Subvencija poljoprivredi za 2012. godinu

Po hektaru ili kilogramu ?

  • Obečanih 14000 din po ha

    Glasovi: 185 84,1%
  • Dobijenih : Dizel i avans oko 5000 din

    Glasovi: 35 15,9%

  • Ukupno glasača
    220
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
E moji pripadnici Poljoprivredne legije,dali znate onu pesmu"Spijuni su medju nama,zele da nas rastave....".Citam ovo sve i nemogu da verujem?
O cemu vi pisete?Ministar ako ovo cita vec je srecan-urdba konacna jos nije izasla a oni razjedinjeni.Pa kakvo razjedinjenje ce tek nastati kad corba bude gotova.
Mi znamo sta necemo,...ali neznamo sta hocemo......
 
sami smo krivi vidi penzionere nisu djaba ostarili imaju krkobabica pa se on koliko toliko bori a mi cekamo da nam bace koske i pomalo vec rezimo jedni na druge KO SU iliGDE SU NASI PREDSTAVNICI U VLADI
 
dugorocni cilj u poljoprivredi je da nas smanje do maksimalno 100 (samo sto) gazdinstva. to ce sve biti njihovi ljudi mocni i jaki inema blokade puteva ,A mi mozemo da radimo kod njih za neki minimalac.za to treba mnogo godina ali mi vec polako i neptimetno idemo u tom pravcu

Dobro jutro, Kolumbo... I sta je tu novo? To su trendovi svuda u svetu, i merilo ekonomske snage jedne drzave. U Americi farmeri cine oko 2% populacije. U Srbiji 30% ljudi zivi od poljoprivrede, A, obzirom na prosecnu velicinu poseda od 3 ha, velika vecina radi do mesec dana u godini...Sa takvom produktivnoscu su teret i za sebe, i za drzavu, i normalno je da se svaka drzava trudi da poveca produktivnost stanovnistva...

Jedino si pogresio sto to nece biti sutra, vec za vise decenija, i sto nece biti 100 gazdinstava, vec malo vise, i ono najbitnije-ne, nece biti Miskovic, i Kostic vlasnici te zemlje, i ne, nije se nasa Vlada toga prva setila....
 
Svi nesto kukamo, a tek cemo kukati. Prvo na jesen a potom u bliskoj buducnosti. Steta sto ovaj narod uvek vidi svoje greske nakon izvesnog vremena. Jos uvek nije kasno da ucinimo nesto dobro za nas i za nasu decu. Price da nemaju da nam daju su price za malu decu.
Ako smo grana sa najvecim suficitom onda prvo i prvo treba za nas da se obezbedi sredstva jer ako mi zaradimo onda ce i drzava (samo sto ovde nikome nije stalo do drzave nego samo do sopstvenog dzepa).
 
Pa to se podrazumeva da će se cena korigovati na dole za iznos subvencije, mada se nadam da će možda ipak kukuruz da se održi zbog konkurencije, a za ostalo: š.repa,soja,suncokret,pšenica, nema nikakve šanse jer je tu STRAVA monopol.
 
Pa lako ti je izračunati:
-Bonovi za naftu u proleće 40x60=2.400x40Ha=96.000
-Bonovi za naftu u jesen (ako ih bude) 40X60=2.400X40hA=96.000
To ti je 192.000, oduzmi od prošlogodišnje sume 648.000 i dobiješ 456.000 koje treba da ostvariš od sub. po kg, ako je to recimo kukuruz po 1,5 din, treba ti 304.000 kg kukuruza, što je 7.600kg/ha(što na dobroj zemlji, i u godini sa normalnim meteo uslovima nije problem postići).
A onda dolazi ono najjebenije, ako do tada nisi u PDV-u, kad ovo prijaviš GARANTOVANO ulaziš, jer 304.000x18din=5.472.000din - daleko preko limita !!!
Izgleda da ce da se u Srbiji u 2012 seje samo kukuruz ???
 
Ja se recimo ne bojim svojih prinoa ove godine ma šta da bude.Biće ako ne veći onda bar isti kao prošle godine.Samim tim to bi trebale biti lepe pare po hektaru za sve moje kulture.E sad ja se bojim nečeg drugog.Do sad su subvencionisali 80000gazdinstava od kojih je samo 10% bilo sa 100ha.Ove godine opet subvencionišu sve te i plus 400000 ostalih gazdinstava.Po nekoj mojoj računici ja bih ove godine po hektaru apsolutno trebao da dobijem više para.Isto tako je i sa ostalih 80000 mojih kolega pa na sve to još 400000 mojih kolega.
Stavite malo to na papir i videćete da oni te pare NEMAJU.
 
Pa da bi rasla kod nas mora da raste prvo u celom svetu i Evropi.Ja ne vidim da neko ukida subvencije u Evropi jer cena proizvoda raste.
 
Citam i ne verujem kako ima lakovernih . Zar nekima nije jasno da taj dizel sto ce se prodati do 15.04 ide nekom u dzep od ovih tajkuncica i poltrona . Naravno da je je rok takav kakav je sa dizelom da unovce pojedinci svoju kradju tog istog dizela .. i onda pedala iz fotelje .. Jos da im poverujemo subvenciju po KG na jesen da ce biti isplate ?? Pa da nije zalosno bilo bi smesno . Cutati ne bi smeli - ovo nam je ispit sad !
 
Ali u evropi dobijas po hektaru subvencije , a ne po kilogramu.E ajde sad da vas vidim, ovde ste jedan drugom oci vadili mali ,veliki ,stocari,ratari,vocari, a ovo nikome neodgovara a videcete i zasto, malima jer sigurno imaju nesto stoke kod kuce pa ta stoka pojede dosta od toga, veliki ulazite u PDV a videcete kako je tamo a mogu da ogranice i vreme za prodaju kukuruza da bi ostvarili subvencije , pa zatim odredjena kolicina proizvoda se subvencijonise,stocari ce morati da trose tudj kukuruz to jest koncentrate vise nece moci da prave sami nece im se isplatiti a nece znati sta su im utrpali u koncentrat kao sto guraju u visoko proteinske ureu a od nje zivotinje imaju problem sa bubrezima ,nece se isplatiti pravljenje silaze jer se nesubvencijonise, detelina se ne subvencijonise,ITD
E sada sto neki misle da je dobro sto se opet sprema odvaljivanje preradjivackeindustrije od para koje su kao namenjene seljacima. Pa zar ste tako kratkog pamcenja nesecate sta je bilo pre par godina kada se tako subvencijonisalo, odem da prodam a on mi kaze osam dinara a ja trljam ruke i mislim deset kad mi on kaze aaa ne to sam ti vec uracunao.pa su stocari isto ostali kratkih rukava kao i vocari.zivi bili pa videli ali uz subvencije treba da se daje i MEMORIL da se ne ponavljaju iste greske.
Eto zasto je suncokret prosle godine bio 33-35 dinara jer se islo na ovo ili su znali.A iskoristice oni dobro ovo a cesacemo se videcete.ima i kozu da nam skinu
 
Ja se recimo ne bojim svojih prinoa ove godine ma šta da bude.Biće ako ne veći onda bar isti kao prošle godine.Samim tim to bi trebale biti lepe pare po hektaru za sve moje kulture.E sad ja se bojim nečeg drugog.Do sad su subvencionisali 80000gazdinstava od kojih je samo 10% bilo sa 100ha.Ove godine opet subvencionišu sve te i plus 400000 ostalih gazdinstava.Po nekoj mojoj računici ja bih ove godine po hektaru apsolutno trebao da dobijem više para.Isto tako je i sa ostalih 80000 mojih kolega pa na sve to još 400000 mojih kolega.
Stavite malo to na papir i videćete da oni te pare NEMAJU.
U potpunosti se slažem sa tobom.Imaju para ali ne za poljoprivredu,jer znaju da će se poljoprivreda sama izboriti.
Po mojoj računici subvencije će biti 4.800 po hektaru pa pomnožite ko koliko ima.Samo da ne bude da mi njih subvencionišemo onda će biti dobro po nas.
 
Dobro jutro, Kolumbo... I sta je tu novo? To su trendovi svuda u svetu, i merilo ekonomske snage jedne drzave. U Americi farmeri cine oko 2% populacije. U Srbiji 30% ljudi zivi od poljoprivrede, A, obzirom na prosecnu velicinu poseda od 3 ha, velika vecina radi do mesec dana u godini...Sa takvom produktivnoscu su teret i za sebe, i za drzavu, i normalno je da se svaka drzava trudi da poveca produktivnost stanovnista..
.sve je to istina,i slazem se da ne dodje do zabune,ali da nema tih nekoliko hektara u posedu ili arendi,ljudstvo srbije bi bilo na rubu zivotne egzistencije,propasti i bili(a vec jesmo) bi daleko najsiromasniji u okruzenju,jer zve ostalo je propalo!npr u nasoj opstini ima samo nekoliko firmi koje rade,(a bilo ih je mnogo,mnogo vise,pa propalo)i taj njihov rad je jad i beda,radi se za 16-18000 i kad i koliko gazda kaze,kako te smeste,vikendima,praznicima...rade daleko vise od jednog svog-placenog posla...i ljudi su na mukama,al cute i rade,jel drugog izbora nema!
 
Preuzeto sa POLJOPARTNERA.

Subvencije za prinos, a ne po hektaru

utorak - 13.03.2012

Demokratska stranka (DS) je, u poslednji čas, pred izbore, odlučila da promeni agrarnu politiku. Umesto politike 100 evra po hektaru, što joj je bio adut pred prethodne izbore, a koji su u međuvremenu narasli na 14.000 dinara po hektaru, za ovu godinu Dušan Petrović, ministar poljoprivrede i trgovine, najavio je prelazak na subvencije po jedinici površine. Drugim rečima, podsticaće se veći prinos.

– Prethodnih meseci rađene su analize na osnovu kojih je zaključeno da je neophodno što efikasnije trošiti novac iz agrarnog budžeta, s ciljem povećanja poljoprivredne proizvodnje, te da bi bilo celishodnije preći na novi model subvencionisanja po proizvedenoj količini. Ko bude više proizveo imaće i mogućnost da dobije više novca na ime subvencija – poručio je Petrović.

Time je ministar, izokola, priznao promašaj agrarne politike svoje stranke i svog prethodnika. Kako drugačije protumačiti nastavak iste izjave da je u 2011. godini pravo na regres za ratarsku proizvodnju ostvarilo 82.000 poljoprivrednih gazdinstava, a da će ove godine svih 450.000 gazdinstava imati priliku da uđu u sistem subvencionisanja. Famozni iznos po hektaru nisu dobila sva poljoprivredna gazdinstva, već svako peto. Dodatno, nije nikakva tajna da su subvencije po hektaru dominantno isplaćivane vojvođanskim paorima; čak 87 odsto para u budžetu namenjenih za to, jer uslov za njihovo dobijanje bio je da su gazdinstva u sistemu penzijskog osiguranja, što manjim zemljoradnicima u centralnoj Srbiji nije isplativo.

Podsećanja radi, u proleće prošle godine vojvođanski paori su protestovali što je novi ministar Dušan Petrović naprasno odlučio da subvencija po hektaru ne pripada svima koji imaju do 100 hektara zemlje, već samo onima do 30 hektara. Nema sumnje da će i sada biti nezadovoljnih zbog uskraćenog novca.

Ministarstvo poljoprivrede još nije saopštilo koje će sve proizvodnje subvencionisati i po kojim kriterijumima. Da li subvencije tradicionalno sleduju za industrijsko bilje, ali ne i za žitarice? Da li voćari i povrtari mogu na njih da računaju?

Živojin Ostojić, član Upravnog odbora Asocijacije poljoprivrednika u Novom Sadu, kaže da su davanja po hektaru pogrešna, jer korist imaju zakupci zemljišta, a ne poljoprivrednici. Po njemu se ne treba vraćati u potpunosti na stari model davanja po prinosu, koji je ukinut pre pet godina, jer je tada bilo „problema s otkupljivačima”.

– Nadam se da se neće ponoviti takvi problemi, jer su vlada i ministarstvo čvrsto obećali da će braniti poljoprivredu kroz tržišnu ekonomiju i da će svi otkupljivači i prerađivači morati da se ponašaju tržišno i plate tržišnu cenu– kaže Ostojić.

Goran Živkov koji je takođe sedeo u istoj ministarskoj stolici, kaže da je jedna od posledica politike – 100 evra po hektaru – drastično smanjenje stočarstva, povećanje udela žitarica u ukupnoj vrednosti proizvodnje na račun visoko vrednih proizvoda, kao što je proizvodnja voća i povrća, povećanje cene zemljišta i usporavanje ukrupnjavanja parcela, da samo veliki zemljovlasnici imaju koristi od ove politike i da nastaje velika regionalna neravnopravnost u raspodeli ovih subvencija.

– Trebalo je četiri godine i tri ministra iz DS-a da shvate da je ta politika loša. Međutim, predložene nove mere zasnovane na cenovnoj podršci mnogo su gore nego prethodne, jer nemaju ama baš nikakav ekonomski efekat. Cilj im je transfer para iz agrarnog budžeta ka prerađivačima. Poznato je da plaćanjem po proizvodu za iznos subvencije prerađivač umanjuje svoju cenu tako da će jedini pravi korisnik ove mere biti „Viktorija grupa”, „MK komerc”, „Invej”…

Slična mera je, kaže, i plaćanje subvencija za gorivo. Odustalo se od sistema koji postoji već sedam godina i u kome proizvođač sam odlučuje kod koga će kupiti gorivo. Sada mu se nameće da će to biti jedan povlašćeni dobavljač, a to je NIS. Upravo zato će predložene mere dodatno osiromašiti poljoprivrednika, a obogatiti nekolicinu pojedinaca – kaže Živkov.

Po njemu, poljoprivrednici, iako možda nemaju ekonomske škole, znaju iz iskustva da premija na cenu završava u rukama prerađivačima. „Ministar Petrović zna da ima proizvod koji ne može da proda, pa zato uključuje predsednika Tadića da ga kroz svoj marketing plasira.”


Ni svi hektari nisu isti

Miladin Ševarlić, profesor na Poljoprivrednom fakultetu u Beogradu, smatra da se mora napraviti razlika u pogledu kvaliteta zemljišta ukoliko se ide na subvencije prema visini prinosa. „Bilo bi apsurdno davati isti iznos subvencija prema visini prinosa za zemljište oranica prve klase černozema i oranice osme klase na Pešteru i Goliji, jer bi to povećalo raslojavanje poljoprivrednih proizvođača i regionalne razlike koje će uticati na neodrživost proizvodnje u pojedinim regijama”, ocenio je on u izjavi za Tanjug.

Ševarlić je objasnio da promena sistema subvencija u Srbiji zahteva dva pristupa – socijalni, zbog usitnjenosti gazdinstava, i agroekonomski, s obzirom na konkurentnost našeg agrara na svetskom tržištu. Prema njegovim rečima, takav sistem subvencija teško je pratiti usled usitnjenih gazdinstava gde je naturalna proizvodnja dominantna. „To je jako osetljivo pitanje. Mislim da nismo još spremni za primenu takvih mera. Dugoročno, orijentacija treba da budu ekonomski efekti subvencija u pogledu povećanja prinosa po hektaru, produktivnosti i konkurentnosti”, zaključio je Ševarlić.


Ratari na asfaltu

Zrenjanin– Zrenjaninski poljoprivrednici protestovali su juče ispred gradske kuće, izražavajući nezadovoljstvo zbog agrarne politike koju sprovodi Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva. Oni zameraju vlastima na neblagovremenom donošenju uredbi koje se tiču poljoprivrede i smatraju da su mere koje su donete prošle nedelje zakasnele. Njihov konkretan predlog je da se kontinuitet mera iz 2011. prenese i na ovu godinu, odnosno da subvencije po hektaru iznose 14.000 dinara, za registrovana gazdinstva do 100 hektara, i da se isplaćuju u tri rate, po tromesečjima. Tražeći da na snazi ostanu uredbe koje se tiču stočarstva oni su upozorili lokalnu samoupravu i Ministarstvo poljoprivrede da su spremni za prolećnu setvu, ali i za radikalizaciju protesta.

Ratari koji su se juče okupili u centru Zrenjanina negiraju tvrdnje da se zalažu samo za dobrobit onih koji obrađuju po stotinu hektara zemlje, odnosno rade u interesu krupnih proizvođača koje država ne bi trebala ni da subvencioniše.

http://www.poljopartner.rs/VestDetaljno.aspx?id=23493&grupa=1
 
evrodizel=150 dinara sad mi je jasno zasto moramo da potrosimo bonove do 15 aprila. to je stari trik preko cene 100 dinara prelepi se cena 200 dinara pa se blago precrta i pored nje stavi SNIZENJE SAMO 150 dinara. od 15 aprila pa do glasanja cena nafte ide dole
 
I ja sam jutros predao zahtev za bonove.Čujem da pojedine kamiondžije nude 40 dinara za 1l bona.Crna berza ponovo radi.To što su subvencije često odlazile u ruke onih koji su dali zemlju u zakup će biti smešno naspram ovoga što počinje da se radi.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh