Subvencije za mlečno govedarstvo

Pa nisam ih obelezavao iz razloga sto sam pre prodavao stoku nelegalno u bosnu, i moglo je na mufte, i nisam bio ni gazdinstvo registrovao, a sad planiram to da regulisem i da i ja dobijem koju paricu od drzave :osmeh: imam ja obelezinih 10 komada pa mi zato nisu mogli nista( nisu ni znali za ove neobelezene) :haha:
 
Prosle godine sam izvisio od drzavne zemlje zato sto nisam imao registrovanu farmu, a farmu nisam mogao nikako da registrujem jer je potrebno 20 grla minimum (to sam ispunjavao 28 grla) ali po opstinskom zakonu nemozes da drzis vise od 20 komada krupne stoke u naseljenom mestu . Iako zivim na selu i oko mene za par godina nece ostati jos dve aktivne kuce, nisam mogao da izdejstvujem verovatno sto se politicki nisam nikome uvukao (veoma bitna stavka). Mare 92 ako je tako sve na mufte onda nadji neku klanicu koja radi isto tako i ona ce ti prodati papire od umaticenih krava .
 
Kako nas ove nase vlasti unistavaju trazeci dlaku u jajetu to nije normalno, i to sve pozivajuci se na neke evropske zakone o kojima u evropi nema ni pomena.
Kao da smo mi pecinski ljudi koji nisu nikad izvirili van svoje sume.Prolazeci kroz "Evropu" , posebno kroz Austriju i Nemacku mogu se videti farme u sred naseljenih mesta i lepo slozene kamare stajnjaka takoreci uz put , a da to nikom tamo ne smeta.
Samo sto ovi nasi probisveti na vlasti hoce da budu veci katolici od Pape i izmisljaju razne komplikacije da bi sto vise para uzeli ,a sto manje dali.
 
Ja sam ipak za izmestanje farmi iz sela,kod na su selu ima tri farme svinja od 30-50 krmaca + tovljenici,sve novi svinjci,mozda dve tri godine,i kad prolazis tim ulicama smrdi kao djavo,znaci 10 komsija pre i posle ja ne znam kako oni zive i gde suse ves i ostalo,mislim ne gadim se imamo stoku,ali svinji se bas osete,pa onda kad pogledas na neki nacin nije u redu.Ne kazem ko drzi malo stoke,i drzi u redu,iznosi na vreme stajnjak,to nije strasno,nekad su svi imali stoku pa nije smrdelo,ali ovo da kako drzis u redu mora se osetiti kad je svinja,em je puno komada.Ovo sto je napravljeno napravljeno nema vise rusenja,ali nesto novo da se pravi u selu po meni nema smisla.
 
Ja sam ipak za izmestanje farmi iz sela,kod na su selu ima tri farme svinja od 30-50 krmaca + tovljenici,sve novi svinjci,mozda dve tri godine,i kad prolazis tim ulicama smrdi kao djavo,znaci 10 komsija pre i posle ja ne znam kako oni zive i gde suse ves i ostalo,mislim ne gadim se imamo stoku,ali svinji se bas osete,pa onda kad pogledas na neki nacin nije u redu.Ne kazem ko drzi malo stoke,i drzi u redu,iznosi na vreme stajnjak,to nije strasno,nekad su svi imali stoku pa nije smrdelo,ali ovo da kako drzis u redu mora se osetiti kad je svinja,em je puno komada.Ovo sto je napravljeno napravljeno nema vise rusenja,ali nesto novo da se pravi u selu po meni nema smisla.

Tu se i ja slažem sa tobom ali govorim o manjim farmama.ja imam recimo krupne stoke do 15 komada i po koje svinjče za svoju upotrebu.
E sad kada bih radio sa 30,50 krava -to je druga priča.
 
Kao prvo nije baš istina das na zapadu imaju farme kao što se piše.
Sve te farme su nekako izmeštene van urbanih sredina.
Ja kada sam bio u CH malo sam zagleda nije strogo određeno koliko van grada ali uglavnom su sve te mini farme kao neka vrsta salaš kod nas pa nema neposredno komšiju.
Baš u urbanom delu Davosa nema ni jedna farma ali čim mrdnete iz centra onda su razbacane.Miris se oseti ali ništa strašno.
Normalno je da budu uz put zbog same infrastrukture.
Ako uspem da iskopam slike postaviću.
 
Bio sam na dosta farmi svinja i goveda u Bavarskoj. Mnoge od njih su u gusto naseljenim delovima sela ili prigradskih naselja. Imam mnogo fotografija gde se to i vidi ali nemam skener. Mrzi me da slikam slike. Kako su to zakonski regulisali, j.... li ga. Da smrdi, smrdi ali nisam video da komšiluk zbog toga seče vene.
 
Taj smrad samo nasim dzabalebarosima smrdi. Meni su pricali da je tako u Bavarskoj,evo sad Zoran Kostovic potvrdjuje. Mene nije interesovalo dok nisam poceo da se bavim govedarstvom,sad bih rado otisao da vidim njihov sistem.
 
Vidi meni je svejedno kako ce biti em mi je registrovana farma em sam 2km od sela kao salas,bas mi je svejedno ocel se moci ili nece drzati u selu samo gledam na to onako sastrane,i napisao sam moje misljnje.
Em ljudi su takvi kad vide da neko nesto ima onda su zlobni pa gledaje samo kako bi kome napakostili..E sad ko se toliko prosirio da moze kupiti celu ulicu taj se spasio a ko nije taj bas nema puno izbora..
 
Sta imate od krava crno bele ili crveno bele i koliko od prilike daju mleka ;) ja imam simentalke daju do 20 l u dve muze ja mislim da je malo :(
 
OK manje-više .
u suštini se možeme složiti da jedino nama stoka neprijatno miriše i da će ovi naši još malo i u selima zabraniti da držimo stoku.
 
Tako je jedan lik kod nas govorio,,ovce smrde a novci ne smrde mojima,,sad kad je rasprodo sve ovce ,puko skroz sad prodaje lanac po lanac zemlje.Tako da i,, miris,, ima svoju cenu.
 
Ovi sa osetljivim culom mirisa ne znaju cinjenicu- da bi mirisalo mora najpre da zasmrdi,a ako ne bude smrdelo nece ni da im mirise za trpezom.
 
Svašta,pa ne držiš stoku na Terazijama nego u selu. Ja se nadam da nisi imao problem jer si radio u skladu sa zakonom.
Kod nas je bio slučaj pre par godina da je jedan stočar izvlačio stajnjak iz dvorišta i noseći prepunu prikolicu malo ostavljao za sobom na putu ka njivi.
Drugi poljoprivrednik isključivo ratar je naišao putem i zagovnao auto.Sav besan slučaj je prijavio nadležnim i uz halabuku da se kazni krivacj.
Uviđajem je utvrđeno da je stočar njegov kum,evo ni danas ne pričaju. Stočar je prošao bez neke kazne samo usmenom opomenom da pripazi da ne ispada stajnjak sa prikolice a kum je izgubio dugogodišnjeg prijatelja zbog smrada.
 
Nazad
Vrh