Soja 2024

@ratatatui I ja bih voleo da imam prinos kukuruza kao Peet ,ali mogu samo da sanjam o tome.
Ovo je tema o soji, a znam jos nekoga koji kuka od Januara meseca a prinosi soje nisu vam losiji od onih koji skidaju isto kao i vi, iako su dobili 80-100 l kise polovinom Jula!
Da, svakako da kod ovih drugih nije spickalo 40 i kusur stepeni nego samo kod vas!
 
Ja sam na polovini zetve soje. Danas mozda jos par hektara moze da se uradi a ovo ostalo mora da ceka bar jos 7 dana. Ovo sto citam koji su vasi prinosi, ja kao da ne zivim u Srbiji. Neverovatno koliko jedna kisa od preko 120l sto je pala u pravo vreme moze da spasi sezonu. Do sada sto sam skinuo, par parcela sam merio, prinos prosecan je oko 3t/ha. Ne vidim neku razliku medju sortama u prinosu, wendi i tribor su polegli i muka u zetvi, prasine nikad vise dok beluga uspravna i lako se vrse a priblizno prinos je slican, zavisi od njive do njive.
 
Eh kisa od 120 l. Kod nas je to vise od polovine padavina od 1.01.2024..
Kod nas ce se zetva razvuci do ko zna kad. Wendy jako tesko zre, a rod los. Muke zive.
 
Obišao sam danas Wendi sejanu 20. aprila. Na boljoj zemlji gde je sejana na oko 3 cm je već zrela i može da se radi. U istoj duži, 200 m dalje, na malo losijoj zemlji i gde je sejana na oko 4,5 cm jer sam mislio da će mi nestati semena, je tek počela da šara. Njoj ova kiša što je pala noćas i ovo što najavljuju može da koristi.
Ne može pomoći kasno je
 
Koliko se sećam ta soja koja je retrovegetirala je bila za žetvu tada, ali žetva nije mogla da se uradi zbog kiše. Ova lepo sazreva, mislim da ima potencijal za 1,5-1,8 t/kj. Ako bude kilavila uradiću desikaciju početkom oktobra.
 
Kraj vegetacije kod kukuruza je kad zrno dobije crnu tacku na spicu kad se otkine od klipa , kod soje je to kad se mahuna otvori i tanka providna opna ne ostane na zelenom zrnu nego ostane na mahuni. Problem je ako i ima koja gornja mahuna koja moze jos malo da nalije ,sta ce biti sa donjim , dali ce moci cekati.
 
Sa grinjama imam totalno drugacije iskustvo. Pre dve godine komšija je imao Wendi a ja Apolo ili neku drugu novosadsku. Kod mene je bilo grinja, a u Wendi nije. Tada sam morao grinje tretirati. I komša je imao jedno 600 kg po jutru više od mene. Ova sada Wendi mi je pored voćnjaka gde uvek imam problem sa grinjama jer krenu od voćnjaka da prave haos. Sada ih nije bilo.
 
Sa grinjama imam totalno drugacije iskustvo. Pre dve godine komšija je imao Wendi a ja Apolo ili neku drugu novosadsku. Kod mene je bilo grinja, a u Wendi nije. Tada sam morao grinje tretirati. I komša je imao jedno 600 kg po jutru više od mene. Ova sada Wendi mi je pored voćnjaka gde uvek imam problem sa grinjama jer krenu od voćnjaka da prave haos. Sada ih nije bilo.
Kod tebe baš čudni dešavanja grinje kreću s kraja to je obavezno ove godine nije bilo i ja sejem vendi i ventis još mi ostalo 2 kj vendi danas ću završiti do sad 1270 kg po kj
 
Šta znači grinje kreću s kraja? Misliš na uvratine? Kreću ili sa uvratina, ili od nekog voćnjaka, drvoreda, ne uređenih površina. Ne moraju biti samo uvratine u pitanju.
 
Nazad
Vrh