Subvencija poljoprivredi za 2012. godinu

Po hektaru ili kilogramu ?

  • Obečanih 14000 din po ha

    Glasovi: 185 84,1%
  • Dobijenih : Dizel i avans oko 5000 din

    Glasovi: 35 15,9%

  • Ukupno glasača
    220
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
U Beceju ima samo jedna Nisova pumpa da non stop curi nzm kako ce do 15 aprila da svakom podeli?Nesmem ni da pomislim kakva ce se guzva stvoriti. Nek mi neko objasni zasto je tako kratak rok odredjen za podizanje nafte zar svi imamo pare za par hiljada litara?Ili da prodamo kukuruz sto jeftinije to im je cilj?
 
U nasoj Opstini jedna NIS-ova pumpa i rekli su nam na 6 mesta koliko ima nasa opstina ice po 10-oro dnevno i sad ja racunam nas 60 i dodju prvih 10 sa par hiljada litara i posle samo kazu nema dizela dodjite sutra.A sutra novih 60 kandidata
 
U nasoj Opstini jedna NIS-ova pumpa i rekli su nam na 6 mesta koliko ima nasa opstina ice po 10-oro dnevno i sad ja racunam nas 60 i dodju prvih 10 sa par hiljada litara i posle samo kazu nema dizela dodjite sutra.A sutra novih 60 kandidata

to im i jeste cilj,pa to i ćorav vidi.Veliki deo gazdinstava neće uspeti da realizuje na ovaj način što zbog finansija,što zbog skladištenja a neki su već kupili.Sve oni to znaju i ostalo je još samo da nas poređaju ispred pumpi kao nekih ranijih godina i da nam se smeju.
 
to im i jeste cilj,pa to i ćorav vidi.Veliki deo gazdinstava neće uspeti da realizuje na ovaj način što zbog finansija,što zbog skladištenja a neki su već kupili.Sve oni to znaju i ostalo je još samo da nas poređaju ispred pumpi kao nekih ranijih godina i da nam se smeju.
ако грешим/исправите ме....ово је предизборна фора-сви који су узели бонове-немају право на *рефакцију* у току ове године.......Дакле прошле године - како сипаш гориво,сачуваш рачун,однесеш,врате ти око 36-40 дин(не сећам се тачно)нема гужве,журбе .... е сад су то спаковали у један "пакет" имаш рок до 15 априла(таман што не стигнеш сипати пропадне ти( нпр:немаш пара,судова, ред на пумпи...) и то ти кад подвучеш црту изађе на тих 40 дин ко и прошле год што су враћали.Треба бити финансијски способан да исфинансираш ту куповину, и ко има могућност да то ускладишти ...??(на веће произвођаче мислим)...и по неким општинама су промене у катастру(грунтовница не постоји) условљавају људе да прво набаве препис парцела,изводе што кошта баш доста па добијају бонове. ... тако да опет се буджет пуни.....
Бонови се добијају на име произвођача...
 
Poslednja izmena:
Nisam do sada polemisao u ovoj temi ali je veoma pomno pratim .pitam se dali uopšte vidite šta se iza brega valja?Retko kada me slutnje prevare pa daj bože da bude tako i sada.Sve je ovo sa registracijom i subvencijama samo uvod u novu poresku poltiku koja se sprema jer jedino se još od poljoprivrednika može ubirati porez i puniti budžet ,e sada ovo do sada im je malo pa hoće više jer nemaju od koga ,95% privrede ne radi veliki broj penzionera i ostala soc. davanja pa gde će nego po selu i seljaku jedinoj zdravoj grani.Ja nisam registrovao gazdinstvo niti sam to hteo jer im ne verujem (nijednima koji su već 20god. u skupštini) a ono što slutim je sledeće: Prvo su tako lepo sve nudili nebili se što veći broj registrovao , da bi mogli da ostvare subvencije ispočetka jako povoljni uslovi a u isto vreme veliki broj nezaposlenih se skinulo sa siza za zapošljavanje jer ako i jedan član domaćinstva ima zemlju morali su da plaćaju za zdravstvo minimum 21000 ako se ne varam, i šta onda sledi veliki broj njih se baca na poljoprivredu i registruje gazdinstva koristeći subvencije nebi li tako ostvarili pravo na zdravsrvenu zaštitu tu im država na mostu da a na ćupriji uzme . E sad sledi ono sto slutim šta će se desiti (i ovo predhodno sam isto pisao po raznim novinama ali moje komentare nisu objavljivali) sad polako uvlače subvencije po kg.(što nikako nije dobro) a veliki broj njih ne vidi da je to mač sa dve oštrice koji če samo poljoprivredniku zavući ruku dublje u džep jer ako vide da se sa ovim vidom subvencionisanja slažete onda sledi izmena zakona i onda će vas tretirati kao "privredni subjekt" i nećete plaćati samo porez na zemlju nego i sve ostale poreze i doprinose kao neki prirednik .Zato drugari pamet u glavu na predstojećim izborima i dobro razmislite kome ćete dati glas ima još neke stvari ali o tome drugi put.:ppozdrav:
 
Jedno pitanje,ako se usvoji uredba o premiranju po kg,kako ce mo razduzivati arende u robi?ako predamo odmah na zakupodavca mi ne dobijamo premiju,a ako na nase ime,treba je prebaciti,to ce biti sumnjivo!?

---------- Poruka napisana u 23:00 ---------- Prethodna poruka je at 22:59 ----------

Tuuuga jedna od ove teme.Tolike sam poruke procitao gde narod nista ne interesuje,ni jedan drugi vid subvencionisanja osim zivih novaca da legnu na racun jer tad kad god dosle dobro dosle(sad mnogima ne odgovara djubrivo,ne odgovara nafta a pare u januaru su kao legle u vreme potrebno za poljoprivredu).
Zalosss da nisam ni jedan post procitao gde je neko napisao "Pre subvencija sam bacao xxx djubriva i imao prinos xxx kg/ha,kada su dali subvencije uspeo sam da povecam kolicinu djubriva i samim tim dobijem bolju proizvodnju koja je sada xxx+x"toga nema...
Miroslave jeste da nam treba ziv novac,konkretno ja se razduzim za repromaterijal parama od subvencije!
 
Ova zaj... sa subvencijama je prava predizborna kampanja, tu navlače kao subvencije će dobiti mnogo više gazdinstava (glasača), daju siću za naftu (ko uspe da je iskoristi), navlače sa uredbom (a već se zna da je neće doneti do izbora, tj. do jeseni), pa obećanje po kg, koje bi normalno usledilo najesen (kasno Marko...), pa obećanje za jesenju naftu (od toga nema ništa), i sve ovo je samo predizborno obećanje, jer to bi oni kao uradili, ako im se ponovo ukaže poverenja na izborima ::lose::.
 
ако грешим/исправите ме....ово је предизборна фора-сви који су узели бонове-немају право на *рефакцију* у току ове године.......Дакле прошле године - како сипаш гориво,сачуваш рачун,однесеш,врате ти око 36-40 дин(не сећам се тачно)нема гужве,журбе .... е сад су то спаковали у један "пакет" имаш рок до 15 априла(таман што не стигнеш сипати пропадне ти( нпр:немаш пара,судова, ред на пумпи...) и то ти кад подвучеш црту изађе на тих 40 дин ко и прошле год што су враћали.Треба бити финансијски способан да исфинансираш ту куповину, и ко има могућност да то ускладишти ...??(на веће произвођаче мислим)...и по неким општинама су промене у катастру(грунтовница не постоји) условљавају људе да прво набаве препис парцела,изводе што кошта баш доста па добијају бонове. ... тако да опет се буджет пуни.....
Бонови се добијају на име произвођача...
Da, imas pravo da treba da se podvuce crta ali nemoj zaboraviti da treba i znati racunati odnosno bar ne zaboraviti stvari. Ti si ovde zaboravio proslogodisnje subvencije gde smo dobili jos 4000 din po ha. A onda racunica kaze da je bilo 6100 din po ha povracaja jer akciza je bila 37 din za euro dizel. Dakle to znaci 101 din povracaj po litri nafte. ( 6100 : 60 = 101.6)
 

Sve je ovo sa registracijom i subvencijama samo uvod u novu poresku poltiku koja se sprema jer jedino se još od poljoprivrednika može ubirati porez i puniti budžet ,e sada ovo do sada im je malo pa hoće više jer nemaju od koga ,95% privrede ne radi veliki broj penzionera i ostala soc. davanja pa gde će nego po selu i seljaku jedinoj zdravoj grani
Ako se već gađamo ciframa zašto one ne bi bile tačne? Evo, i bez provere siguran sam da radi više od 5% privrede koja bi ostala ako 95% ne radi ako što tvrdiš. I šta je problem sa penzijama i socijalnim davanjuma, trebalo bi ih ukinuti? Takođe, šta je problem da i seljaci koji ispunjavaju uslove uđu u PDV, ubiće ih tih 8% na čistu zaradu jer se porez na repromaterijal i mehanizaciju odbija. Ako si dobar milion dinara propašćeš zbog 80 hiljada poreza? A dobar put, zdravstvo i školstvo hoćeš, samo da ga finansira neko drugi.

Prvo su tako lepo sve nudili nebili se što veći broj registrovao , da bi mogli da ostvare subvencije ispočetka jako povoljni uslovi a u isto vreme veliki broj nezaposlenih se skinulo sa siza za zapošljavanje jer ako i jedan član domaćinstva ima zemlju morali su da plaćaju za zdravstvo minimum 21000 ako se ne varam, i šta onda sledi veliki broj njih se baca na poljoprivredu i registruje gazdinstva koristeći subvencije nebi li tako ostvarili pravo na zdravsrvenu zaštitu tu im država na mostu da a na ćupriji uzme .
Kako se ovde lepo vidi da je svetu nemoguće ugoditi. Ceo razvijeni svet subvencioniše poljoprivredu i naši poljoprivrednici traže, vidi se i na ovoj temi, da dobiju ono što i kolege im u EU, SAD i bližoj okolini zvanoj region. Kada ih dobiju onda neki među njima tvrde da je sve to ustvari lukavi plan da se im se uzmu pare za zdravstvenu zaštitu i porez. Znači, ti želiš da zdravstvena zaštita bude besplatna? Tako ispada.

E sad sledi ono sto slutim šta će se desiti (i ovo predhodno sam isto pisao po raznim novinama ali moje komentare nisu objavljivali) sad polako uvlače subvencije po kg.(što nikako nije dobro) a veliki broj njih ne vidi da je to mač sa dve oštrice koji če samo poljoprivredniku zavući ruku dublje u džep jer ako vide da se sa ovim vidom subvencionisanja slažete onda sledi izmena zakona i onda će vas tretirati kao "privredni subjekt" i nećete plaćati samo porez na zemlju nego i sve ostale poreze i doprinose kao neki prirednik
Zašto misliš da subvencije po kg znače da si odjednom privredni subjekt?
 
Za clanove Peet, talianu i ostale koje mozda zanima... MOdel poticanja u Hrvatskoj.

U Hrvatskoj je poticaj u poljoprivredi organiziran na slijedeci nacin. 2250kn/ha bez obzira koju ratarsku kulturu imas posijanu. Sto ce reci oko 300€/ha. Uvjet za dobivanje poticaja u zadnjih par godina NE POSTOJI. Dakle, moras samo biti upisano gospodarstvo u "Upisnik poljoprivrednih gospodarstava" i u ovo doba godine se predaju zahtjevi za poticaj gdje se oznacava na kojoj parceli je sto posijano i kolike povrsine imamo pod kojom kulturom. Na osnovu zahtjeva za poticaj se dobiva i kartica na kojoj imamo odredjeni broj litara plavog dizela za obradu zemlje, ako si stoccar dobije se i po grlu stoke odredjena kolicina goriva.

Prijasnjih godina su postojale kvote, dakle, da bi dobio poticaj, trebalo se po prijavljenom hektaru psenice predati na silos odredjena kolicina zrna. U susnim godinama se kvota smanjivala ali je uvijek bila oko nekog prosjeka. Mi u siromasnim krajevima smo morali raditi odredjenu kolicinu zemlje koju ne prijavljujemo za poticaje, da bi u slucaju neke nepogode mogli nadomjestiti da ne bi ispustili poticaj. tako sam i ja radio 6kj bez subvencioniranog goriva i sijao 3kj psenice i 3kj soje, da mi ne pofali za kvotu. To su zbog EU ukinuli i sad samo deri.

Od ove godine su poticaji nesto smanjeni, posto drzava nema novaca, pa je to sad 2055kn/ha (275€/ha), a poticaje za proslu godinu su nam sad poceli isplacivati i to po modelu 600kn/ha (80€) u novcu a ostatak u vauceru za repromaterijal. Banke su lane mjenjale vaucere za novce ali sa 7% penala, dakle vrijednost vaucera -7% i toliko para dobijes u zamjenu. Ove godine cu vaucer najvjerovatnije mjenjati za kipericu jos jednu, da ne gubim tih 7%

Pocele su i komisije obilaziti po terenu, pa ako naidju kakvu nepravilnost (postoje odredjene tablice kako se klasiraju nepravilnosti od male popravljive stete pa do velike trajne) i ovisno o prekrsaju toliko umanjuju poticaj. Ako se prekrsaj ponavlja, jos poticaja ode dolje. Npr, ako se ne poklapa kultura koju si prijavio i koja je zasijana, to je mali penal, paljenje strnista i da uz to tvoje izgori i komsijsko, to je vec velika steta i samim time se vise umanjuje poticaja. Prskanje po losim uvjetima, izlazak u njivu kad je zemlja ili pre vlazna ili kad je smrzla to su dosta veliki penali, pogotovo prihranjivanje po smrznutom tlu... Komisije idu tako daleko da gledaju u kojem je smjeru njiva orana, te premjeravaju njive da vide da nista slucajno prijavili vece povrsine, nego sto to one u stvari i jesu. I tako ima tu svega i svacega. Samo da drzava izadje iz krize, pa da nam daju citav poticaj u kes lovi (dobra stara vremena) to bi bio slag na tortu...

To je u biti TO. Ako sam nesto pogrijesio ili izostavio, netko od HR kolega ce me, nadam se, ispraviti.
 
Mislim da bi kod nas i za polovinu koju dobijate bili svi zadovoljni!
Svaka čast vašoj vladi kada je bezuslovno dala podsticaje svima,ova naša ne može a da ne zakine većinu poljoprivrednika.
 
Za clanove Peet, talianu i ostale koje mozda zanima... MOdel poticanja u Hrvatskoj.
...
Prskanje po losim uvjetima, izlazak u njivu kad je zemlja ili pre vlazna ili kad je smrzla to su dosta veliki penali, pogotovo prihranjivanje po smrznutom tlu...
Zašto je problem ući na smrznutu njivu?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh