Subvencija poljoprivredi za 2012. godinu

Po hektaru ili kilogramu ?

  • Obečanih 14000 din po ha

    Glasovi: 185 84,1%
  • Dobijenih : Dizel i avans oko 5000 din

    Glasovi: 35 15,9%

  • Ukupno glasača
    220
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
izgleda da i pored svetske ekonomske krize,mi paori ,moracemo se zadovoljiti sa subvencijama koja nam je drzvava ponudila,jer nemamo izbora, bonovi za gorivo i subvencija za polj.proizvode sa po nekoliko din/kg vise je jos zadovoljavaju,sto bi narod reko,bolje ista nego nista,a kad dodje nova vlada,videcomo sta ce biti,ja se nadam da ce biti bolje!
 
Ja se secam kad sam za 14000 kg suncokreta 1993 dobio pare i kupio karton apa narandze,pa kad smo dobijali blagajnicke zapise za psenicu,koji kad su dospeli vredeli su manje od papira na kom su odstampani.Pa onda blanko nalozi magacinu gde su za seme soje i fuzilejd upisivali petostruke iznose,kad je bure nafte kostalo 6 svinja ,guma 16,9/28 2 vagona kukuruza.Secam se i vremena kad si za 3 vagona kukuruza mogao kupiti 560 ili 577,kad se za 80 kg psenice dobijalo 100kg KAN-a,za 9 kg repe 1l nafte,odnos semenskog i merkantilnog kukuruza je do pre par godina bio 1:10 itd.Birajte sta vam je bolje!!Sto se tice ovih strucnjaka sto kazu daj sta das,da ih naucim nesto:ako drzava zeli da ima neki uticaj na cene poljoprivrednih proizvoda(a nasa zeli,videli smo sa prodajom robe iz r.rezervi radi socijalnog mira) onda MORA da da subvencije,a ne kao pre par godina kad su zabranili izvoz zitarica,sve cene pale a od subvencija sipak.
I ja takodje pamtim sva ta vremena. Bilo je do kraja 80-tih odlicno vreme za poljoprivrednike a nakon toga sa totalnom pogresnom politikom su krenuli na svim poljima pa smo stigli gde smo stigli. Kako izgleda nikad vise se nece vratiti ona dobra vremena.
A sto se tice mladih pljoprivrednika bilo bi im pametno nesto i saslusati jer nije bas sve sto leti za pojesti.
 
Ja se nesecam tih vremena ali sam slusao od starijih ljudi dosta je bio povoljan vestak i nova mehanizacija.
 
Da li je neko gledao Brazde na RTV ?
Gostovao Milovanović ,koji je u odbrani donete uredbe rekao , subvencionisano gorivo se može kupiti i posle 15 IV.Da li on ne zna šta piše u uredbi ili je doneta neka izmena uredbe ?

http://media.rtv.rs/sr_ci/brazde/2371 od 3-6 minuta.
Ovde izgleda da j...e lud zbunjenog. Ovaj prica nesto suprotno uredbama. Aj sad budi pametan!
 
Vidim da se ovde pise sve i svasta ili niko ne pominje nas manje poljoprivrednike koji da bi opstali nemogu da se bave na primer samo ratarstvom ili povrtarstvom ili bilo cim drugim pojedinacno vec svime po malo pa stoga moram da se umesam u raspravu.

Sta sa nama?

Npr. ja obradjujem nepunih 12ha a u tih dvanaest hektara je ulazi moje zemljiste, zemljiste moga dede po majci i zemljiste strica koji zivi u BG, znaci tri domacinstva poseduju oko 12ha bez sume, i u mom kraju je u najvecem procentu slicna situacija a verujem i u vecem delu Srbije juzno od Save i Dunava. Prosle godine sam dobio oko 150 000 din subvencije od toga je skoro pola otislo na PIO za tekucu godinu (60 i neka hiljada), nekako se prezivljavalo. Da napomenem otac mi je zaposlen i ima sasvi solidnu platu ~50000 i prihod od polj. ~6 000 eura god. i opet wse jedva sastavlja kraj sa krajem, tapka se u mestu i presipa iz supljeg u prazno a radi se kao nikada do sad. Nemogu ni da zamisli kako se snalaze oni koji zive samo od polj.

Sa subvencijama po kg imacemo k.... da izbijemo oci. Telad, goveda, prasice, debeljake nemas gde da predas vec dajes nakupcu, nemas priznanicu za to stim ni subvencije, sto ne potrosi stoka predajese i silos ali to su male kolicine, par tona tako da je to skoro pa zanemarljivo!

Dakle sta sa nama, planski nas unistavaju, a mi cutimo i mislimo bice bolje? Da li je bolji, kvalitetniji kukuruz, soja, prase, tele ili bilo sta drugo nekog ko ima velike posede, radi na veliko od naseg? Trebalo bi da se borimo da svi dobijemo jednake uslove i subvencije i onaj sto radi iskljucivo jednu granu poljoprivrede i 100-ine ha i onaj mali koji svastari i radi 10-ak ha.
 
Zna se za koga su namenjene ove subvencije,idu izbori treba para a ovo je pisano za kostiće i miškoviće.E pa sad ako ovaj seljak ima mozga i ovima je došao kraj,gore ne može biti.
 
Kod nas su već uhvatili sistem oni koji mogu da ti izdaju račun npr. tele ti plaćaju 40.000 nema veze koliko je ako preraste, pa smo primorani da dajemo nakupcima za dinar više
 
Ti sitni kojima nije ostajalo dovoljno da plate PIO ni sad nemaju mnogo da predaju.Za njih se nista nije promenilo.
 
Vidim da se ovde pise sve i svasta ili niko ne pominje nas manje poljoprivrednike koji da bi opstali nemogu da se bave na primer samo ratarstvom ili povrtarstvom ili bilo cim drugim pojedinacno vec svime po malo pa stoga moram da se umesam u raspravu.

Sta sa nama?

Npr. ja obradjujem nepunih 12ha a u tih dvanaest hektara je ulazi moje zemljiste, zemljiste moga dede po majci i zemljiste strica koji zivi u BG, znaci tri domacinstva poseduju oko 12ha bez sume, i u mom kraju je u najvecem procentu slicna situacija a verujem i u vecem delu Srbije juzno od Save i Dunava. Prosle godine sam dobio oko 150 000 din subvencije od toga je skoro pola otislo na PIO za tekucu godinu (60 i neka hiljada), nekako se prezivljavalo. Da napomenem otac mi je zaposlen i ima sasvi solidnu platu ~50000 i prihod od polj. ~6 000 eura god. i opet wse jedva sastavlja kraj sa krajem, tapka se u mestu i presipa iz supljeg u prazno a radi se kao nikada do sad. Nemogu ni da zamisli kako se snalaze oni koji zive samo od polj.

Sa subvencijama po kg imacemo k.... da izbijemo oci. Telad, goveda, prasice, debeljake nemas gde da predas vec dajes nakupcu, nemas priznanicu za to stim ni subvencije, sto ne potrosi stoka predajese i silos ali to su male kolicine, par tona tako da je to skoro pa zanemarljivo!

Dakle sta sa nama, planski nas unistavaju, a mi cutimo i mislimo bice bolje? Da li je bolji, kvalitetniji kukuruz, soja, prase, tele ili bilo sta drugo nekog ko ima velike posede, radi na veliko od naseg? Trebalo bi da se borimo da svi dobijemo jednake uslove i subvencije i onaj sto radi iskljucivo jednu granu poljoprivrede i 100-ine ha i onaj mali koji svastari i radi 10-ak ha.

Ove novo donete mere i uredbe su po reci g-dina ministra donete iskljucivo zbog malih gazdinstva. I ja sa svojom kolicinom zemljista koje obradjujem smatram se medju malim mada radim dosta vise ha od tebe. Mislim da sa ovim uredbama nije zadovoljna jedna velika vecina poljoprivrednika medjutim ispadne da cemo morati prihvatiti svo ovo sranje ovakvo kakvo je.
 
Pa kako sa čime, sad su svi ravnopravni.Nema više uslova PIO i sličnih razdora.
Vrati se par stotina postova u nazad i naćeš pojedine "hobi" kako su ovo priželjkivali ,a sad opet jadikuju i kukaju.

To sto PIO nije uslov ,za subvencije ove godine ne znaci da je oslobodjen placanja to se mora placati i dalje ! Naravno da puno znaci nekom sa 10 Ha 140 000 din na regres na repromaterijal , sto kroz subvenciju po KG nece osetiti .. Regres na repromaterijal 17 000 din do 30 Ha ... a ko ima preko 30 Ha neka ga uslove KG/Ha ( po prinosu ) Najrealnije !

A do jeseni novo ministarstvo da se stisne , i da se sve marze za repromaterijal smanje . i to je nama najbolja subvencija , vise ce se djubriti zemljiste tim i prinosi veci .. Ali ako budu imali snage da se izbore sa MK .
 
Aj sad da vise ne sirimo pricu opet sa velikim i malim gazdinstvima jer cemo opet biti svi u sukobu misljenja. Kako god, vidim da na ovom forumu su zadovoljni samo par osoba a iz srca zelim da imaju isto misljenje o ovim uredbama i na jesen prilikom predaje robe.
 
Videcemo kad prodju izbori , verovatno necemo dobiti nista jer nece biti para

---------- Poruka napisana u 19:03 ---------- Prethodna poruka je at 19:01 ----------

Docice drugi ministar i oako budu demokrati ostali na vlast
 
Ovako ... podeliti bonove ( vaucere ) kako su uradili za dizel ... tako da uvedu za seme i vestak . I svi zadovoljni ! Mahinacija nece biti zakupodavac - zakupac polj. zemljista pola subvencija i slicno ! Samim tim i prinosi veci .
Ako se neko ne slaze sa tim voleo bih da me demantuje !

Naravno posto je sad kasno mogu regresirati ... a novo ministarstvo od jeseni usloviti ovim
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh