Suncokret 2023

Ne može za 5 dana da nikne.Sejao sam tj.presevao jednu parcelu 1.maja, vlage na pretek, dubina setve 4 cm i tačno sedmog dana je počeo da izlazi napolje.
 
Ne bih se složio da ne može za 5 dana. Može i te kako. Kukuruz još brže.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Za dobro i lakše nicane je bitna energija klijanja (preko 90%) a za dobar sklop ukupna klijavost semena što veći u % a to mu dođe jedno bez drugog neide.
 
Kod syngente ne pišu na onom papiru energiju klijanja, nego samo klijavost, krupnije seme lakše i brže klija .
Kasnija setva ako je sušna godina podbaciće dosta u odnosu na raniju, suncokret se ne razvije dovoljno a već je ušao u sušni period ...
 
Generalno, ako su uslovi za nicanje idealni tokom celog aprila, bolje se pokazala setva suncokreta krajem meseca.
 
Kod nas u ataru je ove godine majska setva suncokreta dala od 30-50% manji rod nego aprilska setva. A ni sa njom se nismo baš proslavili.
 
Ja tek sad primetio da ima otvorena tema za 2023, otkako se ne stavljaju u vrhu teme za tekucu godinu malo je postalo konfuzno.
Ove godine slicna povrsina kao i prethodne dve godine, ne utice na neki moj standardan plodored cena, susa i ostalo. Gde je bilo dobro djubreno zadnje 2-3 godine nisam bacao nista od osnovnog, a negde sam bacio nesto simbolicno i nekoliko njiva stajnjak.
Hibridi ravnopravno LE99, LE163 i neki Syngentin nisam odlucio jos koji. Imao Suman prosle godine nije bio bas bog zna sta.
Jel su skroz iz ponude izbacili Syngentin Diamantis i sta bi mu bila zamena ?
 
Diamantisa nije bilo ni prosle godine, nema ga ni ove. Takodje nema ni Edisona. Ne kazu sta bi im mogla biti zamena.
 
Steta, meni je jedino Diamantis uspeo da napravi ozbiljniju razliku (400-500kg/ha) dve godine za redom u odnosu na Pionire.
 
Ja sam sejao Pinirove hibride i ostvarivao sam lepe prinose. Syngenta nisam probao ali svi ih hvale.
 
Za sirak u suncokretu imaš više varijanti. Tj svi suncokreti su tolerantni.
 
Za ovu godinu idu Pioneer HE 144, LG 50.635 CLP i LG 50.479 SX.

Zaorano 250 kg NPK 8:15:15 po hektaru. Šta i koliko od azotnih djubriva i dalje je na razmatranju.
 
Nazad
Vrh