Soja 2010

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ja sam apsolutni protivnik GM soje (i svih drugih GM kultura). Ne razumem ljude, (koji znaju šta seju), zašto seju GM soju kad isti prinos mogu ostvariti i sa običnom sojom i tako obezbediti sebi stočnu hranu. (Druga je stvar ako ne znaju šta su posejali ali verujem da su ti u velikoj manjini.) Ja shvatam da se ovako uštedi na hemiji ali ako je nešto zakonom zabranjeno, onda to treba da se i poštuje. Jeste da je nelogično da se zabranjuje proizvodnja GM soje a sačma od iste uvozi, ali se to mora rešavati na drugi način, a ne da svako pojedinačno određuje šta je ispravno i logično a šta ne.
 
Nisam ni za GM soje a ni protiv.
Ali ako je zabranjena kod nas, ne razumem zasto je sejati i rizikovati da je uniste? Aj shvatio bih ako bi je neko vise platio pa bi bilo vece zarade, a ovako ni u ludilu ne bi je sejao.
 
Samo vas gledam :sta: i nije mi jasno da jos posteje ljudi koji su ocigledno sposobni da koriste kompjuter a neznaju koliko je stetna GM soja , kukuruz ili bilo sta drugo sto je GM manipulisano.
Najbolji su odgovori pa neka da stoci da pojede sta joj fali :zli: A ne pita se ko jede na kraju tu stoku ili pije mleko od te stoke ?

Ljudi moji ja nisam naucnik ni strucnjak ali sam apsolutni protivnik GM proizvoda. Od kako su se pojavili ti proizvodi sve vise je bolesnog naroda koji umire od raka, sve manje zena je sposbno da rodi decu itd.itd.itd


Za one koji stvarno neznaju sta je GM predlazem da u internetu potraze firmu MONSANTO i sve ce mu biti jasno .

:cao: :cao: :cao:
 
markodanube je napisao(la):
Samo vas gledam :sta: i nije mi jasno da jos posteje ljudi koji su ocigledno sposobni da koriste kompjuter a neznaju koliko je stetna GM soja , kukuruz ili bilo sta drugo sto je GM manipulisano.
Najbolji su odgovori pa neka da stoci da pojede sta joj fali :zli: A ne pita se ko jede na kraju tu stoku ili pije mleko od te stoke ?

Ljudi moji ja nisam naucnik ni strucnjak ali sam apsolutni protivnik GM proizvoda. Od kako su se pojavili ti proizvodi sve vise je bolesnog naroda koji umire od raka, sve manje zena je sposbno da rodi decu itd.itd.itd


Za one koji stvarno neznaju sta je GM predlazem da u internetu potraze firmu MONSANTO i sve ce mu biti jasno .

:cao: :cao: :cao:
Sve je to tacno ,ali mi GM indirektno jedemo jos od devedesetih, nazalost protiv toga nemozemo nista.Poenta je u izvozu soje "nasa" soja je, sto kaze jedan lokalac kod mene "etnicki cista", sto je izuzetno trazeno napolju i to nebismo smeli pokvariti zbog 1000-2000dinara na ustrb specije po jutru
 
sasa22@ Mi mozemo nesto da ucinimo protiv toga , daleko od toga da nemozemo. Samo treba imati volje i braniti se od bande koja nas unistava zbog licnog bogacenja. Ljudi moraju da shvate da sa GM semenom unistavaju svoju njivu ali i komsijnu njivu i komsijine pcele itd.itd.itd.
 
Majku im boziju niko nista ne govori o ceni mada je Viktorija trebala da objavi cenu u zadnjoj nedelji avgusta. Jedan od organizatora proizvodnje i otkupa mi rece da ce cena biti oko 27-28 din. Licnog sam misljenja da je to malo i da bi zena treala da bude bar 30 ako ne i 33.
 
Danas sam čuo priču da u Hrvatskoj ima jako malo soje ove godine, da je dobar deo uništen poplavama i nevremenom i da će se naša soja tamo izvoziti, pa da će cena biti 40 dinara. :sta:
Jel zna neko nešto o tome ili je to rekla-kazala?
 
To bi i bila realna cena.Sve ispod 30 je smešno_Ovogodišnji rod će na lager pa da vidimo šta će biti.
 
Daj Boze da je to istina, ali ako se gleda na to koliko malo suncokreta ima i kolko su losi prinosi (bar ovde kod nas) a cena je 40 dinara onda cisto sumnjam da ce nam platiti soju 40 din. koja se pokazuje jako dobro. Od cega ce onda tajkuni ziveti?
Post je spojen: [time]1283458045[/time]
_________________________________________________
Maticu kad kazes na lager mislis na sopstveni hangar ili nesto sl.?
A da li znas jel cuvaju soju na lageru kao kukuruz ili psenicu i koji su od prilike uslovi?
 
Koliko sam gledao po ataru baš i nisu sve soje dobre.Ima koje su nagurale samo u masu a mahune sa po 1-2 zrna još je rano za prognoziranje prinosa.
Na lager kao i pšenicu jer nemam svoje uslove za smeštaj :cao:
 
Kod nas samo te parcele koje su donekle bile pod vodom i jedan deo atara gde je bilo grada su u losijem stanju inace ono ostalo luduje, mahuna od 45 do 60 i vise, pune sa po 3 zrna.
 
Nisi mi rekao dali znas nesto o uslovima lagera? i dali si jos koje god. ostavio soju na lageru jer ja imam namere da to radim ove god. ali nisam se nista raspitao oko toga. Ne znam primera radi dali ako ide cena na berzi za 3-4 meseca vise 3- 4 din. dali ce nam dati toliko otkupljivac god koga se nalazi soja ili sa lezarinom ili pic.e mat...ne opet cemo biti na jesenjoj ceni??! :ppozdrav:
 
Nisam ti napisao jer još uvek ništa ne znam.Soja je kultura koja kod nas i nije nešto preterano zastupljena kao u nekim krajevima zemlje pa se i ne žeste nešto posebno oko nje.Nisam do sada ostavljao na lageru ali ove godine kada većina ratarskih kultura ima pristojnu cenu neću da reskiram jer mora i soja imati a ovo što oni nude je čisto veštačka cena po mom mišljenju.Kako kažu jedno kajanje mi ne gine,dal to bilo sada ili za par meseci. :ppozdrav:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh