Soja 2010

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Bolje nemoj da prskas na crno,to ti je mnogo golema lutrija. Ako hoces da ti soja bude cista onda je kombinacija 1,2 l/ha Pulsara + 8 g/ha Harmony i kasnije sirak sa Fusiledom. Nema te hemije koja ce u soji unistiti korove kad prerastu,a da ne unisti i soju. Zato vodi racuna da prskas dok su korovi jos veoma mali,pa ako treba i u split aplikaciji.
 
100% se slazem sa Paorendom i ja sprovodim taj princip. Prskanje posle setve a pre nicanja zahteva odredjenu količinu padavina da bi se "hemija" aktivirala inace nista od efekata. Odradi posao ukoliko ima padavina ali deluje odredjeno vreme i onda "odjedared" cista soja postane "ardala". (Ardala= suma od korova na koje se lome kose od kombajna).
 
Soja nije neki zahtevan "lik". Kod nas imaju odlicne rezultate i bez grama vestaka i to duzi niz godina. Seju soju na soju bar 5 godina a da bace samo nesto AN-a predsetveno. Za gajenje soje ti je najbitne da li joj zemlja i klima odgovaraju,ako nesto od ta dva nije po njenom mozes bacati koliko hoces.
 
U principu da,mada ima i onih koji rade inkorporaciju i prskanje na crno,ali su oni sve redji i redji.
 
Ima još jedna dobra kombinacija za površinsko prskanje soje:
Basgran (Deltazon) 2lit/ha + Pivot 0,3 lit/ha kada je soja uzrasta do max trećeg troliska.
Ja ovu kombinaciju godinama koristim i u soji i u grašku i pokazala se fenomenalnom.
 
Branko je napisao(la):
Ima još jedna dobra kombinacija za površinsko prskanje soje:
Basgran (Deltazon) 2lit/ha + Pivot 0,3 lit/ha kada je soja uzrasta do max trećeg troliska.
Ja ovu kombinaciju godinama koristim i u soji i u grašku i pokazala se fenomenalnom.
Isti recept i kod mene.
 
Probao sam i kinesku varijantu Galbenon 2lit/ha + Pirat 0,3lit/ha i isto jako dobro odradi posao a značajno je jeftinija.
 
Branko je napisao(la):
Ima još jedna dobra kombinacija za površinsko prskanje soje:
Basgran (Deltazon) 2lit/ha + Pivot 0,3 lit/ha kada je soja uzrasta do max trećeg troliska.
Ja ovu kombinaciju godinama koristim i u soji i u grašku i pokazala se fenomenalnom.

Ja dodam jos i Harmony i onda tuce sve sirokolisno :D

Za one koji imaju problema sa zeljem (Chenopodium spp.) resava ga Harmony resava ili unosenje preparata na bazi trifularina (Treflan) desetak dana pre setve uz obaveznu inkorporaciju odmah po primeni.
 
@radivoj
ona rec ARDALA ti je :D :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: iz licnog iskustva(kosa na kombaju)

ja sam koristio pivot deltazon kombinaciju i relativno sam zadovoljan,e sad jel neko probao sta je bolje,pivot deltazon ili pulsar harmony,sta je efikasnije
izgleda sam preterao sa pivotom prosle godine na jednoj njivi 4kj gde je bila soja,posejao sam apac i jednostavno nestaje,nema ga,nisu misevi,a kazu da pivot to ume,morace plug i kukuruz jer mi kazu da i suncokret nesmem,bar tako kazu strucnjaci u NS institutu
 
Zato je pulsar i harmoni sigurnija i bolja kombinacija. Moram reci da smo svasta probali,ali da je ova kombinacija iako najskuplja ubedljivo najbolja.
Moram reci jos i ovo da smo prosle godine sirak prskali sa vitolade i nikad vise. To neuzimaj te ni da vam daju dzabe jer ni toliko nevredi.
 
Danger verovatno si isao pivota vecu dozu od 0,35 lit po ha a obrati paznju ako budes isao sa pulsarom i on je nezgodan imam dugogodisnje iskustvo sa Dinamom(ohson) i mogu ti reci da sam prezadovoljan. :ppozdrav:
 
Ja sam isprobao obe kombinacije (Pulsar/Harmoni i Basagran/Pivot) sa podjednakim uspehom. Samo treba računati da se Pulsar odrazi i na soju (zaustavi joj porast (Galeb hoće i da požuti) i smanji prinos, jeste malo ali ipak smanji), dok se kod druge kombinacije mora strogo voditi računa da se ne pretera sa Pivotom (na predavanjima su rekli plafon 0.3 l/ha).

Nekad sam koristio kombinaciju Dinama i Cobre (80gr Dynam i 0.4l Cobre na 1.6 ha). Tu kombinaciju sam najviše voleo i iza nje ostaje beton. Cobra oprlji soju, ali u ovoj koncentraciji (mada sam stavljao i manje, 1l sam delio na tri prskalice pa mu to dođe 0.33l na 1.6ha) ne jako, plus što sam vodio računa da to bude što ranije, poželjno u prvoj troliski soje pa se onda soja lakše oporavi. Iza ove kombinacije nisu ostajali ni klijanci uskolisnih korova a matorog sirka uglavnom i nemam u mojim njivama.
 
Ja sam isto koristio kombinaciju pivot-deltazon, i odlično je ispalo....
 
Bitno je potrefiti vreme primene. I jos da dodam da cime god da smo prskali uvek je soja malo patila od 7 do 10 dana,ali nikakave posledice ne ostavlja. Najbezbolniji za soju je Flex,ali njega vise nema. Na soji se nista ne primecuje,a zakorove je smrt i to narocito za ambroziju. Sa flefom smo prskali i dosta veliku soju kad nije uspelo prskanje na crno. Po meni za ovo nase podrucje je najbolja kombinacija pulsar i harmony.
 
Ja se slažem sa paorpaorom da je bitno vreme primene.Ja soju isto prskam sa pulsar+harmony i za mene je to o.k. kombinacija.
 
koliko se krece gilogram semena soje.
Post je spojen: [time]1268154460[/time]
_________________________________________________
Igde ja mogu nabaviti to seme posto kod nas u Cacanskom kraju je retko ko sije tako da je i semenari i ne nabavljaju
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh