Soja 2010

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
zorancile je napisao(la):
Cicimorić, tvoj žut prinos je u mom selu zlatan. :haha:
Čuo sam da je samo jedna njiva soje pokošena pre neki dan, a nisam čuo prinos. Ostale će biti za nekoliko dana za košenje, samo da se prolepša vreme.
Znam da je sa manje od jutra(tačnije 50 ari) imao 1900 kg.
 
hoces reci da bi to kod vas bio dobar pirinos?
[/quote]

Za ovu godinu ne znam, a za ranije je 1300 kg/kj solidan prinos. Ljudi malo imaju soje, uglavnom za svoje potrebe, 1-2 kj.
 
Pa mislim da je to bio neki izvestaj sa berze.E da,to je bila emisija BARAZDA(na madjatskom jeziku)pa sam video neku tablicu.Vidi kad ce biti repriza,pa pogledajte......'bem li ga. :cao:
 
cicimoric je napisao(la):
hoces reci da bi to kod vas bio dobar pirinos?
mozda me farmer bob ispravi,
al' kod nas ko ovrse 1300kg/kj,taj je rekorder,
a sumnjam da ce i ove godine biti nesto bolje u odnosu na prosle godine...
 
Kod nas ima malo padavina godišnje, kažu da je to osnovni problem. (u "normalnim" godinama)
Ove godine imamo previše vode na njivama, pa retko koja njiva da je cela za košenje, tako da je pitanje koliko će biti kg/kj, negde je samo zaostala u razvoju, a negde je nema uopšte, a negde juje korov ugušio. Soja ove godine izgleda skoro duplo bolje nego u dosadašnjim godinama, tamo gde nema previše vode i u delu atara koji ima peskovitu zemlju.
 
Kod nas soja nije uopste sejana do pre nekih 4 godine. I sada seju samo
ljudi koji gaje stoku. Za ishranu, retko ko seje za prodaju.
Balkan ce se vreci za desetak dana, izgleda odlicno. :D

Koja je klasa zemlje kod vas gde sejete soju?? :sta:
 
Kod nas u selu je zemlja 3-5 klase ( neznam na osnovu cega su radili klasifikaciju jer stvarno imamo dobru zemlju jedino sto je teska za obradu pa su mozda zato dodali nekoliko klasa ) i soja uspeva odlicno. U susednom selu gde isto obradjujem zemlju ima dosta zemlje 1-2 klase i soja traljavo uspeva tako da mislim da je klasa zemlje manje bitna.
 
Kod nas je mahom od 3-5 klase. Mada nije to pravilo za dobar rod. Ima dosta takozvane ilovace.
Ovde se kaze, da je nama zemlja kao u Vojvodini.
Zemlja koju je obradjivala zadruga je mnogo bolja. Te vracene parcele su podrivane, bacan krecnjak,
tako da je smanjena kiselost. I usevi su daleko bolji.
 
KishRobert je napisao(la):
cicimoric je napisao(la):
@Kish Robert.... pa sta je uzrok tako losim prinosima? Poplave?
mi jednostavno nemamo zemlju za soju...
Pa da.U stvari na zemljistima 1 klase stvarno ne bude soja Bog zna sta :sta: dok nam u ritu i u vodoplavnim podrucjima(mislim da je to zuta smonica) ide soja.Uglavnom se seje na 70cm,a zasto zaostajemo u prinosima u odnosu na Backu zemlju...neznam.Ipak je kod njih humusni sloj dosta dublji. ::svaka cast:: ::namigivanje::
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh