Soja 2010

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kod mene konkretno na sojam stanje je za sad zadovoljavajuce. Mauna ima,a ima jos i dosta cvetova. Jedna karakteristika za ovu godinu jeste izuzetna visina biljaka,preko 1.5 m.
Na osnovu na proslu godinu soja je u daleko boljoj kondiniciji jer nema ama bas ni jednog zutog lista. Vizuelno izgleda odlicno,e sad jos da ne bude visokih temperatura i soja moze dati solidan prinos.
 
kod nas je problem u tome sto smo posle nicanja imali jedan duzi period sushe ( secate se sigurno kada sam kukukao jer je u celoj vojvodini padala kisha a kod mene nista ), a posle te sushe je pala ogromna kolicina vode i lezala voda po poljima. Ne zna se sta je bilo gore za soju suva zemlja ili prevelika kolicina vode. Na donjoj polovini stabljike ima jako malo mahuna. E sad gore ima dosta cvetova pa se nadamo da ce koliko toliko da nadoknadi taj gornji deo posto smo u zadnjih nedelju dana dobili 100 litara kishe i ne lezi voda nigde. Kod nas su i najvece soje ispod 1 m visine
 
Za @ cicimoric - kolega,kad smo vec kod soje.Sta bi sa onom njivom sto su ti naftasi unakazili?Mislim da je tamo bila soja posejana?Jel si mozda slikao tu njivu skoro? pozz
 
Sinocna kisa je dobro dosla. :D

Mislim su mnogi napravili gresku, kod djubrenja u soji.
Mesavina je dovela do toga da previse izraste i ostane jalova, bez roda.

I prosle i ove godine samo bacamo AN pri spartanju.
Pri prskanju od trave, ubacimo prihranu preko lista i to je to.
 
Kurkela je napisao(la):
Sinocna kisa je dobro dosla. :D

Mislim su mnogi napravili gresku, kod djubrenja u soji.
Mesavina je dovela do toga da previse izraste i ostane jalova, bez roda.

I prosle i ove godine samo bacamo AN pri spartanju.
Pri prskanju od trave, ubacimo prihranu preko lista i to je to.
Ja opet nisam bacao AN niti nikakvu prihranu samo sam bacio 15:15:15 tj radio sam prihranu ali samo preko lista sa murtonikom i mislim da je bolje baciti i nešto fosfora i kalijuma nego samo čistog azota jer je poznato da kalijum utiče na cvetanje soje a samim tim i na broj mahuna ::namigivanje::
 
Ovo je sad vec prica na pamet i da ne uvredim nikog,gluposti. Prvo za ovko nesto nije uradjena analiza zemljista,drugo ja imam parcele koje su radjenje sa NPK, a imam i sa AN-om. Razlike nema !
Prosto godina je takva kakva je i to je to.
Soja je cudna biljka i mnogo teza za gajenje nego kukuruz. Trazi vise nege,odmereno djubrivo,pravo vreme setve...
Soja je dosta osetljivija od kukuruza sto se tice vremenskih uslova,voli toplo,ali ne preterano,voli vlazno ali ne i prevlazno. Kukuruz to ipak mnogo lakse pdnosi.
 
Toplotu i sušu možda da.... ali soja daleko bolje podnosi višak vlage od kukuruza.....
 
Nebi bas rekao,mada to zavisi od tipa zemljista. U sustini ni jedna biljka ne voli puno vlage (osim trske :haha: )
Susti mog predhodnog posta je da je soja teza za gajenje i da su prinosi kukuruza mnogo standardniji nego kod soje. Koliko puta smo imali vizualno odlicne soje i sa dosta mauna,a na kraju jedva prosek. Isto tako smo imali i skoro nikakve izgledom a na kraju rod odlican.
 
paorpaor je napisao(la):
Nebi bas rekao,mada to zavisi od tipa zemljista. U sustini ni jedna biljka ne voli puno vlage (osim trske :haha: )
Susti mog predhodnog posta je da je soja teza za gajenje i da su prinosi kukuruza mnogo standardniji nego kod soje. Koliko puta smo imali vizualno odlicne soje i sa dosta mauna,a na kraju jedva prosek. Isto tako smo imali i skoro nikakve izgledom a na kraju rod odlican.
Ama baš. Ja sam prošle godine imao soju nikad lepšu naoko a kad sam izašao sa njive s kombajnom ujesen imao sam rekordno nizak prinos /nikad gori/.
Post je spojen: [time]1280081133[/time]
_________________________________________________
paorpaor je napisao(la):
Nebi bas rekao,mada to zavisi od tipa zemljista. U sustini ni jedna biljka ne voli puno vlage (osim trske :haha: )
Susti mog predhodnog posta je da je soja teza za gajenje i da su prinosi kukuruza mnogo standardniji nego kod soje. Koliko puta smo imali vizualno odlicne soje i sa dosta mauna,a na kraju jedva prosek. Isto tako smo imali i skoro nikakve izgledom a na kraju rod odlican.
Ama baš. Ja sam prošle godine imao soju nikad lepšu naoko a kad sam izašao sa njive s kombajnom ujesen imao sam rekordno nizak prinos /nikad gori/.
 
zorancile je napisao(la):
Kurkela, koju prihranu koristiš i koliko?

Pri prskanju od korova, ubacio sam KEMIRU.

Mislio sam jos jednom da je prihranim preko lista, ali nisam stigao.
Posle ove dve zadnje kise, i nema potrebe.
Post je spojen: [time]недеља, 25. јул 2010. 12:27:36 MST[/time]
_________________________________________________
zorancile je napisao(la):
Kurkela, koju prihranu koristiš i koliko?

Pri prskanju od korova, ubacio sam KEMIRU. Na prskalicu 400l stavljao 8 kg kemire.
Mada kod nas mnogi prihranjuju Slavolom, i hvale ga dosta.
Mislio sam jos jednom da je prihranim preko lista, ali nisam stigao.
Posle ove dve zadnje kise, i nema potrebe.
 
Nisam pod soju bacio ama baš nikakvo đubrivo, osim jedne prihrane Murtonikom, pa soja za sada izgleda odlično.
Krajnji rod će reći sve.
 
ljakse je napisao(la):
jedne godine mi tukao led soju u junu ili julu(žao mi je nisam zapisao,baš zbog ove teme),imao sam vojvođanku koja obično naraste 1 metar,moja vojvođanka bila u žetvi do kolena i ispod ali načičkana mahuna da nije za verovati imao sam 27 meteri soje po jutru,a do tada nikad,ni od tada na ovamo.ja mislim da je i led izazvao efekat tarupiranja...i od tada tragam za ovom informacijom 'kad tarupirati:haha:

Jesi li naišao na kakvu informaciju o tome kako i kad to odraditi? Pitanje važi i za ostale forumaše.
 
Pre dve nedelje mi se činilo da ima malo mahuna na soji ..... Danas sam malo obilazio i u proseku na jednoj biljci ima od 45 do 65 mahuna zavisi od parcele , najviše ima mahuna gde je potuko led krajem maja ( sravnjao sa zemljom , hteo sam da presejem ali nisam.... ) . Gajim soju od početka , po mom mišljenju " preteramo " sa količinom semena . Ja sejem od 45 - 50 kg po kj ali ima i onih kojima sam sejao i 60 - 65 kg po kj . Bilo bi dosta i 30 - 35 kg za jedno jutro šta mislite ??
 
. Gajim soju od početka , po mom mišljenju " preteramo " sa količinom semena . Ja sejem od 45 - 50 kg po kj ali ima i onih kojima sam sejao i 60 - 65 kg po kj . Bilo bi dosta i 30 - 35 kg za jedno jutro šta mislite ??

Čekajte sada malo, nešto mi nije jasno:haha:
Soju sejete KG/HA ili broj biljaka po hektaru? :sta:
 
Ja kad sam izračunao tastu koliko treba da poseje kilograma/ha uzimajući u obzir masu 1000 zrna i klijavost, on je rekao da tako malo niko još nije sejao i da to "sigurno neće valjati jer svi seju 45-50 kg/kj..... A ja sam ako se dobro sećam računao 65kg/ha
 
Imam ove godine parcele sa zasejanih 40 kg/kj i sa 50kg/kj soje.
Imao sam problem prilikom štelovanja a to sam primetio tek nakon zasejanih 3-4 kj.
Videće se da li je neka razlika na kraju.
 
zorancile je napisao(la):
Trebalo bi probati, verovatno bi se više razgranala ako bi bila redja. :sta:
Isprobano :D
milan_spay je napisao(la):
Čekajte sada malo, nešto mi nije jasno:haha:
Soju sejete KG/HA ili broj biljaka po hektaru? :sta:
Slazem se sa ovim komentarom, ove godine sam sa 150 kg semena gorstaka posejao 4,5 kJ. Sami izracunajte kolika je razlika kad na 10 kJ potrosite 350 kg semena ili 500 kg i jos kasnije razlika u prinosu neka bude samo 100 kg vise po kJ, manji ulog veca zarada ::novac::
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh