Tomo Vinkovic

Cenovno - sve je na strani P 18, kada tome dodaš i mali obim posla, ravan teren i tvoju sklonost ka mehanici i alatu - odluka je više nego jasna.
523 (418, 419,420, 521, 522) je naravno puno mlađi (mada to ne mora ništa da znači, već mu gledaš stanje), ali je dosta tehnički promenjen ("poboljšan") od P18, srednji zglob, volan, menjač...To su skoro svi isti traktori samo je razlika u jačini motora...(serija 4xx nosila je LDA 100 od 18ks, dok je 5xx imala LDA 820 od 21ks).U tvom slučaju jačina motora ne igra skoro pa nikakvu ulogu.Dakle "poboljšan", ali i dalje je to daleko od italijanskih zglobnih traktorića...Pa su im glavne mane bile ključ menjača, poluosovine (pogotovo kod onih za balastom od 50 kg po točku), luftovi u srednjem zglobu i volanu, kačenje priključaka nije u 3 tačke, kontra smer okretanja kardana i sam izlaz kardana koji nije standard.
Sve gore pobrojano (ili bar većina) je otklonjeno na seriji 8xx koja je koliko-toliko ličila na upotrebljivu mašinu.
Ono što im je zajedničko (osim možda za P18) je strahovito visoka cena, svakako neopravdana...Pišem iz iskustva koje sam stekao, na početku. tu je bila prisutna velika volja, ali kako su godine prolazile uglavnom samo razočarenja...
 
Hvala Dejane na analizi, i sam sam slično zaključio i iskalkulisao da je bolje da u razliku u ceni uložim u priključke.
P18 ima ona čuvena dva menjača, ali sa druge strane više mi se sviđa volan sa zupčanikom jer uvek ima manje lufta iako je nešto teži za rad.
Mislim, tešim se jer znam da ni jedan nije nimalo sjajan i zaista su preskupi za ono što nude, ali zaista nemam drugu opciju za oranje vrta a da se nemučim sa nekim kultivatorom koji mi je za nijansu lakši nego da radim ašovom.
Sa druge strane, kako stvari stoje na tim (polu)mašinama nemože nešto mnogo da se i izgubi kada dođe vreme za prodaju..
 
Posto imam 539, a koristim u malinjaku surakov TV 821, mogu ti reci da je vrlo diskutabilno koji je okretniji, i to ako izuzmemo koriscenje razdvojenih kocnica na 539. Uz pomoc kocnica odgovorno tvrdim i to iz iskustva nema tog TV da moze okrenuti krug manji ili isti sa 539.
Posto ces s njim orati videces da nije bas jednostavno drzati pravac jer se on lomi na sredini, i svako koriscenje volana nije kao kod traktora koji se ne lome na pola. Kad motas npr. u levo prednji kraj ide normalno u levo ali ISTO tako ide i zadnji kraj u levo koliko i prednji a samim tim i radilo- prikljucak na traktoru, pa ako prednji tockovi odu levo 20 cm onda i zadnji odu 20cm a radilo posto je na kraju traktora ode 30cm od zadatog pravca. E sad vidi u oranju na sta bi to licalo, ne znam da li me razumes. Probaj ako imas na nekom ugasenom u mestu da pomeras volan levo-desno i gledaj i zadnje tockove bice ti jasno. Mada se to uferci ali uz mnogo sekiracije. Kad sam prvi put frezirao u malinjaku bocnom frezom bilo je bas dosta ostecene maline bas zbog toga, dok nisam ufercio. To je traktor namenjen za spalirsku obradu vinograda malinjaka i sl i tu je extra usluzan, prskanje npr tarup itd. Radi on i sve drugo ali ne tako jednostavno. U sumi npr zbog malih guma i pogona 4x4 proci ce gde 539 ne moze ni zamisliti, i tako.
Ne znam koliki ti je vrt, ali ako imas kome da platis uslugu veruj da je bolje, a ako ces bilo sta ozbiljnije raditi jbg moras da kupis. Moj savet svakako za 818, 821. kacenje u tri tacke, izvod kardana kao 539, resene poluosovine, robusniji samim tim i tezi raktor, siri itd. Koristim taj 821 a kuca do kuce drugi surak ima 420, koristio sam i njega, znam sta pricam.
A oko cene znas i sam, koliko para toliko muzike.
 
Poslednja izmena:
Задњи точкови прате предње у истом су трагу. Да је окретнији трактор тешко. Повремено возим улт тако да имам представу где може да се окрене.
Мада ако има пара пасквали или нешто слично из увоза...
 
Ako mozes da motas u mestu sve ce ti biti jasno kad pogledas zadnje tockove (zadnji deo masine) a okreces volan, videces kako mu seta zadnjica levo desno kako motas a stoji u mestu A pogedaj zadnji kraj bilo kog vozila koje se ne lomi na sredini kad motas volan, zanjica naravno stoji u mestu samo se tockovi pomeraju.. Kada ide pravo tada prate ali u momentu motanja koliko prednji deo ode u stranu na koju se mota toliko i zadnji, bar kod TV i tu nema diskusije a po sili fizike i kod svih zglobnih masina.
Da mozes na ult da stavis neki prikljucak nazad video bi o cemu pricam, a i kod ulta nije potrebna preciznost niti ko to gleda.
U prvim koriscenjima TV ni sam nisam mogao da verujem kako iskrivim redove npr u spartanju za setvu krompira.
Da li je tesko ili nije ne znam ali znam da je tako sto se okretnosti tice.
Trebao si pored ult-a probati TV pa 539 sa razdvojenim kocnicama i onda bi znao.
Jedino vise taba 539 zbog velikih guma.
 
Poslednja izmena:
Kod klasicnih traktora koji nisu zglobni kad skreces levo prikljucak se zanosi u desnu stranu jer je iza zadnje osovine. Tako da nijednom prikljucak kad skreces ne ide pravo vec u neku stranu. Sto se okretnosti tice ja moj 523 okrecem sigurno u isti i cak manji krug nego 539, e kad 539 okrece pod kocnicu tu vec ne bih znao ko je okretniji.
 
@Hunter99
Vrt je nekih desetak ari okolina Beograda, i jedno tri-četiri godine sam plaćao da mi oru sa 539, 549 i jednom Ursus335. Najveći mi je problem što nemogu da ga dobijem tačno kada mi treba, a kada ga dobijem ili je kiša, ili ti radi preko klinca iako ga plaćaš koliko kaže. Drugo, dosta ti traktori ugaze vrt, naročito u okretanju i jednostavno Tomo je tu dosta bolji.
Tako da koliko god mi to ne ide nikakva računica jednostavno moram tako.
@Saputnik
Gledao sa Pasquali 990 koji sam uvek voleo, ali nažalost delova za njih više nema ni u Italiji, kao i za većinu tih starijih zglobnih traktora, tako da sam ga morao otpisati. Čak sam našao traktor spolja skoro u fabričkom stanju sa izbledelom farbom, ali ko može znati kakav je unutra posle 50 godina..
 
Aca OPEL
Tako je, ali je to kod klasicnih traktora to je mnogo manje izrazeno i neupredivo prciznije moze da uradi tamo gde je preciznost potrebna. Kad frezam njivu od 1-2h uopsre nije bitno da se frezanje preklopi ali u spaliru malinama i sl gde je bitno 10-15cm onda muka.
Probaj negde izmedju nekih sljiva proci cik -cak pa ces videti sa kojim je lakse i to dosta.
.
 
@Hunter99
Vrt je nekih desetak ari okolina Beograda, i jedno tri-četiri godine sam plaćao da mi oru sa 539, 549 i jednom Ursus335. Najveći mi je problem što nemogu da ga dobijem tačno kada mi treba, a kada ga dobijem ili je kiša, ili ti radi preko klinca iako ga plaćaš koliko kaže. Drugo, dosta ti traktori ugaze vrt, naročito u okretanju i jednostavno Tomo je tu dosta bolji.
Tako da koliko god mi to ne ide nikakva računica jednostavno moram tako.
@Saputnik
Gledao sa Pasquali 990 koji sam uvek voleo, ali nažalost delova za njih više nema ni u Italiji, kao i za većinu tih starijih zglobnih traktora, tako da sam ga morao otpisati. Čak sam našao traktor spolja skoro u fabričkom stanju sa izbledelom farbom, ali ko može znati kakav je unutra posle 50 godina..
Veruj da sam ja svojevremeno kupio mutu gorenje zbog vrta jer uvek cekas nekoga a on radi svoje kad je lepo. Ja imam samo vikend a oni tada bas ne mogu!
Posle kupim 539 samo da bih uzorao za malinu, jer onaj kaze dodji sutra, onaj prekosutra a kad mi je rodjak rekao sto nisi juce, ja odem i kupim traktor, a kasnije i skoro sve prikljucke, neke sam i sam napravio, npr valjak, spartac, vadilicu za sargarepu i cveklu, tarup...
Posle se otvore neki poslovi, sa nekim firmama iz Prijepolja pa sad radim hektarima speltu i heljdu, cveklu i sargarepu, po 50-ak ari, neke godine crni i beli luk i tako.
Pazi moju racunicu, kad sam ga kupio, traktor od 4000e da uzorem 25 ari, ali sam mogao kad ja hocu, a to nekad nema cenu.
I na njemu neces izgubiti nista, ako odustanes od toga.
Sad gledam kombajn samo za moje potrebe, bas zbog toga sutra, prekosutra, nakosutra, i padne kisa.
 
Aca OPEL
Tako je, ali je to kod klasicnih traktora to je mnogo manje izrazeno i neupredivo prciznije moze da uradi tamo gde je preciznost potrebna. Kad frezam njivu od 1-2h uopsre nije bitno da se frezanje preklopi ali u spaliru malinama i sl gde je bitno 10-15cm onda muka.
Probaj negde izmedju nekih sljiva proci cik -cak pa ces videti sa kojim je lakse i to dosta.
.
Imam godinama uporedo TV 523 i C 360 i radim sa njima, tako da znam kako se ponasaju i jedan i drugi tip traktora. Ja se sa 523 provlacim gde pozelim i to vrlo precizno. Stvarno nisam primetio tu nepreciznost o kojoj pises. Mada, ima luft u upravljacu mozda cetvrtinu kruga, ali sam naviko tako da ga teram. Neiskusan neko kad sedne na njega ne moze da ga povata, cak bude i polomljenih prstiju.
 
Imam godinama uporedo TV 523 i C 360 i radim sa njima, tako da znam kako se ponasaju i jedan i drugi tip traktora. Ja se sa 523 provlacim gde pozelim i to vrlo precizno. Stvarno nisam primetio tu nepreciznost o kojoj pises. Mada, ima luft u upravljacu mozda cetvrtinu kruga, ali sam naviko tako da ga teram. Neiskusan neko kad sedne na njega ne moze da ga povata, cak bude i polomljenih prstiju.
E poenta je u tome NAVIKAO. Ja sam posteno rekao kad sam pocinjao s njim bio je cirkus, zato sam i napisao coveku koji ga tek kupuje i koji je za TV totalno neiskusan. Na ovome sto ga koristim ima lufta ali i sredina treba da se radi zvace bas dosta, tako da je volan laksi nego ikakav servo pa kad tocak udari u nesto vrlo lako smota sam i bilo je par puta zamalo prste da polomi, a otoka je bilo i lepih bolova pa i sad me ponekad iznenadi posle godina koriscenja, dok na 539 tako nesto se ne desava. Dok surak ciji je TV i vozi ga svaki dan od 91-ve igra se s njim.
Ne znam sta radis s njim, ali ono sto sam rekao, probaj sa bocnom frezom pridji blizu nekom vocu, spaliru ili plugom povuci brazdu, spartacem pa pogledaj pravac. Jedino sto si ga ufercio a prave linije-brazde s njim nema ako imalo okrenes volan.
Tvoja zadnja recenica potvrdjuje moje tvrdnje.
O okretnosti C360 i 539 necu komentarisati, a i o C-360 i TV.
 
Naviko sam, radim s njim od malena, svakako da neko neiskusan ne moze da radi tek tako sa njim. Bocnu frezu nemam, ali imam bocnu kosu, 1,2 m sirine. Slozices se da i ta bocna kosa trazi preciznost prilikom kosidbe oko voca ili uz ogradu i tako to i retko kad sam imao problema. Sto se oranja tice kod mene prave brazde nema jer nemam pravu njivu, a i nisam bas neki orac😆
 
Skoro sam uzeo tv 420 i njegovu prskalicu Mio Standard od 200l. Vidim da je rezervoar nošeni ali nije mi jasno kako se kači jer je ploča za kačenje pod nekim (meni) nelogičnim uglom. Može li neko da mi pojasni?
 
ljudi nestala mi nafta iz rezervoara,,,nema vani nigdje da pusta jel moguce da je proslo kroz bosch pumpu u karter...sve su prilike da se natocilo....u ulje ...jel problem to rastaviti i vrattiti...pumpu...
 
Skoro sam uzeo tv 420 i njegovu prskalicu Mio Standard od 200l. Vidim da je rezervoar nošeni ali nije mi jasno kako se kači jer je ploča za kačenje pod nekim (meni) nelogičnim uglom. Može li neko da mi pojasni?
Kači se na ona 4 vijka koja drže poteznecu za rupama, dakle nju moraš skidati...pod takvim uglom je je zbog pumpe i creva koja dolazi ispod nje.
 
Danas sam radio sa mojim novim tv 420 i primetio sam par stvari, pa me interesuje u kojoj meri su problematične. Imam utisak da se iz motora čuje neki zvuk kao struganje metala i to više kada je motor pod većim opterećenjem. Drugo, dok radim ručice za napred-nazad, menjač i uključivanje kardana se često zaglave i onda uspem da ih pomerim samo na 'zez' tako što guram ručicu u željeni položaj i na brzinu pustim i pritisnem kvačilo. I treće, ulje iz rezervoara hidraulike curi na odušak iako je nivo ulja tek na dnu merača.
 
Jedino sto mogu sa sigurnoscu da ti odgovorim jeste za menjac i reduktor. Odnosno da je "normalno" da se desi da nekad nece da ubaci i da je tad dovoljno ili malo popustiti kocnicu, ako je traktor na nagibu ili jedva primetno popustiti kvacilo i ponovo pritisnuti. To je potrebno da bi se zupcanici pomerili da mogu da uzube.
 
Nazad
Vrh