Soja 2015.g.

Cena naše non-GMO soje je izjednačena ili čak niža od GMO. Mi treba da se borimo sa konkurencijom koja ima najmanje tri puta veće subvencije od nas i najmanje tri puta niže troškove proizvodnje a na kraju cena bude ista?! Plus je naše tržište bez ikakve zaštite i imamo potpuno liberalan uvoz. Gde to ima ko je tu lud? Prošle godine sam zato i odustao od soje neću da je radim po ceni GMO i tačka. Za te novce neka je uvoze iz Amerike i slobodno prodaju u EU ako imaju kome. Mislim da je razlog uništavanja GMO useva kod nas obezbedjivanje sirovinske baze non-GMO soje koja naravno treba da ide u izvoz pošto bogate evropske nacije neće da se hrane GMO sojom. Neću da sadim GMO pošto nisam siguran u kakvom stanju ostaje zemljišta posle GMO useva a planiram da zemlju nasledi moj sin možda će mu trebati jednog dana.
Posle gmo-a se mogu normalno sejati ostale kulture. Problem su zapravo herbicidi koji u vecoj ili manjoj meri kontaminiraju zemljiste
Period potpunog neutralisanja ostataka Glifosata je kao sam negde procitao 25 godina.
Kriscenjem takvih preparata(herbicida) duzi niz godina ubijamo bakterije i mikroorganizme u zemljistu pri cemu dobijamo zatrovane i jalove njive na kojima kasnije mogu uspevati samo gmo usevi.
Kod nas mnogi seju tzv. fifiku, a mi je zovemo po imenu jednog sela u kraju u kojem je ljudi vecinom seju. Sto je najgore, uspevaju i da je prodaju kao no gmo!
A ovi markeri su samo test na glifosat. Pravi nacin utvrdjivanja da li je gmo je u laboratoriji pod mikroskopom, a ne na njivi:ppozdrav:
 
koje do pa

Sam mi nije jasno ova situacija sa ovim mudonjom koji sadi tolike kolicine gmo kulturama.Ako mema gmo za jednog nema za nikog.Jutros mi covek iz sela rece da su u petak oko podne dva muskarca i jedna zena nesto gledali u mojoj i da su u prodavnici pltali cija je..Pitam vas kako ige kada kontrolisu treba li vlasnik biti prisutan.Nije mi problem nek kontrolisu svaku biljku,interesuje me kakav je postupak kontrole ?
 
Sam mi nije jasno ova situacija sa ovim mudonjom koji sadi tolike kolicine gmo kulturama.Ako mema gmo za jednog nema za nikog.Jutros mi covek iz sela rece da su u petak oko podne dva muskarca i jedna zena nesto gledali u mojoj i da su u prodavnici pltali cija je..Pitam vas kako ige kada kontrolisu treba li vlasnik biti prisutan.Nije mi problem nek kontrolisu svaku biljku,interesuje me kakav je postupak kontrole ?
jel to eho?nesto se ponavlja ova poruka :osmeh:
 
Da GMO nije zdrava rekli su oni koji imaju interes da se ona ne seje i dalje je besmisleno diskutovati kada su naši podaci rekla-kazala. Ako Glifosat truje zemlju, zašto velika većina prska strnjiku i to nekoliko puta većim dozama i posle setve a pre nicanja, sve su to mitovi o GMO. Pišu novinari-poltroni da GMO soju ne može ništa ubiti, a nemaju pojma da će je ubiti Monosan kao naj jeftiniji a i svi ostali herbicidi u kukuruzu a protiv širokolisnih korova. Osim interesa trgovačkog lobija, postoji interes samog Monsanta da se uništi seme GMO soje koja je sorta i može da se seje sa tavana. Kada se dogovore sa našima da se kod nas seje GMO tada će se seme (koje u sebi ima okidač i nemože da se seje sa tavana jer neće klijati) morati kupovati isključivo od njih, e tu je problem Veliki Brat i na njivama !
 
Evo koja slika od petka....sorta Valjevka,moja omiljena ...

IMG_20150814_125036.jpg


IMG_20150814_125109.jpg


IMG_20150814_125047.jpg
 
Malo grešaka u kucanju.

Pitanje je trebalo da glasi: sa dosada požnjevene površine koliko ti je prosečan prinos?
 
Sam mi nije jasno ova situacija sa ovim mudonjom koji sadi tolike kolicine gmo kulturama.Ako mema gmo za jednog nema za nikog.Jutros mi covek iz sela rece da su u petak oko podne dva muskarca i jedna zena nesto gledali u mojoj i da su u prodavnici pltali cija je..Pitam vas kako ige kada kontrolisu treba li vlasnik biti prisutan.Nije mi problem nek kontrolisu svaku biljku,interesuje me kakav je postupak kontrole ?
Netreba vlasnik da je prisutan,ako su se raspitivali verovatno je pokazala pozitivan test na glifosav.
 
A ova je moja soja koja je bila potopljena,slikana u subotu,sorta Valjevka,isto seme kao i na slikama gore,sejana 15.4.,

IMG_20150528_104813_1.jpg


IMG_20150529_102656.jpg


IMG_20150815_192229.jpg


IMG_20150815_192238.jpg


Bila je negde i meni do pazuha (a imam 184cm) ,sad je polegla,teško se može ući u nju,ima poprilično mahuna
Tu očekujem prinos od 25mc/kj

- - - - - - - - - -

Nije valjda da ove što sad kosiš nemogu da prebace 900 kg/kj?
U ataru će biti prosek 500-600kg/kj,a u ritu na njivama koje nisu jako peskovite,biće lepih prinosa
 
Ja sam danas bio u ataru sa puta lepo izgledaju al kad zabodes nos pusing...mahune slabo popunjene zrno ucmalo strasno ne smem ni da pomislim sta ce biti kad kombajn udje u njivu,ove moje soje koje sam kasnije sejao ce biti dobre tu nema price ipak je kasnija setva kod mene opet opalila.Ovo pricam jel sam sejao dosta usluzno i znam ko kako radi zemlju.
 
Au boga mi, što bi rekao jedan moj prijatelj: nevaljalo moj gospodine!!!

- - - - - - - - - -

@grunte, jel to Maksa neće morati da dolazi da vrše?:osmeh:
 
Nazad
Vrh