Subvencija poljoprivredi za 2012. godinu

Po hektaru ili kilogramu ?

  • Obečanih 14000 din po ha

    Glasovi: 185 84,1%
  • Dobijenih : Dizel i avans oko 5000 din

    Glasovi: 35 15,9%

  • Ukupno glasača
    220
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
I moj stav je da samo odugovlače, jer nemaju para, pa ovako prolongiraju obaveze do jeseni, a posle . . . ko doživi pričaće.
 
Aj ovi koji su zadovoljni sa ovim najavljenim subvencijama molim da konkretno daju neke argumente na kakav nacin ce moci ove god. da stignu do onog novca kojeg su dobili prosle god.
Evo moj slucaj je da imam 40 ha registrovano. Prosle god. od 40 ha x 14000 din = 560.000 din + povracaj od nafte za 2400 litara x 37 din. (povracaj akcize za evro dizel) = 88.800 din + 560.000 din = 648.800 din.
E sad bas me zanima a siguran sam da i mnoge druge na kakav nacin cete vi stici do ove cifre odnosno zavisno od toga koliko imate ha.
Bilo bi lepo od vas da se izjasnite pa da svi vidimo.
Ja ne mogu da se uklapam nikako i daleko sam od proslogodisnjih subvencija.
Malo je nezahvalno da diskutujemo, posto uredbe jos nema, ali nema veze, ladimo usta (tastaturu), sto Lale kazu, nee niko da se ljuti...

Ajd ja tebe da pitam, kao nekog ko je nezadovoljan ovom vrstom subvencija, iz perspektive mog komsije:
prosle godine 6 ha*0 din=0 din
ove godine 6 ha*jnkvdflhiuhf din= NESTO DIN

Svi mi koji smo prosle godine ostvarivali subvencije, verovatno cemo dobiti manje, ali poenta je da ce oni najugrozeniji dobiti nesto...Ja bih voleo da smo mi npr Nemacka sa 400 eu/ha subvencija, ali nismo. Nazalost u Srbiji su subvencije socijalna kategorija, a ne razvojna.
 
Nece biti to je jasno,celofan nego sta politika je to prijatelju i stranke sad se gleda gde ce ko da preleti!U ovim postovima se vidi da je naj veca frka zbog 14 000po ha ljudima sa vecom kolicinom zemlje,znamo zbog cega,zakupa,kredita itd. Mnogi tajkuni su zloupotrebljavali te subvencije i pljackali ovu drzavu,Sto se tice protesta oni su trebali biti odavno bez presedana odma u centar al lepo je rekao onaj lik (ovaj narod treba j ti)i u pravi je
 
Hteo bih da mi neko pojasni te subv.po kg.
Ako na 1ha dobiješ X tonapa pomnožiš sa 1,5 din,dobiješ određenu sumu.Molio bih odgovor na pitanje:kolika je cena kukuruza u tom momentu.Ima li neko tačan podatak ili bar približan.
 
Nece biti to je jasno,celofan nego sta politika je to prijatelju i stranke sad se gleda gde ce ko da preleti!U ovim postovima se vidi da je naj veca frka zbog 14 000po ha ljudima sa vecom kolicinom zemlje,znamo zbog cega,zakupa,kredita itd. Mnogi tajkuni su zloupotrebljavali te subvencije i pljackali ovu drzavu,Sto se tice protesta oni su trebali biti odavno bez presedana odma u centar al lepo je rekao onaj lik (ovaj narod treba j ti)i u pravi je
A sta ih sad sprecava da nastave sa pljackom i zloupotrebama?
 
Pa ovde jeb... lud zbunjenog, šire tolike detinformacije, a mi se samo palimo, na kraju će biti ŠIPAK !!!
 
Ovakva vrsta subvencionisanja odgovara samo ovakvom ministru i ovakvom ministarstvu. Očigledno se radi o čisto populističkim merama, donetim površno, bez temeljnijeg i stručnijeg sagledavanja trenutnog stanja u srpskoj poljoprivredi. Cilj očigledno i nije bio da se zadovolje interesi poljoprivrednika, već samog minstra i ministarstva.
Dakle, očemu se radi?
1. Sa merama se očigledno kasni. Konkretno, radovi su već u toku, a ministarstvo još nije ni podelilo bonove za D2 i eurodizel. Svesno su zakasnili, sve zbrzali i iskomplikovali, kako bi ispalo da rade u interesu poljoprivrednika, a ustvari sa namerom da obuhvate što manji broj ljudi, a da prikažu da su oni svoj deo posla obavili, a vi što niste iskoristili svoja prava i mogućnost, ko vam je kriv.
Ako grešim, neka me demantuju i nadju modul da subvencionišu gorivo svima koji su ga već kupili iz svog džepa i neka produže rok korišćenja bonova za one koji nemaju mogućnost skladištenja većih količina. A onima koji ni nemaju sredstava neka omoguće beskamatnu pozajmicu sa obavezom da to vrate po ubiranju i realizaciji prodaje prinosa. Ili je bolje da ih unište u cilju unapredjenja poljoprivredne proizvodnje i povećanja zaposlenosti???

2. Subvencije po Kg umesto po Ha? E to je tek pravo umeće. Iako ne znam kakvu su tu strategiju smislili, da se dosta toga naslutiti. Bitni momenti su:
-Nedostatak gotovog novca, tj. keša.
-Bliže se izbori i treba prikupiti što više poena da ne kažem glasova.

REŠENJE: Subvencije u Kg!

Šta vlada tj. ministarstvo time dobija?

Prvo, dobijaju na kešu, koga ili nema ili će se nekim kanalima usmeriti u predizbornu kampanju.

Drugo, dobijaju na vremenu, jer kad dodje vreme da se isplati po Kg ko zna da li će oni i biti na vlasti. A i ako budu, smisliće neku prevaru kao i do sada, a i poljoprivreda kao i sve ostalo, posle izbora više i nije tako bitna.
Ako grešim neka me demantuju i do kraja nedelje preinače odluku i donesu uredbu o subvencionisanju po Ha kao što to radi sav normalan svet.

Treće, sav rizik poljoprivredne proizvodnje svaljuju na same proizvodjače, s obzirom da je poljoprivredns proizvodnja "fabrika pod vedrim nebom". Znači, ako bude su[a, grad, boleština itd. neće ni biti nekog prinosa, pa samim tim ni subvencija. Tako će ministarstvo doći do značajnih učteda, a to ne bi trebalo da bude cilj subvencionisanja. Ili, ja grešim?

Četvrto, ako i bude dobra godina najviše će profitirati veleposednici a vi sami predpostavite čiji su oni prijatelji, kumovi itd. "Mali" će opet biti uskra'eni za pravu pomoć i stimulaciju, jer ovakva mera ustvari i nije subvencija već vrsta stimulacije, po sistemu "rad po učinku bez ikakvog rizika sa minimalnim ulaganjem".
I da ne nabrajam dalje, ovo je sasvim dovoljno.

A šta ovakvim merama dobija poljoprivrednik i poljoprivreda???

Osim, evidentno, subvencionisano gorivo, ko uspe da se organizuje oko bonova i skladištenja (preporučujem cisterne za osoku, ko ima), za ostalo zaključite sami:sta:.
 
Lane se pitam dal smo cale i ja toliki duduci za zemlju pa imali prosek "SAMO" 16.5 meteri po jutru,vecina je na ovom forumu imala prosek oko 20,dosta njih i preko 20 meteri po jutru "proseka" sad kad je doslo da im se nagradi taj njihov "prosek" oni nece... :osmeh:
 
Pa lako ti je izračunati:
-Bonovi za naftu u proleće 40x60=2.400x40Ha=96.000
-Bonovi za naftu u jesen (ako ih bude) 40X60=2.400X40hA=96.000
To ti je 192.000, oduzmi od prošlogodišnje sume 648.000 i dobiješ 456.000 koje treba da ostvariš od sub. po kg, ako je to recimo kukuruz po 1,5 din, treba ti 304.000 kg kukuruza, što je 7.600kg/ha(što na dobroj zemlji, i u godini sa normalnim meteo uslovima nije problem postići).
A onda dolazi ono najjebenije, ako do tada nisi u PDV-u, kad ovo prijaviš GARANTOVANO ulaziš, jer 304.000x18din=5.472.000din - daleko preko limita !!!
Sve si odlicno izracunao. Dakle posto sam imao prosle god prinos po ha kukuruza od 11500 to znaci da ako ostvarim i ove god toliko bicu bolji za 3900 kg po ha (11500-7600=3900) 40 ha x 3900 kg = 156.000 kg x 1.5 din = 234.000 din.
Po svemu sudeci matematika pokazuje da ako ostvarim isti prinos kao prosle god onda cu biti jaci za 234.000 din.
E sad bas me zanima zasto su hteli prosle god da sa 100 ha smanje na 10 ha. Valjda nisu imali para ne?
Bas se pitam odakle im sad toliko novca da od 82.000 gazdinstva povecaju na 450.000 gazdinstva subvencije. A to bi bilo u plusu za 368.000 gazdinstva.
Nesto mi jako smrdi, sam sam u sobi a siguran sam da se nisam usrao!:haha:
 
Pa ja već duže vreme govorim da ovde nešto smrdi :haha:, mada na našu štetu, ali bar da se malo nasmejemo na našoj muci.
 
dugorocni cilj u poljoprivredi je da nas smanje do maksimalno 100 (samo sto) gazdinstva. to ce sve biti njihovi ljudi mocni i jaki inema blokade puteva ,A mi mozemo da radimo kod njih za neki minimalac.za to treba mnogo godina ali mi vec polako i neptimetno idemo u tom pravcu
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh