Soja 2010

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
i kod mene je ista situacija sa balkanom ja sam sejao 10. aprila i kako kazu sa instituta NS vegetacija je od 125-130 dana od momenta nicanja do vrsidbe :ppozdrav:
 
Kod nas soje polako ,ali sigurno, pokazuju prve znake zavrsetka vegetacije. Na parcelama koje su ranije posejane zuti listovi iz dana u dan sve vise zamenjuju zelene. Zetva se predvidja od 15. septembra.
 
Ja nikada do sada nisam sejao soju i ove godine posejem 9 jutara balkana na razmak od 70 i u redu na 2.5cm.Jesenas sam zaorao 130kg DAP-a po jutru i dva puta prehranio preko lista sa murtonikom,prskao sam sa oksonom i sa panterom dva puta spartao i jednom mi radnici plevili od ponekog cicka.Nisam bio na njivi do danas,nisam poneo aparat da slikam prizor.Pokusao sam da izbrojim mahune i na jednom stablu ima od 120-150 mahuna a iz jednog semena ima,negde tri a negde cetiri stabljike.U svakoj mahuni ima po tri zrna a na prva dva sprata po cetiri zrna.A soja je jos zelena kao da je jul mesec verovatno cu morati da radim desikaciju ali kako proci traktorem a neunistiti redove jer se sva ulele i nalegla jedna na drugu vrstu. :bravo: :bravo: :bravo: Molio bih Vas da me posavetujete sta da uradim? :sta: :sta: :sta:
 
Danas sam razgovarao sa jednim direktorom zadruge i sa jednim otkupljivacem poljop. proizvoda i obojica su mi rekla da ne veruju da ce biti soja skuplja od 32 din. E sad sta je tu tacno ostaje da se vidi. Mada moje misljenje je da treba samo poceti kositi i onda bi trebalo ocekivati da iz dana u dan raste cena, pa ce biti nekih 3 din jeftinija od suncokreta. ::svaka cast:: :ppozdrav:
 
Kako god bilo, soja i suncokret ove godine donose dobru zaradu.

A šećerane, ako hitno nešto ne urade po pitanju cene repe, iduće godine neće imati dovoljno sirovina.
 
Zdravko, i ja planiram da radim desikaciju sa prskalicom visoko podignutom na Mtz. Moja soja je na 70cm, tako da će rušiti dve brazde, ali mislim da neće smetati jer će biti još savitljiva kad bude da se prska, tako da neće biti problem. :sta: Nismo to do sada radili, videćemo...
 
Sorta je Valjevka, sejana 26.04. Imaću muke sa čičkom, imam kombajn pa je ja moram kositi.
 
OK sad shvatim zasto je zelis prskati (zbog onog cicka) koji ce joj praviti vlage i licice na sranje.
Moja preporuka je da ulazis ako vec treba malo ranije dok su mahune jos mekane nemoj slucajno da kasnis jer ce sva da se oljusti pa ces imati gadne gubitke.
Najbolje dok ima jos zutih listova i nemoj je prskati totalnim herbicidom jer ce pokazati na testu da je modifikovana GM. :ppozdrav:
 
Kažu da treba da se prska kad bude imala oko 1/3 žutih listova, da zrno ima 25-40% vlage. Mislim da će biti problem i samo sazrevanje, da će donje mahune pucati a gornje biti još zelene jer je visoka, a čičak će i dalje biti zelen i gušiće kombajn.
Stručnjaci iz Instituta Ns-seme su mi rekli da se desikacija redovno radi kod semenske soje i da se isplati prskanje zbog manjeg rasipanja zrna. Ujedno im se zahvaljujem na dobroj volji da mi daju savet iako to nije njihova obaveza. Rekli su mi da je najbolje da se koristi Reglon (može i Basta, ali je malo skuplji i sporije deluje). Samo ova dva pesticida su kod nas registrovani kao desikanti.
 
kod nas najava cene soje od 250e/t ili 27-28din/kg
sto se tice te soje iz Iriga na prijemnom mestu u okolini Sapca je predata iz Iriga soja vrsena u petak sa 13,4% vlage, a sorta je fortuna.
 
Soja Dukat skroz polegla.
Žetva za nekih 10 do 15 dana.
vurgo.jpg

2rz2tc2.jpg

Ovo je inače ona soja sejana skoro direktno, bez oranja.
 
Trebalo bi mnogo da otopli pa da soja krene za 20 dana. Po svemu sudeci nocu cemo kruniti kukuruze,a preko dana soju. Kad cemo posejati zito i kad cemo spavati nemam pojma :sta:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh