Soja 2010

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
macvanin je napisao(la):
Dali je neko probao setvu soje u gredice 12,5cm a razmak od sredine gredice do sredine druge 70?

Jedan čovek čija je njiva poreko puta moje tako već godinama radi. Seje sa Amazone žitnom sejalicom (sa zatvorenim lulama između), i posle prska u trake i šparta međuredni prostor.
 
dukej je napisao(la):
macvanin je napisao(la):
Dali je neko probao setvu soje u gredice 12,5cm a razmak od sredine gredice do sredine druge 70?

Jedan čovek čija je njiva poreko puta moje tako već godinama radi. Seje sa Amazone žitnom sejalicom (sa zatvorenim lulama između), i posle prska u trake i šparta međuredni prostor.

Mi smo sejali tako i mogu vam reci da uopste nije lose,cak i bolje nego uobicajeno. Jedini uslov je da ne bude previse suvo. oznato je da soja ne voli duboku setvu,najvise 4-5 cm i voli brzo da iznikne i iskoristi energiju kako treba.Ove godine cu experimentalno sejati na 25 cm ,bez spartanja,sa folijalnom prehranom preko lista.
 
Danas sam kupio novu novosadsku sortu SAVA u institutu.Uzeo 75 kg za probu baš sam radoznao.Lane sam isto tako uzeo MIMA sortu i jako mi se sviđala sadiću je opet na većoj površini.
 
zlaja je napisao(la):
Danas sam kupio novu novosadsku sortu SAVA u institutu.Uzeo 75 kg za probu baš sam radoznao.Lane sam isto tako uzeo MIMA sortu i jako mi se sviđala sadiću je opet na većoj površini.
Cuo sam da Savu hvale, ako bude mogucnosti, i ja bi ju probao, ali to za sad zavisi od zadruge, neznam sta ce jos nabavljati...
 
zlaja je napisao(la):
Danas sam kupio novu novosadsku sortu SAVA u institutu.Uzeo 75 kg za probu baš sam radoznao.Lane sam isto tako uzeo MIMA sortu i jako mi se sviđala sadiću je opet na većoj površini.
Toliko je nova da sam ja lane nju sejao jer drugog semena nisam uspeo da nabavim..... A što se toga tiče bio sam zadovoljan sa njom!
 
Kazite koliko vestaka bacite, i kakve prinose imate? cime tretirate protiv korova? Prehranjujete li?

Kazite nesto vise da uporedimo iskustva...

Kazu da urea nije potrebna zbog azota u soji a jedne godine sam njivu spremio za industrijsku papriku podjubrio stajnjakom i bacio 400 kg ureje,i do kraja nisam posijao papriku,vec soju,mislio sam bice propast, sta mislite sta je bilo?


Nilad bolje soje,ne secam se koliko je bilo tacno,malo je kasnije sazrela od ostalih ali preko 2 t. je bilo po jutru
 
galic je napisao(la):
Kazite koliko vestaka bacite, i kakve prinose imate? cime tretirate protiv korova? Prehranjujete li?

Kazite nesto vise da uporedimo iskustva...

Kazu da urea nije potrebna zbog azota u soji a jedne godine sam njivu spremio za industrijsku papriku podjubrio stajnjakom i bacio 400 kg ureje,i do kraja nisam posijao papriku,vec soju,mislio sam bice propast, sta mislite sta je bilo?


Nilad bolje soje,ne secam se koliko je bilo tacno,malo je kasnije sazrela od ostalih ali preko 2 t. je bilo po jutru
a da li si sa vecim prinosom nadoknadio tu cenu djubriva? konkretno kod mene se radi suzen plodored, repa-soja, pa nebacamo ni grama djubriva
 
Kazem to je bilo ne namerno,baceno toliko. Naravno racunica sigurno nije bila isplativa.ne secam se

Sad hocu da je sejem pa se dvoumim koliko cega da bacim,da li samo an,i malo mesanog.. ne znam?
 
sasa22 je napisao(la):
Nije bas nova, al je od novijih,nego koja je cena?
Cena soje u institutu je 60 din pa uzimaj koliko hoćeš.Ja u soju bacam 100-150 kg. po jutru uglavnom mešani 3x16 a na nekim nekim njivama 8.16.24 zavisi sve do njive.Već par sezona prskam Pulsar+harmoni.Prosečan prinos 1800 kg/kj
 
zlaja je napisao(la):
sasa22 je napisao(la):
Nije bas nova, al je od novijih,nego koja je cena?
Cena soje u institutu je 60 din pa uzimaj koliko hoćeš.Ja u soju bacam 100-150 kg. po jutru uglavnom mešani 3x16 a na nekim nekim njivama 8.16.24 zavisi sve do njive.Već par sezona prskam Pulsar+harmoni.Prosečan prinos 1800 kg/kj
Onda je bolja moja racunica da se ide samo sa 100 kg ana ,jer imamo isti prinos.
 
To je isplativije ali po analizi zemljišta nemogu ići samo sa azotom fali mi fosfor i kalijum!!
 
zlaja je napisao(la):
To je isplativije ali po analizi zemljišta nemogu ići samo sa azotom fali mi fosfor i kalijum!!
Ja se trudim da bacam i vise nego je potrebno mesanog u kukuruzima i zitu,a onda kad dodje soja da se samo pregura godina,a da se ne osiromasi zemlja. Probam da nadjem neku ekonomsku racunicu,pa sta mu bude.
 
ja sam mislio 50 kg mesanog,100 kg ana,to sve pre setve e kad krene bacicu jos 100 kg ana pa kako ispadne,

Smanjo bi,ali sam prosle godine na tim parcelama imao 2 useva.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh