Slobodna diskusija o traktorima

Kod mene 560 sa s44 se trese kao stari dajc, limarija je pucala, farovi se raspadaju, i jos po nesto ali nije rezervoar pucao...
Kad smo vec u ovoj temi sto se tice vibracije, Torpedo je izmislio traktor za Imt.

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Imali ga, sa malo sati kupljen a mnogo sati je nepravio kod nas ali konstantni problemi sa menjacem, ostalo tu i tamo, hoce da zeza i hidraulik...
Motor za razliku od Imr perfektan.


Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Jao, da, ceo dva se piše.... 🤣
A jes, stvarno je čudan materijal i malo malo pa pukne... Valjda zato što je motor izbalansiran pa nema vibracija.
Sve u svemu mesingom variti je najpogubnije a sve ostalo je bolja varijanta.
Месингом се не вари већ хартлетује. ЦО2 вар оће некад да буде порозан и да туда пушта, зато је аутогено закон јер ти греје материјал и жицом додајеш још материјала. Кад се усија материјал и надода жицом буде боље сједињено и нема рупица и порозности у вару. Претежно ти стари тракторски резервоари су рађени пресовањем полу челичног лима који је доста крт и пуца баш око држача од вибрација.
 
A lemljenje jel moze?
Може али онда мораш правити већу флеку од рупе. Ми смо тако мени на ниви окрпили резервоар јер је иструлио неких 5х5цм. Очистили скоро дупло већу површину нанели слој калаја на резервоар исто то урадили на флеку и онда ја стисао флеку, а отац загревао док се нису сјединили. Ево већ 10 година држи нигде није попустила.
 
Pošto se kod nas ne koristi reč hartletovanje, aj mi ukratko opiši koji je to postupak tj kako se radi?
То је тврдо лемљење месингом преко споја се наноси месинг уз додатак боракс прашка. Добро је за неке ствари када треба закрпити цеви високог притиска али је месинг крт и није за спојеве где има вибрација. Ја сам хартлетовање највише радио на цевима од хидраулике на белорусима на стару 50 и 52 су хтеле да пуцају.
 
Mislio sam da napišeš koji postupci zavarivanja mesingom postoje, koji izvor toplote se koristi. I zašto je to hartletovanje a ne varenje? Zato što je mesing legura tj obojen metal? Šta ćemo onda sa aluminimunimum-om? Ajd da ne tupimo previše, da ne tragam po sveskama kako su nas učili u srednjoj koji su postupci zavarivanja, da ne surfamo netom i ne prepucavamo se a i stvarno smo zagazili u off.
Složićemo se da je hartletovanje i zavarivanje isti kobasz, (spajanje dva i više materijala) samo je pitanje ko kako izgovara. Kod nas kažu lemljenje a stariji kažu cinovanje.
Kako se pravilno izgovara, npr varenje plastičnih branika i ostalih plastičnih delova, ili je možda lepljenje ili hartletovanje, lemljenje? Neko kaže ovako neko onako. Bitno da drži.
 
to je od nemackog tvrdi lem , hart - tvrd. hartlemovanje. bakar+cink->bronza ,bronza je tvrda ,krta.,
kalajisanje je recimo meki lem.
nece eksplodirati operi dobro vodom i praskom.
 
Tvrdi lem uz koriscenje "srebrne" zice mi se cini kao najbolja opcija za rezervoare. Eno na Rakovicinom rezervoaru drzi sigurno 15 godina.
Ko se boji da zavaruje, nek proba obican grubi poliester git.
 
Složićemo se da je hartletovanje i zavarivanje isti kobasz, (spajanje dva i više materijala)
Е вала нећемо!

Како ја то капирам, код заваривање се растапа тај базни материјал (да тако кажем) са све додатним материјалом и ствара хомогену смесу вара, док код хартлертовања базни материјал не растапа, већ само тај додатни материјал, па се на том месту и даље налазе одвојено и базни материјал и тај материјал којим је окрпљено.
 
Vidiš, u tom je problem, ko kako kapira. I da ne bi dolazilo do nepotrebnog zatrpavanja pogrešne teme, napisao sam: ma ja se uvek slažem ( Balašević Đ.). Inače i kod zavarivanja i kod lemljenja dolazi do spajanja baznog (kako ti kažeš) materijala i dodatnog. Ako ne dođe do toga, materijal neće biti zavaren. Jel tako? Pokušaj čist čelik da ne kažem gvožđe zalemiti.
 
Не бре. Када се заварује, на месту вара је све истопљено и измешано, а када се леми/хартлетује, ти увек на пресеку материјал имаш јасно изражену границу, без икакве фузије тог базног и додатог материјала.

А леп пример процеса лемљења челика са неким другачијим матријалом имаш када стругари леме оне тврде врхове за... како да кажем... носач стругарског ножа. Ту немаш никаквог отапања самог носача, нити тог тврдог врха, већ само оног материјала што спаја то двоје.
 
Ok, neka je tako. A jesi probao nekada autogenim brenerom i mesingom zavariti npr poklopac hladnjaka ili mesinganu cev ili tako nešto? Da li tu dolazi do topljenja materijala do mesta vara?
 
Ја не. Не иде ми чак ни мало лемилицом да којекакве жичице лемим тамо-вамо. :)

Ал' кажем да ми се чини да постоји јасна подела шта је заваривање, а шта лемљење.
 
Postoji sigurno. Što je najgore i učio sam u Čkoli al sam hvato zjale i nisam sve zapamtio a knjige, sveske i ostalo mi progutala crvena krava. Naravno, to nije toliko bitno jer se sad sve može naći na netu i naučiti (opet). Sinoć sam počeo surfati i bio sam spreman da kačim linkove ali sam i odustao da ne dođe do ovoga.
Enivej, idem da nađem nešto po dvorištu zavareno sa mesingom pa da okačim sliku. Ili možda napravim snimak pa da ocenite dal je lemljenje u pitanju ili varenje.
 
Пази, ја који сам тек пре пар година имао прво искуство са заваривањем и то банално рутилним електродама, сигуран сам да постоји и заваривање у кога се у процес додаје и тај месинг, исти тај и који се користи за лемљење, да не кажем хартлетовање.

А то што се заборавља научено, то ти дође као нормално. Ја много година покушавам да се сетим неког совјетског научника који се занимао плуговима, теоријом, геометријом и свему што ти падне на памет о њима и ево тек пре неки дан ми излети на Нету - Горјачкин.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh