Subvencija poljoprivredi za 2012. godinu

Po hektaru ili kilogramu ?

  • Obečanih 14000 din po ha

    Glasovi: 185 84,1%
  • Dobijenih : Dizel i avans oko 5000 din

    Glasovi: 35 15,9%

  • Ukupno glasača
    220
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Zavisi da li imaju svu pratecu mehanizaciju i dali moraju nesto da obnove.Nemoze se samo racunati na zaradu i da se potrosi na uzivanje.Onaj ko radi 140he.mora svake godine nesto da obnovi i veliki je izdatak za amortizaciju.Neznam kako je kod vas a ja ispod 100000din mesecno nemogu manje da trosim samo za osnovne potrbstine i jednog fatuteliju u Beograd.
 
Porodica je i 3 clana ,a porodica je i 8 do 10 clanova ,tako da je i ovo diskutabilno.
 
Ako je Vasa zarada cca 12 000din/ha onda se Vi lepo okanite poljoprivrede nek je radi neko rentabilniji od Vas,a to u ovom slucaju nije tesko.
Od 140ha 2 porodice mogu da zive odlicno.
Školarac u kojoj vas školici uče da budete tako referentni?
Ja znam čoveka koji ima par puta 100ha vlasništvo i bori se za naše premije i cene uopšte,zalaže se za nas sviju,uvek
Ima u Zr takođe jedan što ima i više,a radi 7000ha a zabole ga za nas,čak štoviše otima od sviju,tako da nisu veliki svi isti
 
tek su onda ulaganja ogromna,to je dobitna kombinacija za bankrot,pre-kasnije

bolja varijanta 2x 820 i mali zapadni sa 3.6m hederom,za 20k eura sve skupa
 
Isto nisu mala kad ih nemas.Ja nemam nista protiv nase ili jeftine a dobre mehanizacije.video si sta imam nisam sakrio da imam 2 traktora a taj koji kazes je 30000e najmanje i taj kombajn 15000e u dobrom stanju pa saberi koliko samo za te tve masine da radim i da prehranim porodicu.Mali ja radim mnogo dugo i sve sam prosao i video ali da se lepo zivi od poljoprivrede samo nekolicina u opstini moze da se pohvali i oni su se nakrali na vreme.Seljak tesko zivi a i videces kad pocnes da vodis domacinstvo za sad uzivaj i pomazi tati a kad dodje vreme drugacije ces da pricas.Vratimo se subvencijama i daj sta ti konkretno predlaZES DA SE URADI DA BUDU 90% ZADOVOLJNI JER NIKAD SVI NECE DA BUDU SRECNI.
 
Ova tema kao film "Dan mrmota"....
Ciklicno se ponavlja na svaka 3-4 dana. Scenario isti: prvo neki novi clan baci minu, amateri-profi, bogati-siromasni, lenji-vredni, e onda se ukljucuje par clanova, sa istom pricom vec par godina unazad...

Najbolje ova tema da se zatvori, dok ne izadju prve uredbe za 2012 godinu.
 
Pa imas takvog polovnog rusa ili slican traktor,za 100ha bez usluga moze i 142 jka da uradi ako neces u usluge tako da te masine ne kostaju u opste puno ali poljoprivreda mora da se radi godinama a ne za 5 godina da kupis sve masine i ostatak veka da ladis mu.. sto bi mnogi hteli. Sve u svemu masine za 100ha kostaju max 50 000e,za 20 godina rada mu to dodje da se izdvaja 2500e za masine sto nije puno novaca.

Drugo predlazem da se ukinu subvencije u globalu jedno 2-4 godine da se ocisti trziste.
 
Srđane,naveo si prijatelja koji ima 140000 primanja,a šta kažeš za one koji imaju 20000.
Minđušar,taj školarac je moj kum i mlad čovek pred kojim je budućnost.Zbog čega vređanje-što ne misli kao ti.
Sad još imamo i poljoprivrednike profesionalce.Nisam znao da čim uplatiš PIO odmah upadaš u profesionalce.Baš sam ove godine planirao da uplatim PIO na suprugu,mada doduše ona ne zna ni gde su njive ali će biti profesionalac.
Ali se još dvoumim jer taman kada se ja prijavim ukinuće subvencije.Zato neću da baksuziram.
 
Srđane,naveo si prijatelja koji ima 140000 primanja,a šta kažeš za one koji imaju 20000.
Minđušar,taj školarac je moj kum i mlad čovek pred kojim je budućnost.Zbog čega vređanje-što ne misli kao ti.
Sad još imamo i poljoprivrednike profesionalce.Nisam znao da čim uplatiš PIO odmah upadaš u profesionalce.Baš sam ove godine planirao da uplatim PIO na suprugu,mada doduše ona ne zna ni gde su njive ali će biti profesionalac.
Ali se još dvoumim jer taman kada se ja prijavim ukinuće subvencije.Zato neću da baksuziram.
Profesionalce i amatere su izmislili u ministarstvu a ne ovde.Jeste glupo ali nemas razloga da se ljutis na nekog sa foruma ili obicnih ljudi zbog toga.Verovatno ima i dosta"amatera"koji su veci profesionalci od"profesionalaca"ali........
 
U susednom selu covek otaci sin su radili godinama 120kj zemlje sa IMT 558 i 539. Ova dva traktora i sva prikljucna masinerija za njih ne kosta 20.000e. Ima slucajeva u selu da rade 20kj sa 3 traktora. O tome ne vredi raspravljati. Ako je neki visegodisnji prosek zarade po 1kj ratarstva 200e, dolazimo do toga da za 1 godinu sa navedenom povrsinom se isplati gore navedena mehanizacija.

Subvencije se ne smeju ukinuti, da li ste vi svesni da time gubimo konkurentnost na svetskom trzistu pre svega zitarica. I ovako smo u kukuruze uvek jeftiniji od Nemacke/Francuske za 10%.
To sto je arenda skupa u pojedinim selima, to je odnos ponude i potraznje. Vama ako je skupo otkazite arendu, nemojte kukati kako placate puno. Ja sam prosle godine odbio 17kj arende za 200e/kj jer nisam bio siguran kakve ce biti subvencije i nisam hteo da rizikujem. Vise volim 1kj svoje zemlje da radim nego 10kj tudje zbog milion razloga, da ih ne nabrajam svi ih znate.
 
Jel mozes malo slikovitije da objasnis,zbog cega tako.I ja sam pre za tu komb.ali me interesuje i tudje vidjenje toga.

Za te ruseve nisu skupi delovi,ako jedan i stane nije stala nauka,"Brena je Brena,dvaput je dvaput",univerzalni su,od oranja do setve za sve,u oranju mogu orati normalnu(ne tešku)zemlju 30kj na dan (u smene)zapadni kombajni ostavljaju malo lepši posao za sobom na njivi ako je i kombajner za,5slamotresa kombajn sa 3.6 hederom može u pristojnim tablama i 30kj da ovrše,a sa 4reda adapterom dobrim da juri 8-9km/h ako nije polegao,čak može za gorivo i da zaradi u uslugama,za 100ha 440l agromehanika prskalica sa 10m krila, 3.6m setvospremač,600-1000kg rasipač i dve prikolice, i naravno dvojica tu i jedan-dva sezonca skakača,a ova kombinacija uz dobru organizaciju može i 200ha

e takvima koji se za 40god nisu odmakli od Z780 treba psiholog a ne subvencija
 
Prdnuli bi mi u cabar da nama uvedu zabranu izvoza jer bi kod nas cena kukuruza bila max 10din kao sto je bilo pre 3 godine ako se ne varam da je kukuruz u prolece i leto bio 8-10din/kg,na repi su nas isto sisali kao male majmune "malom" digestijom,primesama i slicnim sranj... dok nije pocela i ona da se izvozi za HR od onda i nase secerane realnije ocenjuju.

Jbg pa nismo mi zapad da imamo "velike" farmere i radnicku klasu koja ce da pojede to meso i mleko sa farmi od 1 000 tovljenika i 200 krava,mi smo siromasna zemlja u kojoj su na zalost pastete i salame podriguse najprodavaniji proizvodi.
 
mindjusar tako sam i mislio,samo bih dodao da je mozda neophodan i jedan mali traktor od 45-50 ks za lake poslove jer se dosta oseti razlika u potrosnji goriva.
 
Za te ruseve nisu skupi delovi,ako jedan i stane nije stala nauka,"Brena je Brena,dvaput je dvaput",univerzalni su,od oranja do setve za sve,u oranju mogu orati normalnu(ne tešku)zemlju 30kj na dan (u smene)zapadni kombajni ostavljaju malo lepši posao za sobom na njivi ako je i kombajner za,5slamotresa kombajn sa 3.6 hederom može u pristojnim tablama i 30kj da ovrše,a sa 4reda adapterom dobrim da juri 8-9km/h ako nije polegao,čak može za gorivo i da zaradi u uslugama,za 100ha 440l agromehanika prskalica sa 10m krila, 3.6m setvospremač,600-1000kg rasipač i dve prikolice, i naravno dvojica tu i jedan-dva sezonca skakača,a ova kombinacija uz dobru organizaciju može i 200ha

e takvima koji se za 40god nisu odmakli od Z780 treba psiholog a ne subvencija
Nevredi pisati sa vama , al i ovaj sa zmajem 780 je tvrdoglav i nece nikom da da 500e godisnje i da ga neke gazde podje..... i da ih moli i ceka na njivama .
Ti mali kombajni Z780 i Z810 su nekad ovrsili po 200 do 300h po sezoni zita , a naasi savremeni kombajni retko koji ovrsi toliko u celoj godini
 
e takvima koji se za 40god nisu odmakli od Z780 treba psiholog a ne subvencija

Kakve veze ima da li je Z780 ili Z141/142/143? Ako je dobro podesen i nastelovan radice sa istim kvalitetom kao veci zmajevi ili neki strani kombajni. Kombajn godisnje treba 10 dana, tako da buka, prasina i potrosnja od 1l vise po kj su nevazni faktori. Kod traktora je druga prica.

@NA
Mi nemamo stanovnistva koje moze da pojede tovljenike i mleko koje proizvedemo. Proizvedemo mnogo vise nego sto mozemo da potrosimo. Povrtari i vocari najbolje znaju sta se desi kada ne dodju strani kupci posto budu njihovi proizvodi.
dodatak: Kada bi sve zitarice pretvorili u mleko i meso kroz stoku ne bi mogli da potrosimo to. Na to sam mislio, ali kako sam napisao ispada da proizvodimo previse mleka i mesa :haha:
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh