Soja 2010

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
SOJAŠI pitanje za vas:Gde nestane soja od setve do prikolice:haha:Ovako:posejem soju na 50 cm međuredni razmak i 4 cm uredu,znači posejao sam 500 hiljada zrna po hektaru.Od jedne semenke prosek nekih 100 zrna treba da rodi.Masa 1000 zrna je 180 grama.Znači posejao sam 90 kg. po hektaru.Zašto onda ne bude prinos 9000 kg/ha,to jest 5180 kg/kj.Jako retko bude i 50% od svega toga.(4500 kg/ha ili 2590 kg/kj).
 
Pa kad bi to tako bilo mi bi bili bogati,srecni i zadovoljni. Pre svega ni jedna soja nea 100 % klijavost. Ako bude 85 % odlicno je,a kao drugo 100 zrna ne mora da ima toliku masu. Kao trece ti ako tako sejes to je pregusto cak i za najranije sorte grupe zrenja 0 ili I ,tu se onda nemoj nadati rodu. Kod nas kad imas 2 t/kj to je super rod,a nema sta joj ne radimo,mazimo,pazimo i zovemo Djole ::000::
 
O.K.prihvatam klijavost!A ja na soji izbrojim uvek minimum 40 mahuna,koji u sebi imaju 2..3 zrna,i u redu izbrojim minimum 20 biljaka umesto 25 po dužnom metru.A masa 1000 zrna ide i do 200 grama kod nekih sorti.A bude nekad da izvadim soju žmurećki pa ima i 60 i više mahuna.Kombajn da prosipa 50 kg. po jutru izgledala bi njiva ko da si posejao na zemlju soju.Znači svi ti faktori što sam nabrojio od moje prethodne računice čine možda -25%.
 
To joj je sto joj je. Soja moze da da dosta dobar rod ako padne kisa u pravo vreme i nalije zrno,a ako ne nalije onda nema ni roda. Naravno i sklop je dosta bitan,ali mislim da sa njim ne treba preterivati. Za I i II grupu zrenja nebi trebalo da bude vise od 400000 zrna/ha. Dobro,zavisi od sorte do sorte,ali soja nije kukuruz pa da je to toliko bitno. Ovo se potvrdilo vise puta kao varijabilna stvar podlozna godini. Nekad da bolji rod u nesto nizem sklopu,a nekad je konntra. Najbitnija je kisa u pravom momentu !
 
Pa računaj i 400000/ha.A zrno u najboljim godinama liči mi krupnoća i težina na POSEJANU,ništa nije manja niti lakša...
 
paorpaor je napisao(la):
Pa kad bi to tako bilo mi bi bili bogati,srecni i zadovoljni. Pre svega ni jedna soja nea 100 % klijavost. Ako bude 85 % odlicno je,a kao drugo 100 zrna ne mora da ima toliku masu. Kao trece ti ako tako sejes to je pregusto cak i za najranije sorte grupe zrenja 0 ili I ,tu se onda nemoj nadati rodu. Kod nas kad imas 2 t/kj to je super rod,a nema sta joj ne radimo,mazimo,pazimo i zovemo Djole ::000::
U pravu si paor-e..... ::svaka cast::
 
Obisao danas jednu parcelu sto mi je blizu puta.Pomalo me zabrinjava ,slabo cvetova,slabo zametnutih meuna.Valjda nisu kise sve oprale
 
I meni se ćini da ima malo cvetova ali je rano da se proceni približan rod . Soja je visoka i do 140 cm što mene više brine.
 
da li je neko primetio na soji uvijen list (grinje) i da li ste cime tretirali?
kod nas ih nema jos, ali video sam jedno dve tri parcele koje imaju, pa me interesuje sta sa tim radite?
 
mucobieno je napisao(la):
da li je neko primetio na soji uvijen list (grinje) i da li ste cime tretirali?
kod nas ih nema jos, ali video sam jedno dve tri parcele koje imaju, pa me interesuje sta sa tim radite?


protiv grinja Omite, Armada,Abastate,...
 
Ja sam danas bio na soji,pa sigurno je visina 140 cm,ima po 10-tak mauna, negde vise negde manje , neznam sta ce od toga biti otera sve u stablo. Ima jos cveta ali to meni kilavo.

Izgleda ce to biti mrsavo ove godine. Mozda je jos rano za procenu kao sto neko rece ali.... :nono:
 
U Soja-protein(Viktorija) ne moze da udje zrno GMO soje,a kad prerade i izvezu domacu soju
u EU tad Viktorija uvozi soju iz Argentine i Brazila(sta mislite kakvu) i prodaje nama sacmu!
Pa onda nama drze predavanja kako je stetna GMO soja.Kao sad nasa drzava vise brine za zdravlje
svog naroda nego Ameri,Brazilci i Argentinci.Ja u to ne verujem i ne verujem da cu soju vise sejati. :zli:
 
Pošto je soja u fazi nalivanja zrna mislim da joj je ova kiša danas dobro došla, i mene jedino brine broj mahuna na biljci :sta: inače što se tiče bolesti i štetočina sve je o.k. :D

1jokza.jpg
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh