Soja 2024

Promotor mi kaze da je iz brazila (na kraju krajeva nije ni bitno) mozda imaju podruznicu ondje. Kod nas se vrsila 4 5 dana poslje apola a prodaje se pod 0 grupu zrenja. U susjednim selima cujem takodjer pozitovna iskustva, odlika je da podnese ove nenormalne toplotne talase boljee nego ostale sorte soje u tim grupama zrenja. Probajte par jutara pa usporedite. Jedino sto je promottor rekao da se gusce sije tipa na 100do120 kg po ha. Mi smo je sijali na medjuredni razmak od 70 cm i cak, jee tada poprilicno visoka bila ali nije vise od 15% polegla ove godine pred kraj. Tako, da probajte i na 50 i na 70 cm sjetvu pa kom sta bolje pase.
Na koji razmak u redu na 70 cm?

Sent from my SM-A546E using Tapatalk
 
Sta bi sa onim gusjenicama ?
Prskali, pa opet pa opet i skoro nikakvog rezultata. Posle nekoliko dana su nestale ali su pre toga stetu ucinile. Sto je kasnija setva bila to je i steta veca. Postrnu su mi 100% unistile bas svaku mahunu izbusile. Na prvoj slici se vide na nekim mahunama rupe koje su napravile.
 
Dilettu sam sejao 3 i 4.aprila medjuredno 50cm (3,5cm) 560000/ha, dvaput ospartana, fenomenalno je izgledala do drugog i najduzeg toplog talasa, i onda je naglo sazrela, rezultat: mahune se nisu otvarale a zrna nisu bila smezurana ali su bila dosta sitna i bilo je zelenih mahuna, vlaga 6,3% prosecan prinos na 44kj 1313kg/kj
Kolega Fendt kad je bila setva Dilette kod vas, koji broj biljaka ste sejali?
 
Poslednja izmena:
Dilettu sam sejao 3 i 4.aprila medjuredno 50cm (3,5cm) 560000/ha, dvaput ospartana, fenomenalno je izgledala do drugog i najduzeg toplog talasa, i onda je naglo sazrela, rezultat: mahune se nisu otvarale a zrna nisu bila smezurana ali su bila dosta sitna i bilo je zelenih mahuna, vlaga 6,3% prosecan prinos na 44kj 1313kg/kj
Kolega Fendt kad je bila setva Dilette kod vas, koji broj biljaka ste sejali?
Sijali smo i mi gusce nekih, 550000 biljaka tako su preporucili e sad koji je razmak u cm neznam.
 
Jel se grana ta diletta?

Sent from my SM-A546E using Tapatalk
Slabije nego neke druge sorte (nije da nema grana i nije da nema mahuna na granama plus zatvori ona redove na 70cm) ali sijemo ju na 70 jer i ovako je bila vislja ove godine a na 50 cm bi bila jos vislja. Uglavnom prrobajte koje jutro ovaj nas kraj je jako zadovoljan s njome bio u odnosu na drugee sorte.
 
Slabije nego neke druge sorte (nije da nema grana i nije da nema mahuna na granama plus zatvori ona redove na 70cm) ali sijemo ju na 70 jer i ovako je bila vislja ove godine a na 50 cm bi bila jos vislja. Uglavnom prrobajte koje jutro ovaj nas kraj je jako zadovoljan s njome bio u odnosu na drugee sorte.
Pitam iz razloga što sam ove godine valjevku posejao na 5 cm u redu i curi oko tone po jutru. Dok tribor sam posejao na 3.5 cm i curi oko 600 kila...

Sent from my SM-A546E using Tapatalk
 
Pravi pokazatelj bi bio da si istu sortu sejao na dve različite gustine, ovako kad su dve sorte, pitanje je da li je do sorte ili rastojanja.
 
Gotova soja. 750 kg po jutru. Predusev repa. I ostali u našem kraju imaju skoro iste prinose. Tako da ne vidim loš uticaj repe kao preduseva. Ja sam je dodatno zaustavio sa naknadnim prskanjem 15 grama harmony po ha kada je bila preko kolena. Tako da sam zadovoljan prinosom.
 
Da li je neko probao da valja soju u 1-2 troliski? I merio prinos?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Skinuo soju Selsem Vihor, na 2,5ha 2415kg. Bas me interesovalo koliko ima pa sam izmerio na jednom otpadu. Ostavio sam je kuci pa videcemo da li cu da je prodajem ili odnesem da preradim za stoku. Sreca pa mi ulog u soji nije veliki. Ali opet sam u minusu.
 
Danas sam skinuo Rubin sa dve njive, prosek 546 kg/kj, vlaga 11,3%, primese zbog zelenih zrna 4,5%. Ostalo mi je još jedna njiva Rubina, koji je još zelen jer je bio zaustavljen od komšijske Dikambe. Ni ta njiva ne obećava ništa, tokom cele vegetacije je najlošije izgledala...
 
Nazad
Vrh