Suncokret 2023

Čini mi se kako je neko pisao da od svih kultura koje sejemo suncokret najviše gubi na klijavosti kada stoji seme. Možda grešim, ali bilo je na forumu neke reči oko toga.
 
Ja isto mislim da nije, jedne godine mi zafalilo semena, mozda pola jutra, a vucem neku kesicu od pitaj boga od kad u koju dosipam tako po koju saku kad ostane....vise od 5 god je bilo sigurno, sve je niklo...e sad, verovatno je bilo i uslova
 
Poslednja izmena:
Arkadije,si siguran da je zbog starog semena? Ovde se dosta presevalo ali zbog kojekakve pošasti..
 
Jeste staro seme,na istoj parceli sejano to staro seme i novo i naravno to staro je imalo jako lose nicanje,presevao sam ga posle oko prvog maja.
 
Kad poručujem seme uvek dobro izračunam da bi se što bolje uklopio tako da mi se retko dešava da mi ostane više od pola vreće, bilo da je seme kukuruza ili suncokreta.
2010. mi se desi da mi ostane nenačeta vreća KWS Kermesa. Stajala je u garaži do 2014. i tad sam posejao. Nicanje je bilo bolje od svih hibrida koje sam te godine kupio.

Kad mi ostane malo starog semena suncokreta, ostavim za poslednju parcelu koju sejem. Pomešam sa novim semenom, i smanjim razmak u redu da u slučaju slabijeg nicanja opet imam neki sklop. I do sada uvek je bilo dobro.
 
Suncokret koji kombajn prospe niče po njivi narednih x godina, čekajući svoju priliku u zemlji.... Mislim da mu ne fali ništa ako 1-2 godinu stoji u špajzu upakovan u kesi.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Jedan covek je nekoj dosadi sto mu svake godine dodje u maju da trazi seme kuruza sto mu ostane, dao seme iz pojate staro 9 godine, i zamislite skoro sve niklo… i ovaj opet nagodinu dosao po seme… :)
 
Meni uvek ostane starog semena i sejem ga redovno.Prošle godine sam se nešto zeznuo kod proračuna pa mi ostalo skoro dve s.j od 150.000 zrna, sejem ih redovno ove godine, neću ih baciti ni slučajno.
 
Ја сам прошле године посејао све семе што ми је остајало задњих 5-6 година. И све је никло без проблема.
 
Јел може сунцокрет на сојиште да иде ,да ли да се коцкам или боље да не чачкам мечку
 
Nazad
Vrh