Soja 2020

Пркључе почео Алиса 1770 кг по кј влага 9,8.....Краљица 1650 по кј влага 9.....Белга 1820 кг по кј влага 11,5.Ово су валидни подаци спрам површине земље тј јутра.Нпр другар јуче радио соју 5 кј 9800 кг а ја му сејао и знам да има 5,6 кј јер сам мерио и чујем да прича људима 20 метери по јутру🤣🤣🤣
 
Pitam se šta je to u ljudima da umanjuju površinu samo da bi imali veći pinos, čemu to, koga zavaravaju. Da mogu vagara da prevarim na
otkupnom mestu pa da i lažem ali ovako...
 
Površine umanjuju oni koji plaćaju usluge a ždrebna jutra su u pitanju.
Kod mene umanjuju i ovi sa kombajnima da dobiju bolji prosek. Pre 3 godine jedan expert uradio 2/3 svog suncokreta, uglavnom na dobroj zemlji i prosek mu kao 1780 kg.Kad je čuo da svi u selu imaju 2200-2300 kg on uradi preostale njive, uglavnom bregove i lošu zemlju. Tu mu rodi 3000 kg/kj i na kraju prosek 2250 kg/kj. On je mogao na Ljukovo sigurno...
 
Danas zavrsio Apolo 1200kg/kj, očajno.... Svi mi koji smo do 10og aprila posejali imaju mnogo loš rod, ovi iz kasnijih rokova su dosta bolji....
Izgleda suša odradila svoje....
 
Mi smo danas oborili naš lični rekord u proizvodnji. Predali smo 27.970 kg soje za naplatu sa 5,68ha. Plus smo ostavili za seme dogodine nešto preko 1 tone. Prinos po jutru je bio oko 29 meteri, odnosno nešto malo više od 5 tona po ha. Sorta fantast je u pitanju.
Još uvek ne mogu da verujem. Jedino ako tata nije dobro sabrao sve odvage. 1 puna zmajevka preko 8tona je bila dok sam bio na njivi. Posle su otišle još dve pune zmajevke, ali ne krcate kao ta prva i još je bilo u četvrtoj prikolici, tako da računam da je dobro sabrao.
Bolje nego na repi ove godine.
ytzbS5X.jpg

Tw65kIT.jpg

fZTchKl.jpg

IK68hDb.jpg

FqwIDg3.jpg
 
Mi danas odradili apolo ,1800 kg po jutru. A za ove prinose ,pa ne znam,video sam kako izgleda gorstak i da 2500 kg po jutru,ovo po slikama mi nije ni blizu. Mozda lose cenim ....
 
Danas smo pokušali da počnemo sa sojom i nije išlo mnogo je zelenih mahuna. Vlaga 13,10%. Novi pokušaj sledi za 2-3 dana.
 
Moze zemlja biti kupovna ona za saksijsko cvece,nek samo napise kakav je raspored padavina imala,kad i koliko.
Zemlja je itekako bitna . Kod mene je jako saren kraj sa zemljama , u krugu koji radim precnika recimo 15ak km ima desetak tipova zemlje i zato znam . Cesto bude slican raspored padavina i kolicine u tom reonu a razlika u prinosu soje prilicna i uvjek paralelna tipovima zemlje , negdje uvjek vise a negdje manje kolko god padavina bilo.
 
Završio sam danas Rubin, dve njive - na jednoj je prinos bio 1500 kg/kj, a na drugoj 1620 kg/kj. Vlaga 8.5% primese 2%.
Ostala mi je još Wendy, nju verovatno skidam u petak, a možda i sutra. Ne izgleda mi dobro, osušeno lišće (komplet) je ostalo na stabljici. Na Rubinu je toga bilo u mnogo manjoj meri. Wendy je malo kasnija sorta i bila je još zelena kad je nastupio ovaj topli talas sa vrućim vetrom, bez vlage u zemlji i prosto se spržila.

Uzgred, danas sam bio da pomognem u prevozu i skidana je sorta za koju sam danas prvi put čuo. Reč je o sorti "Kolos". Nije preterana visoka na slami ali je lepo nalila zrno. Zrno liči na Apolo, dosta je krupno. Nisam na kantaru video izmerenu cifru (vlasnik je uzimao papire), ali ovako po prikolicama oko 2t/kj. Doduše, to je u kraju koji je imao lepih padavina u kritičnim momentima. Taj deo atara (južno od kanala prema Sirigu) skida i preko 2t/kj, najviše koliko sam ja čuo oko 2300 kg/kj.
 
Nazad
Vrh