Soja 2010

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
uvek sam sebi sejao 400000-450000 biljaka po hektaru a uslužno svi se vataju ko pijan plota 100kg a neki traže i više što ne retko ispadne i 550000 biljaka
 
Mi sejemo oko 90 kg/ha. Mislim da treba malo redje. Videcemo kako ce roditi ove godine.

Mahuna ima dosta po struku, videcemo kakva ce biti zetva.
 
paorpaor je napisao(la):
Ovo je sad vec prica na pamet i da ne uvredim nikog,gluposti. Prvo za ovko nesto nije uradjena analiza zemljista,drugo ja imam parcele koje su radjenje sa NPK, a imam i sa AN-om. Razlike nema !
Prosto godina je takva kakva je i to je to.
Soja je cudna biljka i mnogo teza za gajenje nego kukuruz. Trazi vise nege,odmereno djubrivo,pravo vreme setve...
Soja je dosta osetljivija od kukuruza sto se tice vremenskih uslova,voli toplo,ali ne preterano,voli vlazno ali ne i prevlazno. Kukuruz to ipak mnogo lakse pdnosi.
Evo nešto i za paorpaora da mu stavim do znanja da ono što sam pisao u postu br.426 nije napamet a ove analize na ogledima su radili naši stručnjaci sa NS instituta pa ako oni lažu i pišu gluposti onda to radim i ja.
http://scindeks.nb.rs/article.aspx?...rt=1&stype=0&backurl=/Related.aspx?artak=soja
 
danas sam obisao jedan deo atara, i soja je lagano pocela da pada, vetar ce ju oboriti, tako da ce biti pologa ove godine...
 
Kod mene soja poleze takodje. Narocito tamo gde je baceno stajsko djubrivo prosle godine. Visoka je oko 1,5 metara. Mahune na jednom struku nisam brojao jer me mrzilo. Dok ne udjemo kombajnom necemo znati na cemu smo. :ppozdrav:
 
meshter je napisao(la):
zorancile je napisao(la):
Trebalo bi probati, verovatno bi se više razgranala ako bi bila redja. :sta:
Isprobano :D
milan_spay je napisao(la):
Čekajte sada malo, nešto mi nije jasno:haha:
Soju sejete KG/HA ili broj biljaka po hektaru? :sta:
Slazem se sa ovim komentarom, ove godine sam sa 150 kg semena gorstaka posejao 4,5 kJ. Sami izracunajte kolika je razlika kad na 10 kJ potrosite 350 kg semena ili 500 kg i jos kasnije razlika u prinosu neka bude samo 100 kg vise po kJ, manji ulog veca zarada ::novac::
Nemoj da te cudi kolicina semena u kg. Gorstak je veoma sitan u odnosu na Balkan. Ja sam prosle godine sejao Balkan na 4,2cm a vrste na 45cm, po kj. posejao sam oko 62kg. A sa istim rastojanjem Gorstak oko 38kg. U vek kad stelujem sejalicu treba da bude 22 do 24 zrna po duznom metru, ako malo odstupa nije vazno ali taj sklop je odlican.
 
:cool: Sta kazete na ovu izjavu hoce ili nece bit'........ :cool:

STANJE SOJE NAGOVEŠTAVA DOBRE PRINOSE
Novi Sad, 23.07,2010.

Rukovodilac Odeljenja za soju pri novosadskom Institutu za ratarstvo i povrtarstvo dr Jegor Miladinović:

• Zahvaljujući povoljnim vremenskim prilikama od početka vegetacije, a naročito znatnim količinama vlage, soja je sada u odličnom stanju, što nagoveštava dobre prinose ukoliko do avgusta tu industrijsku kulturu ne pogode suša i bolesti


Soja - Zahvaljujući povoljnim vremenskim prilikama od početka vegetacije, a naročito znatnim količinama vlage, soja je sada u odličnom stanju: foto: L. Lazić, Kać, 2010. (1905)


• .Vrlo dobro stanje biljaka u ovo doba, koje je gotovo uobičajeno proteklih godina, ovog leta je još izraženije, jer su dugotrajne i obilne padavine obezbedile velike rezerve vlage

• U narednim danima, ključnim za formiranje prinosa, soji ne odgovara previše padavina, jer bi se tako stvorili uslovi za razvoj bolesti biljaka, a ne bi valjalo da nastupi ni duži sušni period do početka žetve.

• Procenjuje se da je u Srbiji pod tom industrijskom biljkom oko 150.000 hektara, što su slične površine kao lane, kada je prosečan prinos bio oko 2,4 tone po hektaru.

Izvor: Tanjug
 
soja izgleda fenomenalno, ogromna je, malo se nakrivila, moracu sledeci put da zabelezim situaciju fotografijom. izbrojao sam na jednoj biljci 15 spratova mahuna sa dve do tri mahune na spratu. prvi sprat nisam ni racunao jer je bila samo jedna mahuna. plus jos uvek cveta.
ako bude bila kisica za vikend, bice ekstra.
 
Mojoj soji očajnički treba kiša.Proteklih dana palo svega 10 litara i to u dva dana ako ne padne nema ništa od prinosa a oni mogu da pričaju šta hoće
 
Ne pamtim da je soja u ovo doba ovako dobro izgledala. Kise ne treba,vec samo umerenog sunca i umerene temperature.
 
Izgleda da si ti Matiću ove godine prošao ko ja lane.... Svi prijavljuju kišu, te ovoliko litara, te onoliko a kod mene ni za leka....
 
evo moje soje danas, visine 1,4m, ima okod 40-70 mahuna po biljci zavisno od gustine, tamo gde je niklo seme do semena ima manje a gde fali u redu seme sledeca je se razgranala i ima vise mauna, veci deo mahuna je vec nalio zrno, a u .vrhu jos cvatova
dndkkj.jpg
 
Za sada je soja solidna, kisu je dobijala skoro uvek ( i veceras) na vreme.

Videcemo kakav ce biti prinos.
 
Kod nas su većinomsoje polegle. Moja pre 2 nedelje i ne obećava baš.
35n6nfo.jpg

Ako se malo razgrne
2m77vd0.jpg

i još bolje pogleda
2je8hhw.jpg

dužina oko 2m sa malo mahuna kod polegnutih
v5vfbt.jpg

U našem ataru su uglavnom polegnute :udri: :udri: :udri:
p.s. datum je greška sad videh :haha:
 
I kod nas je još uvek zelena. Na nekim njivama sam video da su mi do kolena, a na nekim skoro do ramena (visok sam 185cm). Tamo gde su višlje, tamo su i spratovi redji, tako da može da se desi da bude isti prinos.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh