Soja 2010

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
markodanube je napisao(la):
Branko je napisao(la):
Prinos na toj parceli je bio malo manje od 7000kg sa tri jutra.
Ta soja je sazrela deset dana pre ostalih.
Na toj parceli uopšte nije bilo humki od sojinih mahuna koje su napravili miševi, što mi je neobično.

jesi li siguran da nije GM soja ?

Mislim da preteruješ sa tim "istraživanjem" o GM soji.
Verovatno nikada nisi ni jednu brazdu uzorao.
 
ja sam te samo pitao , sto se odmah ljiutis ?
Ne nisam ni jednu brazdu uzorao , pa ?
da si hteo da procitas neka istrazivanja video bi da su u GM soju ubacivali gene miseva , zbog toga sam te i pitao .

Kada ste vi poceli da sejete Soju ?
 
Ma, ne ljutim se ja uopšte.
U jednom od prethodnih postova sam napisao da je sva soja koju sam posejao sorta Dukat, domaćeg proizvođača Selsem.

Uzrok što nema miševa, je verovatno to što je zemlje bila jako tvrda.

Ja lično soju sejem deset godina.
 
@branko
Samo jedna konstatacija. Ove godine su sve soje dobro rodile. Da li se slazes sa mnom da taj eksperiment sto si radio na ta tri jutra ne bi bio tako uspesan da je godina susna, tj. dosta bi bio bolji prinos u redovno obradjenoj parceli?
 
Danas sam zavrsio zetvu soje koja je posejana na vreme. Jos mi je ostalo oko 5KJ koju sam sejao 17 juna, njoj treba jos nekoliko dana. Interesantna stvar da ni jednu jedinu gomilu od miseva nisam nasao u soji a ovrsio sam ohohoho i jos malo jutara. Nijedne godine se ovo jos nije desilo. Prosecan prinos oko 2200 kg/KJ ( nisam jos izracunao ). Najveci prinos koji sam izmerio je bio 2500 kg/KJ, ali sam prilicno siguran da je bilo i vise na nekoliko mesta ali nije mereno tako da su to samo pretpostavke. Najmanji prinos mi je bio 1300 kg :udri:

Imao sam sorte Balkan u Dukat, i mogu reci da se Balkan bolje pokazao ove godine. Kod nas u ataru sam video da su mnogi sejali sortu Sava i svi se hvale kako dobro radja ( mada je ove godine svaka sorta rodila ekstra ). I primetio sam da Sava uopste nije polegla dok je u jednom delu atara Balkan bio 100% na zemlji.

Imao sam 3 parcele u koje je bila posejana soja bez oranja. Jednom su bile potanjirane krajem novembra i na prolece dva puta radjene setvospremacem. Apsolutno nikakve razlike nije bilo izmedju te 3 parcele i ostalih na kojima je radjeno zimsko oranje.

Takodje imam i jednu parcelu kukuruza od 10 kj ( i prosle godine je bio kukuruz ) na kojoj je pola orano u novembru a druga polovina tanjirana. Ne vidim nikakvu razliku ni tamo ali to ce morati da saceka da vaga kaze svoje jer oko hoce da vara.
Post je spojen: [time]недеља, 03. октобар 2010. 12:26:55 CDT[/time]
_________________________________________________
e da saboravio sam da napisem da pricam o prinosu bez ijednog zrna vestackog ili bilo kakvog djubriva. Mi nikad ne bacamo djubrivo na soju
 
Ni kod nas u atarima nije bilo miševa u soji,možda im puno padavina ne odgovara,što nema veze da li je gm ili ne.
 
@cicimoric

Zanimljivo je da svi veliki proizvodjaci (100+ kj soje) ne bacaju nikakvo djubrivo. Meni se cini da se ipak isplati baciti 100-150kg AN-a, jer to je protivvrednost najvise 70-80kg/soje, a rod je ipak bolji za nekih 200-300kg.
Ovo sto sam napisao je rekao moj komsija, koji je radio test. Ima dve susednje njive koje su prosle godine imale kukuruz, a ove obe su bile pod sojom. Na prvu nije baceno nista od djubriva, dok je na drugu baceno 100kg AN po kj. Druga je bolje rodila za 250kg/kj. Obe su naravno ista sorta Sava.
 
Ja sam bacao 150kg AN-a po k.j na soju i čitajući vaše prepiske o prinosima ja nisam uopšte zadovoljan svojim jer mi je prosek celih 16 metara po k.j.Toliko o rodnoj godini,prošle sam imao preko 18 bez zrna đubriva a ove prc. :udri:
 
@topalovic
Prinos GMO je manji od obicnog dovoljno da se ne isplati sejati GMO. Razlika u ceni hemije je cca 50kg soje (Pulsar vs Total), a rodice sigurno manje od tih 50kg/kj, tako da nema ekonomske racunice sejati + zabranjeno je.
Post je spojen: [time]1286131217[/time]
_________________________________________________
@Matić
Ne pada mi nista na pamet osim, da nije dobila kisu kad joj je bila potrebna.
 
Ako se na redovnoj soji uspesno izvede prskanje i ne bude trave, nema sanse da rodi slabije nego GMO. :cao:
 
vec sam pisao negde na ovom forumu o mom eksperimentisanju sa djubrivom u soji ali sada ne mogu da nadjem gde. Jedne godine sam radio sa vise vrsta djubriva u jednoj vecoj parceli. Nije bilo neke razlike. Ozbiljnija razlika u prinosu je bila tamo gde sam bacio 200 kg NPK + 200 kg AN-a ali je to neisplativo. Tako da cu i dalje sejati bez djubriva.
 
@Matic i @cicimoric
Ja cu sa djubrivom, tako se kod mene u selu pokazalo bolje. 100kg AN/kj + folijarno ako bude potrebno.
 
Probao je kolega Šandor prošle godine ako ne grešim pa bi bilo najpametnije raspitati se kod njega oko folijarne prihrane. :cao:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh