Soja 2015.g.

Mozemo mi da zezamo dragana kolko hocemo,ali skupi se tu ne 10 nego i vise ali ne samo sa plugom boljim veci sa drugim stvarima.Dobar plug 3%,dobro razbacano djubrivo 3%,dobra predsetvena priprema 3%,dobar raspored 3%,dobar kombajn 3%..PA KOLIKO JE TO?Pa sve to puta min 10 tak godina....matematika je matematika.
 
Još kada se na to doda prerada soje u griz pa dodatna zarada iz toga, stvar postaje mnogo jasnija.
Nes se puno ovajditi od prerade ovo pisem iz licnog iskustva.Mala para mnogo posla.Trziste je prezasiceno ekstruderima i cediljkama.Pojave se jaci stocari sa vecom potraznjom i daju ti za griz od 43-45 ako neces da das ima na drugom mestu...
 
Nes se puno ovajditi od prerade ovo pisem iz licnog iskustva.Mala para mnogo posla.Trziste je prezasiceno ekstruderima i cediljkama.Pojave se jaci stocari sa vecom potraznjom i daju ti za griz od 43-45 ako neces da das ima na drugom mestu...
stari trik konkuretnosti je dodavanje sitne kukuruzne prekrupe,a ako je griz malo tamniji onda pšeničnu prekrupu iz obične Odžačke krupare :ppozdrav:
 
to se definitivno radi a možeš kad ih provališ da odeš kod drugog koji to isto radi,često sam bio na drumu pa sam svašta video i mnoge upoznao :ppozdrav:
neradi se to puno,samo do 20% i nema šanse da ustanoviš bez analize
To ti verujem,muva se svuda.Vidjao sam i ja slicne stvari,ima i postenih koji stvarno rade ekstra robu...
Malko u :off_topic: ocli
 
Potvrdjujem za predusev krompir. Mnogo je dobro je raditi soju na parceli gde je predusev bio krompir. Nista ne bacis ako si radio krompir kako treba, a soja poludi. Slicno radim i sa psenicom, niti osnovno niti prihrana, u suprotnom, poleganje i na 100kg/ha KAN-a.
 
Gorane sto se tice plodoreda, mani njihove teorije o tome kako soja ne ide u monokulturi. Pisali smo nekolicina na ovom forumu da je posejemo u monokulturi u nizu i do 10 god. Zar mislis da bismo je i dalje sejali ako bi bila sklona bolestima ili smanjenju prinosa. Jedno je teorija a sasvim drugo praksa. U nekim delatnostima treba prvo primenjivati praksu a zatim pisati teoriju.
 
Danas cale i ja isli malo da hudjikamo rubinka,malo da mu pustimo zraka pod koren.............
2wd6aoh.jpg

ornu6p.jpg
 
To ti verujem,muva se svuda.Vidjao sam i ja slicne stvari,ima i postenih koji stvarno rade ekstra robu...
Malko u :off_topic: ocli

Meni je da preradim svoju proizvodnju, nešto prodam, nešto proteram kroz stoku itd. Kao što piše slobapatrola nekupi se na svemu po nešto i na kraju kada se podvuče crta - vredi se potruditi.
 
Prica o monokulturi.

Prijatelj seje na nekim parcelama soju vise od 20godina i nikada nije bilo problema. Kod nas ima otprilike 10-12godina, i takodje nikakvih problema nije bilo.

Razlozi zasto se soja seje u monokulturi :
1. Na tim parcelama bude oko 2500-3000kg/kj psenice nikada vise nije bilo ma sta god radio, a soje bude i u susnoj i u kisnoj godini od 2000-2500kg/kj (suncukret ne sejemo, a kukruz nezgodan za transport sejan jedne godine bio je prinos oko 5500kg/kj ne secam se vise tacno)
2. Drugi razlog je sto su te parcele ~40km od kuce u jednom pravcu tako da mi je lakse soju da odradim sve u fulu i budem miran.
3. Lako se skladisti u kucnim uslovima.
4. Lako se vrse, vrsemo kada hocemo i koliko hocemo i najvaznije ne treba nikoga da molimo oko toga, sve sami odradimo.
5. Seme takodje ostavljamo svoje.

Balkan, slike od pre 3 dana. :osmeh:
img20150621103816.jpg

img20150621103819.jpg
 
Polako ljudi de zurite ?? I kukuruz je nekad isao u monokulturi,a sad jedva prolazi i kao ponovljena setva.
Ove godine smo dobili gusenice,pre par godina su bile grinje ali nista strasno,e sta ce nas sledece rebnuti ostaje da se vidi.
 
Nazad
Vrh