Soja 2015.g.

Samo da skrenem pažnju na jedan dio u ovom članku što je kolega postavio , smatram da je jako bitan , a ne komentariše se : " ...od 48 uzetih uzoraka 47 je bilo pozitivno ..." ??

Imam opravdane sumnje da će dosta parcela sijano deklarisanim sjemenom pokazati pozitivan test ??
 
Samo da skrenem pažnju na jedan dio u ovom članku što je kolega postavio , smatram da je jako bitan , a ne komentariše se : " ...od 48 uzetih uzoraka 47 je bilo pozitivno ..." ??

Imam opravdane sumnje da će dosta parcela sijano deklarisanim sjemenom pokazati pozitivan test ??
Opet ista priča, sve ide po prijavi. Ljudi su pričali, doušnici prenosili i to je to. Ne mojte da mislite da ih nema oko vas. Ja sam nekoliko godina pričao da sejem GMO, svake godine su išli SAMO na moje njive i radili kontrolu, a prolazili su kraj njiva sa GMO i nisu kontrolisali. Naravno nisam sejao GMO, samo sam ih zekio. I tačno znam ko me je otkucavao, naravno uvek podobni.
 
Mnogo ste naivni ! Naravno da je znao šta seje. Zašto bi smo sejali noGMO kada je trenutno cena slična. Našu noGMO izvoznici izvoze, a nama uvoze GMO i prodaju. Uvoze nam meso hranjeno GMO i sve ostalo. Da li smo mi Majka Tereza, dok se drugi bogate na našoj grbači ?
Covek je iz sela iz kojeg i ja,poznajem ga,a da li je znao sta seje ili ne,necu da komentarisem.
Nisam naivan (ako ste na mene mislili),samo sam hteo da ukazem da se ponekad desi i nesto pametno u nasoj poljoprivredi.
 
Samo da skrenem pažnju na jedan dio u ovom članku što je kolega postavio , smatram da je jako bitan , a ne komentariše se : " ...od 48 uzetih uzoraka 47 je bilo pozitivno ..." ??

Imam opravdane sumnje da će dosta parcela sijano deklarisanim sjemenom pokazati pozitivan test ??
oni nerade test na GMO,rade test na glifosav
 
Tu lud zbunjenog. Prica mi drugar koji radi u apoteci da su dolazili ljudi i zalili se gazdi na semensku soju,navodno na silosu je otkriveno da je GMO,e sad kako utvrditi da li je GMO ?
Oni rade samo test na ostatke glifosata,tako da ako neko poseje GMO i ne totalise je test ce biti negativan ili ako poseje normalnu i istotalise za bolje sazrevanje test ce biti pozitivan. Ne bi me cudilo da nastane neka afera kao za aflatoksin i onda nam nasi otkupljivaci izadju u susret sa pricom da ce eto kupiti tu nasu "GMO" soju,ali za manje pare.
 
ako je prethodne sezone bio kukuruz u celiji njegova prasina koja ostane na zidovima ume da unese zabunu
potrebno je temeljno ciscenje a betonske celije i oprati
nego evo kiše,konacno :ppozdrav:
 
oni nerade test na GMO,rade test na glifosav

Ovo mi deluje skroz logicno. U pitanju je geneticki inzenjering i ne mogu nekim tracicama da ustanove prommenu gena. A kako li iskontrolisu na prijemnom mestu kada ne postoji list da ga iscede? Mislio sam da moze samo laboratorijski da se otkrije, a cudi me da prijemna mesta imaju laboratoriju.
 
Covek je iz sela iz kojeg i ja,poznajem ga,a da li je znao sta seje ili ne,necu da komentarisem.
Nisam naivan (ako ste na mene mislili),samo sam hteo da ukazem da se ponekad desi i nesto pametno u nasoj poljoprivredi.
Šta je tu pametno za nas ? Pametno je za trgovce i one koji ih pomažu i podržavaju, koji sigurno imaju veliku korist. Da li stvarno mislite da su Ameri glupi što seju GMO, ceo svet je pod njihovim nogama, to su uspeli jer su glupi ? A nas većinom hrane sa GMO i ako sejemo noGMO, koja je tu naša korist ? Tu priču protiv GMO su servirali trgovački lobiji. Ako nije dobar GMO zašto nas hrane sa njim i uvoze meso hranjeno GMO ? Jedna ozbiljna osoba iz sveta nauke mi je u poverenju rekla da će se istina o GMO možda saznati za 50 godina, za mnoge stvari znamo sada da su štetne i dokazano je pa ih opet koristimo svaki dan, zato što neko ima koristi ! Da je njima korist da se seje GMO oni bi je hvalili, odnosno ne pismeni i ne obrazovani novinari-poltroni. Druga je priča o monopolu semenskih kuća, to nema veze sa GMO-noGMO. Izvinite zbig :off_topic:
 
Druže,koga je briga šta je za narod dobro a šta ne....
što znači da je došlo vreme da ako neko ima profit od toga nije bitno šta će biti s nama i našom decom
pre desatak godina sejao sam gmo soju jer sam bio neupućen,ali više ne...
Pošto kod mene još funkcioniše ono zastarelo što prizvedemo to i jedemo,moje svinje,bikovi i živina jede isključivo domaću soju
Inače kod nas još nije krenula žetva u ataru je šarolika situacija,moj balkan nije mnogo visok ali je se lepo okitio maunama,videćemo za desetak dana šta će biti
 
Malo mi nije jasno zasto se rizikuje sa sadnjom amerikanke.Za ovo meso sto se uvozi od zivotinja koje na svom meniju imaju Gmo iskranu trebalo bi de se najvise pitaju osobe koje u kasapnicama vise svakodg dana,(citaj,,gospoda").Kazne za one koji se drznu za sadnjom amerikanke GMO soje trebalo bi da tretiraju ni maj ni vise od krivicnog dela. Nije u redu da neko ima po par tretiranj vise dok pojedini u ftecoj rtoliski samo jedno sa ttalnim her... U iznosu od 2000 po hektadu i istom ugrozavaju zdravlje citave nacije.
 
Ma dajte ljudi koga ovi inspektori farbaju navatali nekog golaca,a sto prosle godine nisu otisli u Kulu gde je jedan veliki igrac posejao oko 500ha GMO kukuruza i to je javna tajna ljudi koji su imali njiva do njegove nisu imali nista od kukuruza ni jednoga klipa i to skoro kilometar u precniku oko te table.Kolega kaze ma klip nisam ubrao jbo ga GMO sad svi moraju da gledaju sta ce on da seje pa da neseju istu kulturu do njega,a sav taj kukuruz je zavsio na nasoj trpezi dali kroz finalni proizvod ili kao hrana za domace zivotinje ali najvise je kao finalni proizvod jer on gazduje i pojedinim farmama i tovilistima!Znaci neko moze i to da seje enormne povrsine,a ovaj golac sa 55ari najeba za sve pare ma jebo bi im ja mamu da mi je naci semena amerikanke posejao bi ga sve u 16!
 
Samo da skrenem pažnju na jedan dio u ovom članku što je kolega postavio , smatram da je jako bitan , a ne komentariše se : " ...od 48 uzetih uzoraka 47 je bilo pozitivno ..." ??

Imam opravdane sumnje da će dosta parcela sijano deklarisanim sjemenom pokazati pozitivan test ??
Momo nemoj da te buni to jel oni kad izadju na teren prvo lepe trake po liscu da vide dal je prskano sa glifosalom(totalom),pa ako pokaze pozitivno tek onda nose na uzorkovane.A taj jedan uzorak moguce je da je komsija prsko strnjiku pa malo prebacilo.Nemoj da brines.
 
Cena naše non-GMO soje je izjednačena ili čak niža od GMO. Mi treba da se borimo sa konkurencijom koja ima najmanje tri puta veće subvencije od nas i najmanje tri puta niže troškove proizvodnje a na kraju cena bude ista?! Plus je naše tržište bez ikakve zaštite i imamo potpuno liberalan uvoz. Gde to ima ko je tu lud? Prošle godine sam zato i odustao od soje neću da je radim po ceni GMO i tačka. Za te novce neka je uvoze iz Amerike i slobodno prodaju u EU ako imaju kome. Mislim da je razlog uništavanja GMO useva kod nas obezbedjivanje sirovinske baze non-GMO soje koja naravno treba da ide u izvoz pošto bogate evropske nacije neće da se hrane GMO sojom. Neću da sadim GMO pošto nisam siguran u kakvom stanju ostaje zemljišta posle GMO useva a planiram da zemlju nasledi moj sin možda će mu trebati jednog dana.
 
Tu lud zbunjenog. Prica mi drugar koji radi u apoteci da su dolazili ljudi i zalili se gazdi na semensku soju,navodno na silosu je otkriveno da je GMO,e sad kako utvrditi da li je GMO ?
Oni rade samo test na ostatke glifosata,tako da ako neko poseje GMO i ne totalise je test ce biti negativan ili ako poseje normalnu i istotalise za bolje sazrevanje test ce biti pozitivan. Ne bi me cudilo da nastane neka afera kao za aflatoksin i onda nam nasi otkupljivaci izadju u susret sa pricom da ce eto kupiti tu nasu "GMO" soju,ali za manje pare.

Ovdje u HR znam da su nasli na silosu odnosno u jednoj privatnoj mjesaoni hrane pozitivne uzorke na gmo soju. Koliko cujem da su gazdu 5-6 puta masirali od koga je kupio pa je bila masaza da ne vodi papire , navodno nije bilo unistavanja svih kolicina u silosu na racun vlasnika , ali koliko sam cuo da mu vise nece pasti na pamet da kupuje soju bez porijekla, odnosno bez vodjenja evidencije od koga je kupovao. Sjeme navodno doneseno iz Srbije.
Takodje u HR od ove godine nema poticaja za soju ako nemate deklaraciju prakticno za svaki m2 posijane soje.
 
Soja se može sejati i sa 50kg/ha ako je sitno zrno,poneke sorte,a isto tako može da se poseje i 180-200kg/ha,pa onda kako pokriti deklarisanim semenom?
 
Kolega mindjusar, dali si ove godine ostavljao za seme soju? Sitno, suvo, energija, klijavost...
 
Sam mi nije jasno ova situacija sa ovim mudonjom koji sadi tolike kolicine gmo kulturama.Ako mema gmo za jednog nema za nikog.Jutros mi covek iz sela rece da su u petak oko podne dva muskarca i jedna zena nesto gledali u mojoj i da su u prodavnici pltali cija je..Pitam vas kako ige kada kontrolisu treba li vlasnik biti prisutan.Nije mi problem nek kontrolisu svaku biljku,interesuje me kakav je postupak kontrole ?
 
Nazad
Vrh