Tovni pilići

Cene hrane za pilice su uglavnom na nivou one od jeseni i mislim da ne bi smele da se menjaju pogotovo na gore. Ali problem koji se javlja jeste cena piletine kako uredjene tako i zivih. Drzava stalno preko stampe prica o nekom poskupljenju pileceg mesa dok je realnost sasvim drugacija. Da li oni (vlada ili neko drugi) tim obecanjima o poskupljenju mesa pred sezonu tova namamljuje ljude da krenu tov, a kada se pocne onda nema nazad, i kada pristignu za klanje moraju se dati po ceni koja tada bude na trzistu. Moram da napomenem da se stvarno pilici uredjeni na zalost daju po 240,0 za kg uredjenih. Stvarno nezgodno vreme za ulaganje, makar se radilo i o malim ulaganjima. Ustvari na ovu krizu i trenutnu situaciju nema malih ulaganja. Cena piletine trenutna za nas zalosna ali za one kupuju u odnosu na sarana bagatela.
 
To je nasa realnost.U odnosu na jesenas je pojeftinila soja i evo u poslednje vreme kukuruz.To ce dovesti do pada cene koncentrata od 10 do 15%.Opet jednodnevni pilici su skuplji u odnosu na proslu godinu za 10 tak %:osmeh: Ko hrani za sebe,u cilju da zna sta jede,a takvih ima dosta na ovom forumu ne treba da razmislja.Ti ljudi ne bi jeli sa akcija ni da je dzaba,pa sta kosta da kosta.Problem nastaje za one sto hoce da zarade.Oni sto su tovili 50,pa 30 prodali,da im ovo ostane dzabe,bolje da se ne upustaju u takve avanture.Slozio bih se sa Dusko58 da nije vreme za takva kockanja.Rizik je suvise velik.Osim toga cenu ce spustati zalihe smrznute piletine od jesenas,kada su klanice placale 100 dinara za kg.I po 240 oni ostvaruju ekstra profit.Moja licna prognoza je da se tih zaliha ne mozemo resiti do jeseni.Tada ce se iskristalisati i situacija sa novim rodom zitarica,pa ce se znati nove cene hrane.
Ovo pisem iz najbolje namere i sasvim iskreno.Licno sam u velikom problemu,jer se tovom bavim profesionalno,a jesen je bila katastrofalna.Ako se ponovi,nece da valja.S druge strane treba odrzati trziste,a ono je najvrednije u ovom poslu.Ko nije vezan za trziste,bolje ad bude miran i ne reskira puno.:ppozdrav:
 
Pošto je ovde dosta skuplja hrana nego u Srbiji jesenas su me pilići koštali oko 2.4e/kg očišćeni a prodavao sam ih po 3e, nisam se nešto mnogo trudio oko prodaje tako da ih još imamo u zamrzivaču, za jedno mesec dana ubaciću 30-tak komada za nas i to je to.
 
@nikola_vuk jel si racunao da nekako dopremas jranu iz Srbije da kupujes komponente i sam pravis koncentrat?

Nesto se razmisljam za ovu godinu da sam pravim koncentrat. Npr onaj super za mesanje pomesam sa kukuruzom, sojom, psenicom, detelinom i recimo suvom koprivom i normalno premiksom. Sta mislite jel to pametno?
 
Počeo sam nešto da radim oko toga, ali je prevoz problem kad ubaciš njega, pa na granici papire pa porezi i takse nema neke velike razlike.
 
da li ima neko pravilo pri kupovini pilića;jedne godine uginu mi njih i do 10 a nekada sva se održe do kraja.
 
Naravno da ima.Pilici treba da budu selektirani.Pri samom lezenju se pojavljuje skart.Van sezone je selekcija maksimalna i pilici kvalitetniji.U fulu sezone prolece i jesen se trazi pile vise i ide u prodaju sve sto lici na pile.Ne retko dobavljaci mesaju rasne pilice,sa obicnim,ne vakcinisanim,ne odlezenim i otuda problem.Pri kupovini pile treba da bude tezine 40+ grama,treba da bude veselo,naravno fizicki zdravo,nogice tople itd.Vec dosta pise o tome.Nakon toga je na nama da im obezbedimo adekvatne uslove za prijem.
 
@nikola_vuk jel si racunao da nekako dopremas jranu iz Srbije da kupujes komponente i sam pravis koncentrat?

Nesto se razmisljam za ovu godinu da sam pravim koncentrat. Npr onaj super za mesanje pomesam sa kukuruzom, sojom, psenicom, detelinom i recimo suvom koprivom i normalno premiksom. Sta mislite jel to pametno?

Milane u superu imas sve komponente fali samo kukuruz i 1% premiks i normalno kopriva.:osmeh:
 
Naravno da ima.Pilici treba da budu selektirani.Pri samom lezenju se pojavljuje skart.Van sezone je selekcija maksimalna i pilici kvalitetniji.U fulu sezone prolece i jesen se trazi pile vise i ide u prodaju sve sto lici na pile.Ne retko dobavljaci mesaju rasne pilice,sa obicnim,ne vakcinisanim,ne odlezenim i otuda problem.Pri kupovini pile treba da bude tezine 40+ grama,treba da bude veselo,naravno fizicki zdravo,nogice tople itd.Vec dosta pise o tome.Nakon toga je na nama da im obezbedimo adekvatne uslove za prijem.
ja obično piliće uzimam u proleće :ideja:
 
Dule, zar u super ne ide samo kukuruz tj. ne treba premix jer već ima sve u njemu.

To treba proveriti. Ne stavljaju sve mesaone premiks u supere.Ja bi vise voleo super bez premiksa pa bi onda znao koji i koliko stavljam.
Predpostavimo da je super za pilice, otkuda oni u mesaoni znaju koju cu ja smesu praviti za pilice i koliko i shodno tome koliko ce ici premiksa.:sta:
 
Poslednja izmena:
Prva turica, stigli danas,pola za komsije pola za mene.KAd oni zavuku ruku u dzep meni ovi ostaju frajke.Njima od kilogram meni do kraja tova.:ppozdrav:


2n6ugli.jpg

16awisy.jpg
 
Poslednja izmena od urednika:
Prostorija ima 10-tak kvadrata.Pec je na drva."Bubnjara" sa njom preko dana dogrevam.Prvi put sam je Probao.Ne smem nocu da je ostavljam.Napravljena je od lima koji je prilicno tanaak.KAda sam video da kosta 2.500 dinara nisam mogao da odolim da je ne uzmem.A imam dve "kvocke" odnosno onaj lim u obliku sesira u cijem centru se nalazi sijalica (vidi se na fotografiji_nalazi se malte ne u prstenu za napajanje) - koja vise greje nego svetli a desno u sam stavio improvizaciju ali vrsi posao.Bure limeno od 200 litara preseceno po duzini, lengerisano lancicima i u sredini otvor koroz koji je provucen kabal sa sijalicom od 200wati.Prvi im je dan pa sam morao malo da pojacam.RAdi se o skromnoj trurici.Vise rekreativno i da se popuni zamrzivac.Mnogo sam napisao a prostorija mala a pilica mali broj (300.kom)

- - - - - - - - - -

Namenjeno manjim uzgajivacima.Moze nekome da se dopadne pa napravi nesto slicno ovome::ppozdrav::ppozdrav:
xq9cvs.jpg
 
rosuljac imaš piliće kod rakićevu kafanu pilići jeftinije da uzneš od čoveka ima inkubatorsku stanicu znači ozbiljan proizvođač čak verujem da većina prodavaca uzima od njega i da nama posle prodaju kao došli iz jagodinu
 
molim za savjet,kupio sam pilice(brojlere) stari su bili kad sam kupio 7 dana.Sada su mi neki nakostrijeseni i imaju proliva.Hranim ih sanovim koncetratom u tacnoj dozi.Oni su od kad sam ih donio imali taj kao proliv.nekakvi su kao ozniojeni i taj prolivSta raditi i cime lijeciti?
 
Nazad
Vrh