Soja 2020

I kod nas su retki oni koji prelaze 2 t/kj. tako da je kod većine malo razočarenje.
Po izgledu,padavinama i rasporedu padavina koje smo imali,očekivalo se više.
Ja sutra napadam moj Apolo pa ćemo da vidimo rezultate.
Mnogi su zaboravili probleme sa nicanjem zbog sušnog perioda, hladno vreme koje je trajalo dosta, par puta smo u jaknama parali,soja je dosta kasnila i slabo napredovala, mauna nije ni bilo mnogo kasnije. Svi se samo kiše sećaju..
 
Kako trenutno izgleda Beluga kod kolega koji je imaju?Kod mene šarena a dosta jaka, zrna su u voštanoj fazi, neće sigurno bar za dve nedelje.Mislim da je više neću sejati.
 
Ja sam je imao za probu na jednoj parceli 2017 i em losa godina em slab prinos i dao joj sansu i 2018 opet na samo 3kj i nikad vise.
Los rod, stabiljka bila zelena a mahuna skoro da je pukla, jest da je krupno zrno ali jako nezadovoljan sam bio sa tom sortom.
 
Ostalo mi još sutra uslužno u komšijskom selu i fajront sa sojom. Uglavnom, za sad sam rekorder u Krčedinu sa celih 1560 kg/kj. Izgledala je ekstra, Panonka, ali su gornjih 10 mahuna sve prazne...Izgleda opet 20 godina bez soje...
 
Kod mene jos niko nije zakosio ni soju ni kukuruz kolko znam.Zanimljiv primjer ,bili iz osiguranja prekjuce da pogledaju sto je tukao led ,brzinski pogledali i rekli docemo jos jednom javite 5 dana pred zetvu . 8-)
 
Ove godine je Jun upropastio sve,kisan i hladan,noci sa 7-8C, cvetovi sa prva tri najjaca sprata propali i tu nije ni bilo mahuna,pisao sam o tome u Julu da ce biti problema.U startu 30% roda otislo u nepovrat.Znao sam ja da je ovo realnost za ovu godinu tako da se i nisam nesto iznenadio na kraju
 
Da se razumemo, drago mi je zbog prinosa, ali bio si tezak po pitanju padavina i skoro da nikad nije ti bilo dovoljno a ispostavi se da na kraju bolje nije moglo biti. :ppozdrav:
Ima jos jedan "paor" koji se jos nije javio sa prinosima, malo je skrivao kolicine padavina a malo vise kukao i verovatno su isti prinosi kao i kod tebe.
Ali najbitnije je to da vi tacno znate koliko je litara i kad je padala u J. Banatu.
Da dodam da kod nas ljudi kose i po 500 kg/kj. Toliko o kisama u ovom regionu.
Pa ti si pisao sve koliko je padalo nisam lupao napamet.Ima sve u temi.A ti si poznat godinama da kukas to sam ti rekao licno u Vrscu.
 
Pa ti si pisao sve koliko je padalo nisam lupao napamet.Ima sve u temi.A ti si poznat godinama da kukas to sam ti rekao licno u Vrscu.
Pa da kako da ne, sit gladnom nikad nije ni verovao, kad uzimas na takav nacin moj post! Kod tebe sve po gradu je padala a u ataru skoro nikad, to su bile tvoje reci, mora da si takve prinose imao u setvi na ulici, cim je takav prinos.
Kukanje, sta ti to znaci? Pitaj sve clanove ovog foruma iz ovog regiona jel kukanje to kad se iznesu neki podaci o tome kako nije bilo skoro ni kapi kise kad je najbitnije bilo po soji i kukuruzu. Ne znas ti ili ne zelis znati u koliko navrata nakon sto je pokisla skoro cela Vojvodina oblaci su se raspali skroz cim su stigli do ovde a bilo je najavljeno cak i do 40 l.
To je cinjenica a ne kukanje, niko se nije valjao po zemlji ili se vukao za kosu, jednostavno se pisalo da nije padala.
Zar i kiraj i coci i arkadije i dragan kovacev i svi mi odavde smo kukavice zato sto smo napisali da nismo kise imali? Smesno druze moj!
 
Mi nasu soju uglavnom zavrsili,prinos necu pisati uglavnom zadovoljan ali sam svima hteo skrenuti paznju da ne cekaju previse sa vrsidbom i ne odredjuju momenat za to na osnovu zelene stabljike i po kojeg lista vec gledaju mahune, cini mi se da je to ove godine karakteristika bez obzira na sortu puno nedostiza a vlaga 9,10 %
 
Procitao sam par stranica unazad,i vidim da su soje onako po mom misljenju podbacile...zavisi od vremenskih prilika.
Moram da napisem nesto a ne bi da se dicim ali kod nas je sasvim solidna prica svuda ,prinosi se krecu od pocetnih 2000kg po kj,
do trenutno nekih 2600+kg po kj, jos se ne kose kasnije sorte atar je mozda 50% pokosen.
 
Nazad
Vrh