Soja 2015.g.

Orana 2.maja,posejana 8 maja
20150622195341.jpg

20150622195441.jpg
 
Gde nabaviti 30-40kg soje,reprodukcije?Sad nigde nema u ponudi,nebitna koja sorta,potrebno mi je da posejem na jedan deo njive posle zetve da tu malo popravim zemlju jer imam strasnih problema sa tih 30 ari sve je probano jos preostaje soja,planiram je zaorati dok je zelena zato mi njie bitna grupa zrenja i sorta.:ppozdrav:Neki kontakt moze i na PP
 
Ko što kaže Peet ,ne može se ništa prognozirati ,ako ciljaš na to što je kasno posejano to nema veze ,zavisi jedino od padavina,sve što je u mom domenu ja sam odradio.
 
Ja sam danas drugi put oparao soju. Parao sam samo sa prednjim motikama, a zadnje sam skinuo jer bi čupale soju.

Soja je već velika, tamo gde je palo onih 40l kiše a led samo izbušio lišće je skoro potpuno zatvorila redove (70cm), a opet tamo gde je led izlomio stablo bi komotno moglo staviti i zadnje motike. Na drugim njivama (koje su čak i kvalitetnije) i koje nisu dobile tih 40l kiše, je soja preko kolena ali nije sklopila redove, tako da je voda stvarno najznačajnija kod razvića soje. Posle paranja soja izgleda kao na štrafte, tj. svaka 4 susedna reda su povaljena na suprotne strane (jer je dosta višlja od parača) u zavisnosti od smera kretanja...

Prvobitna namera mi je bila da stavim velike prednje motike (one od 50cm), ali se nešto iskomplikovalo pa sam ipak otišao sa običnim prednjim motikama. Pošto sam išao dosta brzo, i kod tako malih motika je dosta popucala kora sa strane, pa sam zadovoljan urađenim poslom. A to se pokazalo i kao bolje rešenje, jer i kod tih manjih motika na svakom kraju bude na njima šaka počupanih žilica od korena soje, sa većim motikama bi to bilo znatno više. To me je donekle i iznenadilo jer nisam znao da koren soje ide toliko u širinu.

Inače, jako sam se dvoumio da li da uopšte param, jer sam pre 10 dana prskao sirak Flupisorom (uzgred, jako sam zadovoljan kako je odradio posao), i trebalo je pustiti da herbicid još bolje siđe u rizom. Al' pošto sam već jednom parao soju pre prskanja, sirak u redu je bio isečen i samo je delimično krenuo ponovo. Tako da je najveći deo sirka ostao u redovima, a tamo ga ni sad nije dohvatila motika pa će valda dobar deo rizoma crći. A i pošto poto sam hteo da raspustim površinsku koru posle onih 40l kiše, al' kad sam već počeo da param onda sam oparao sve druge njive (i tamo gde nije bilo kiše). To možda i nisam trebao da uradim jer sam posle video da su mi gume bile žute od cveta, al' valda nisam napravio preveliku štetu.

Leptira nije bilo mnogo, sad da l' ga stvarno nema, il' još nije krenula puna druga generacija - ne znam. Ali soja ima blede tačkice po listu i ivica lista je takođe bleda. Ne znam šta je to, al' u široj okolini kod mojih njiva je svugde takva soja.

Eto, to je to od mene za soju ove godine, a pošto nisam ništa slikao danas onda sam zato napisao opširan post... ::sramota::
 
Sačekao 16 dana od prskanja sirka juče urađeno nešto ostalo danas sutra sve zavisi od vremena. Što se tiče sirka rizomskog gledao sam mu koren dosta je smekšo ali se još poprilično beli ,sad šta je tu je nisam mogao više čekati zbog veličine soje.
 
ciljaš na mene?::namigivanje::
Ne, nisi mi ti bio na pameti, nego neki bliže. Ali može da važi za sve proizvođače soje u srbiji !

- - - - - - - - - -

Dukej, sve si uradio dobro. Ako čekamo da deluje hemija nikada ne bi špartali, onda bilje sejati žitnom mašinom. Koliko je bitna voda za soju je bitno i da nema visokih temperatura i vrućih vetrova, zato što u ekstremnim uslovima više ispari preko lista nego što koren može da dovede vode do biljke. Inače soja je biljka KRATKOG DANA .

- - - - - - - - - -

Steve 73, apsolutno si u pravu ! Zar mislite da nema plaćenih špijuna koji prate ovaj forum (kao i sve ostalo, ne samo kod nas nego u svim državama). Zar niste primetili da nam je bruto zarada prihod svake godine isti, osim izuzetaka kao 2012 južni banat zbog dobre kiše. Samo se vi ku..te, pa onda svi po...imo. Većina slika naj bolju soju u svom imanju, a za prinos naj bolji prinos sa naj bolje nive pa malo zaokruže na više. A da ne govorim o onima kojima rađa i u suši 2.000 kg/kj.
 
Ove godine ce biti sigurno 2000kg po hektaru a cena nece preci 350et pa cemo lepo zraditi.
Svasta se pise ali niko nista konkretno o soji kao usevu a to je tema ovede.
 
RmtGnT6.jpg

Bili u cupadinu juce. Na oko deluje da nema trave, ali kada se podvrne red ima pa cupamo. Ucinak nam je 0.3ha po radniku.

Prskano sa 0.7l/ha Corum + 4g/ha Harmony + 0.07l/ha Pulsara. Bilo u planu jos jednom ova kombinacija, ali sam odustao jer je usled kisa 7 dana soja prerasla. Odlucio se na spartanje + cupanje i nisam pogresio:ppozdrav:

p.s. Setva 29. ili 30. april nisam siguran.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh