sest sati uginu) kilaza im je od 1,4-1,9
 
@mita22

Bojim se druze da je mrka kapa. Nisi jedini kojem se desavaju takve i slicne stvari. Dosta ljudi dolazi u radnju po savet. Preventivno dobro operi pojilice i cesto menjaj vodu. U svakom slucaju se obrati veterinaru ako se uginuca nastave.
 
dali neko zna sta da radim ili sta je pilicima da nebudem glup,tura 26-og napunila mesec dana cetiri pileta su mi uginula za tri dana malopre vidim jos jedno (samo pocnu usporeno da disu sa otvorenim kljunom kao da dahcu,leze i nemrdaju ako ga pomerim na stranu ono se nasloni na krilo i jedva se vrati da legne normalno a kljun zabadaju u prostirku ni glavu nemogu da drze,i za pet sest sati uginu) kilaza im je od 1,4-1,9

Ovo se meni dogodilo dok nisam otvorio vrata od prostorije. Par komada je krepalo zbog nedostatka i protoka zraka svježeg.
Nakon malih preinaka na prozoru i vratima svi ostali bili dočekali sudnji dan.
 
Ya vikend zaklao turu. Od 30 kupljenih jedno uginulo jedno ranije zaklano. Brojke su sledece: ukupna kolicina mesa 89,35kg bez glava, iznutrica i nogu, prosek 3,08kg, cuvani 57 dana, najteze 3,8kg a najlakse dve rahiticnke kokice 2k i 2,2. Pojeli 60kg I, 129 kg II, 20 kg III (100% koncentrat), 12 kg stocnog i 38kg psenice (u zrnu, naklijala i potapana u vodi) i popili oko 15l jabukovog sirceta. Utrosak 17570dinara za hranu, struju i vodu nisam racuna i moj rad. Ja zadovoljan najbolja tura do sada

Na kraju tova prostirka dostigla debljinu od 20cm, utroseno 8 dzakova talasa, povrsinski je bilo vrlo malo vlage dok je u donjim slojevima bila suva izgleda da je negaseni krec upio dobar deo vlage, prostorija redovno provetravana poslednjih nekoliko dana je i nocu prozor bio odskrinut a preko dana otvorena vrata, nije bilo uginuca od infarkta u kasnijem tovu osim jednog sa 12 dana, meso po obicaju ukusno topi se a masnoca curi niz bradu :).
 
Ja na kraju nisam zadovoljan iskreno nije sve otislo u prodaju doduse ali ni 150e nisam u dobiti na 110kom bas bas sitno ( svodim racunicu definitivnu na za koji dan, jer nisam racunao rad i gorivo jer sam vec isao kod koka na farmu pa mi isto dodje na isti trosak ) . Na papiru je bilo mnogo vise :( placao sam hranu i klanje 35 din po piletu preziveli 100 dakle 10% mulo sto je ok. hrana 100% . Radio sam kontrolni uzorak jer imam mesta za 2-3 000 kom al ne verujem da cu u prolece da pustim vise od 500 za tov. problem mi je sto kupujem sve i placam klanje i ciscenje i od 1.11. i radnik pocinje da radi ne mogu ja da stignem cu crknem a farma daleko. Nema ovde brzog ,lakog i najgore sigurnog leba. Danas vidim u marketu kod mene 240din piletina ? Dl pustili uvoz sta li je ? Al za te pare necu ni za sebe da cuvam. Da znam da cu zaradim bar 1e od pile ubacio bih 1000 kom sutra odma i uzo bi i kredit cak al ko mi garantuje cenu kad prodajem ? Ko ? A hrana si poskupljuje i dalje i tek ce

p.s. izivinjavam se za delimican monolog :(
 
Poslednja izmena od urednika:
Nekih 5-6 godina pratim cenu piletine (uredjene i zive) i cenu kostanja. Desavalo se da ostaje i 1.5e po komadu, ali se desavalo i minus od 1e. Kolega @SAMA ce mozda dati jos precizniji opseg. Nekoliko puta sam bio u iskusenju da ubacim turu 500-1000kom, ali nikada nisam skupio dovoljno hrabrosti. Mozda odlucujuce je da ne udjem u posao tova pilica je bio razgovor sa bratom od strica koji drzi poljoapoteku. Jako mnogo za hranu su mu duzni lokalni tovljaci (do 300-400kom). Prost rezon je, ako su ti ljudi u dubiozi, tanka je tu linija dobiti.
Isto tako se secam pre 2 godine u tempu piletina 140din/kg. Zive su verovatno placali 70-80din tada... To je ne minus, vec katastrofa
 
Razlog dubioze tovljaca jr pretezno los kvalitet pilica ove godine, posebno od jeseni. Mislim da su one zestoke vrucine imale uticaja na maticna jata i skladistenje jaja za inkubiranje. To je moje licno misljenje i ne mora da znaci da je tacno.
 
Da, upravo sam hteo da dodam da nije samo hrana problem, jer imam veliku razliku između pilića koje treba da koljem u nedelju. Juče im bilo 8 nedelja, i ima ih od 4 kg pa do 1.9 kg. Ono što sam primetio da su smanjili uzimanje hrane zadnje dve nedelje. Dotle sve ok, hrana kao i uvek,1 kg pileće jedinice po piletu, 2 kg pileće dvojke, zatim do kraja sastav , na 100 kg, ide 55 kg kukuruza, 10 kg pšenice, 30 kg sojine sačme , 1.5 kg dikalcijuma i 4 kg Premiksa Nutri plus finišer ( pakovanje je inače 6 kg ) jer sadrži između ostalog i Metionin i Lizin.
Ovo smanjenje uzimanja hrane je bilo i sa predhodnom turom, ali sam mislio da je tada bilo zbog vrućine, ali sada isto. Imao sam samo jedno uginuće od njih 150, i to u početku, kod ovih ni jedno sa simtomima Marekove bolesti ( raskrečenost pilića ), nema ni krkljanja ni proliva, ali prirast veoma različit, i ne verujem da će prosek biti za pamćenje. Ovi pilći mi izgledaju nekako izduženo,i imaju dobro razvijeno belo meso. Razmišljao sam, ako rešim da uzimam u februaru, promenim od koga uzimam piliće, jer je komšija uzeo od drugog 60 kom, sada im je mesec dana, radi se o Hubard F15 ( što imaju crne tačke po sebi kao jednodnevni ). Kad juče mi reče žena, bila kod komšinice na kafi, ova je pozvala da pogleda njene i da pita da li da im da AD3 kapi, kad od 60 pilića skoro 20 raskrečenih, sa simptomima Marekove bolesti. Tu lečenja, kao što je na temi o bolestima pisano nema, jedino pomaže vakcinacija jednodnevnih u inkubatorskoj stanici, ali ko to sad radi. I pitanje je šta će komšiji biti sa ostalim pilićima do kraja tova.
I sad, sa ovim variranjem cena i hrane i mesa, i sa "ovakvom" pilićima, šta dalje ...?
 
Poslednja izmena:
Nekih 5-6 godina pratim cenu piletine (uredjene i zive) i cenu kostanja. Desavalo se da ostaje i 1.5e po komadu, ali se desavalo i minus od 1e. Kolega @SAMA ce mozda dati jos precizniji opseg. Nekoliko puta sam bio u iskusenju da ubacim turu 500-1000kom, ali nikada nisam skupio dovoljno hrabrosti. Mozda odlucujuce je da ne udjem u posao tova pilica je bio razgovor sa bratom od strica koji drzi poljoapoteku. Jako mnogo za hranu su mu duzni lokalni tovljaci (do 300-400kom). Prost rezon je, ako su ti ljudi u dubiozi, tanka je tu linija dobiti.
Isto tako se secam pre 2 godine u tempu piletina 140din/kg. Zive su verovatno placali 70-80din tada... To je ne minus, vec katastrofa
Tako je u zivinarstvu.Malko gore,malko dole.Problem je sto cim bude dobra cena,odma masa ne iskusnih nagrne da se obogati i upropasti i sebe i druge.Ocu reci pojavi se visak na trzistu.Vlada ni ova,ni prethodna nije nista odradila na pronalazenju stranih trzista.Kapaciteta i volje u Srbiji sigurno da ima,ali je trziste skuceno i kao takvo veoma turbulentno_Onaj zestok minus od 2010 godine o kom pises je izazvan uvozom GMO piletine iz Juzne Amerike,kojoj naravno cenovno ne mozemo parirati.Tako da vlada ne samo da nije izvezla,vec je uvezla.::jako_besan::Jedini pokusaj izvoza u zivinarstvu je bio za jednodnevne pilice za Egipat.Al ne lezi vraze tamo se zarati i ode ceo aranzman.
Sto se tice loseg kvaliteta jednodnevnih,pisao sam na forumu proletos,da je za jesen ocekivati skok cena malih.Rekordno mali uvoz maticnih jata je doveo za posledicu umesto skoka cene malih da se ostave obicne koke ne umaticene za priplod.:osmeh:Tako da smo umesto skoka cene dobili los kvalitet.
U zivinarstvu se kao i u ostalim oblastima pare mogu uzeti samo na pracenju trzista.Od cistog rada malo ima,ili nema uopste.Na zalost,ali nekad je bolje drzati prazan objekat.
 
Da, upravo sam hteo da dodam da nije samo hrana problem, jer imam veliku razliku između pilića koje treba da koljem u nedelju. Juče im bilo 8 nedelja, i ima ih od 4 kg pa do 1.9 kg. Ono što sam primetio da su smanjili uzimanje hrane zadnje dve nedelje. Dotle sve ok, hrana kao i uvek,1 kg pileće jedinice po piletu, 2 kg pileće dvojke, zatim do kraja sastav , na 100 kg, ide 55 kg kukuruza, 10 kg pšenice, 30 kg sojine sačme , 1.5 kg dikalcijuma i 4 kg Premiksa Nutri plus finišer ( pakovanje je inače 6 kg ) jer sadrži između ostalog i Metionin i Lizin.
Ovo smanjenje uzimanja hrane je bilo i sa predhodnom turom, ali sam mislio da je tada bilo zbog vrućine, ali sada isto. Imao sam samo jedno uginuće od njih 150, i to u početku, kod ovih ni jedno sa simtomima Marekove bolesti ( raskrečenost pilića ), nema ni krkljanja ni proliva, ali prirast veoma različit, i ne verujem da će prosek biti za pamćenje. Ovi pilći mi izgledaju nekako izduženo,i imaju dobro razvijeno belo meso. Razmišljao sam, ako rešim da uzimam u februaru, promenim od koga uzimam piliće, jer je komšija uzeo od drugog 60 kom, sada im je mesec dana, radi se o Hubard F15 ( što imaju crne tačke po sebi kao jednodnevni ). Kad juče mi reče žena, bila kod komšinice na kafi, ova je pozvala da pogleda njene i da pita da li da im da AD3 kapi, kad od 60 pilića skoro 20 raskrečenih, sa simptomima Marekove bolesti. Tu lečenja, kao što je na temi o bolestima pisano nema, jedino pomaže vakcinacija jednodnevnih u inkubatorskoj stanici, ali ko to sad radi. I pitanje je šta će komšiji biti sa ostalim pilićima do kraja tova.
I sad, sa ovim variranjem cena i hrane i mesa, i sa "ovakvom" pilićima, šta dalje ...?

Bez ikakve zle namere ali moj komentar bi bio:
U pitanju je raslojenost jata a uzrok izmedju ostalog moze biti:
-kvalitet pileta
-prenaseljenost
-mali broj hranilica
-kvalitet hrane...
Neka mi bude oprosteno za dobronameran komentar:ppozdrav:
p.s.A sto se tice "Hubarda F-15", poslednja tura od 100 komada, za moje zamrzivace, rezultat:
-jedno uginuce
-"raskrecenih" nogu
-ujednacena i pozeljna tezina
 
Vi barem možete birati hibride, kod nas ti daju u stanici obične bijele tovne i vozi.
Nit ti kažu kakvi su nit ništa ne znaju
 
Valjevac nema problem::namigivanje::, ja sam i napisao jer ne znam šta da im radim više i svaki savet dobrodošao, koncetrat je kod mene uvek I i II Gebi, ovaj sastav što sam pravim koristim od početka, na istom mestu ih držim, posle svake ture čišćenje i krečenje četkom.
Evo, ovo su slike baš ovih o kojima sam pisao gde ih držim, podeljeni u dva boksa po 2x2.5m, ili njih 150 na 10 km2 .
Mada žena od 42 dana već počne da redi piliće za nas i sestru, tako da ih kraj i punu veličinu na ovom prostoru uvek dočeka oko 140 pilića na 10m2.
Slikani 27 Oktobra, tada su imali 23 dana, u hranilicama gebijeva dvojka. Od 35 dana je dodata još po jedna hranilica....Jedino mi još preostaje da pitam veterinara da li može da se naruče pilići koji su selektirani, i da kaže koliko košta to zadovoljstvo…
80203667.jpg


40060143.jpg


Inače oni kod komšije , što je uzeo zajedno sa sestrom i uzimaju ovako godinama za sebe s proleća i jeseni, njih 60 je na 9m2, takodje koncetrat, još su na dvojci, a od 35 on meša super koncetrat sa prekrupom, ali moje skromno mišljenje je da je dobio piliće iz zaraženog jata, mada bih voleo da grešim.
 
Poslednja izmena:
Ja cu ovo sto imam othraniti i onda pauza . Treba i odmoriti zivinarnik. Rezultati nisu za pohvalu u zadnje vreme, ali uradio sam za vise od godinu dana tova ono sto sam hteo. Na prolece ako Bog da u nove radne pobede sa pilicima. Normalno ako cena uredjenih bude odgovarajuca da bih krenuo.
 
Dule, sasvim normalno i rezonski, meni je (srećom) od prošle ture ostalo u zamrzivaču 20-tak komada tako da nemam potrebe za piletinom, pa ću verovatno i ja tek na proleće da razmišljam o pilićima!
 
Nazad
Vrh