Soja 2024

Kakva je godina i koliko si smarao o najvecoj susi kod tebe od kad si ziv, odlicno si prosao, bolje od mnogih.
Samo mi je zanimljivo to vase kukuanje i tvoje i paora a na kraju ispadne da i nije tako lose u tvom slucaju soje a skoro pa predobro u njegovom slucaju kukuruza!
 
Da,nije tako lose ?,kako da ne,spao nam standard prinosa mnogo ali ajde ....ta soja je na vrhunskoj,niskoj zemlji i zato je izgurala to sto je izgurala od prinosa.Na slabijoj zemlji znam gde nema ni za kombajn da se vrsi,pa ni za slamu za lozenje,suncokreti su tu bili ispod 1500kg/ha prinosa i kukuruzi ne preko 2-2.5t/ha.Ne ponovila se ovakva sr... godina nikad,ali naravno opstina da proglasi susu ni slucajno,mora ostati para za cigane.U nekoj normalnoj drzavi odavno bi proglasili elementarnu nepogodu susu,odavno,za mnoge opstine po Vojvodini.
 
Ja vec sad znam da je Wendy zavrsila kod mene tj.sve kasnije sorte cu izbjegavati ubuduce.Ona je kaasna pa je posij i 20.03.Sve zriju jednako samo ona zelena i bas polako zrije ,nema se zivaca to cekati.
 
kod nas se zeleni jedino gmo soja i ne vjerujem da će uspjeti sazreti...u stvari u gmo usjevu i nema mahuna,sve se sparilo i osušilo dok se cima zeleni na radost domaćina:p
 
Danas sam skinuo i onaj Rubin koji je kasnio zbog komšijske Dikambe. Vlaga 12,6%, prinos oko 400 kg/kj. Time je završena ovogodišnja soja, ukupan prosek mi je oko 500 kg/kj, nije najgora ikada (2017. sam imao oko 330 kg/kj), ali je ipak katastrofalna jer je ovo 4. sušna godina za redom kod mene (kukuruz je imao prosek 2700-2800 kg/kj), i potrošene su sve finansijske rezerve.
 
Skinuta danas soja sorte Rubin prosek po hektaru 1550 kg, vlaga 10,8%. S obzirom na godinu i kad vidim prinose kod ostalih ja zadovoljan.
 
Jeste zato i nemam volje da se igram, obilazio i zagledao nema mahune da ima neko zrno, bilo je loših godina al ova je soju čini mi se najviše pogodila. Još od ovih kiša ima mahuna koje se otvaraju, a ima delova koji su zeleni i biće još dugo posle ove kiše. Sreća pa je moje seme pa mi je dođe lakše.
 
Danas drugi dan u zetvi soje.
Wendy setva 2 Maj
Ova parcela od 6.25 kj da je dobila pocetkom Avgusta bar 20-30 lit kise gurala bi glatko do 2,5 t/kj
Umesto toga dobila prasine da ne vidis da je kosis i mnogo praznih mahuna !
58664344a69c1b50dc77b14fbf69cec5.jpg


e760f8ccfcb236090dbebca77cd6ba52.jpg


1b4646a447f023395061f7b37c930434.jpg


f55bb1eb2db380a76d375cd54836c2fb.jpg




Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh