Slobodna diskusija o traktorima

I šta kaže taj rus, jel ferguson bolje ore sa 755 ili 756?
 
Е вала нећемо!

Како ја то капирам, код заваривање се растапа тај базни материјал (да тако кажем) са све додатним материјалом и ствара хомогену смесу вара, док код хартлертовања базни материјал не растапа, већ само тај додатни материјал, па се на том месту и даље налазе одвојено и базни материјал и тај материјал којим је окрпљено.
Kakvu funkciju ima ako je odvojeno?

Spajanje dva ili više jednakih ili različitih materijala, topljenjem ili pritiskom, sa ili bez dodavanja dodatnog materijala, na način da se dobije homogeni spoj se zove ZAVARIVANJE.
Zavarivanje gasnim plamenom koristi se za zavarivanje čelika, sivog liva, bakra, aluminijuma i njihovih legura.
----------------------------------------
Tehnologija zavarivanja- lemljenje
----------------------------------------
Plinsko zavarivanje (autogeno zavarivanje) – jedan od najstarijih postupaka. Ova metoda koristi se prilikom zavarivanja čelika, bakra, aluminijuma i njihovih legura.
https://najpovoljnijialati.rs/blog/varenje-metala-vrste-zavarivanja-i-koji-su-vam-alati-potrebni/
-----------------------------------------
5. Gasno zavarivanje (oksiacetalninsko zavarivanje)
Neke od popularnih primjena plinskog zavarivanja su:
Spajanje crnih i obojenih metala
---------------------------------------
Oglasi gde se nudi mesing žica za autogeno varenje
----------------------------------------
Oglasi gde se nudi žica za tvrdo lemljenje (obratite pažnju na hemijski sastav žice)
 
Kakvu funkciju ima ako je odvojeno?
Ваљда иста ствар као са ПВА лепком за дрво, посебним лепковима за кожу, гуму, стиропор... Постоји одређени адхезивни материјал за сваку материју који опасно снажно слепљују два дела, без да их мењају физички или хемијски, као и различити начини апликације тих адхезива, па макар то било и загревање до 'иљаду степени.
 
I kod lepljenja mora doći do spajanja materijala sa lepilom inače neće biti spojeno zar ne? Jeste da je to lepilo prodrlo u materijal površinski plitko, ali je spojeno nije odvojeno. Tako i zavarivanje. Ne može dodatni materijal biti odvojen jer onda nije postignuta homogena smeša tj predmet nije zavaren. Zato se predmet zagreva do tačke topljenja dodatnog materijala (ako pišemo o takvom načinu zavarivanja) da bi prodro u predmet i postigao homogenu smešu.
 
Опет се враћамо на термине заваривање и лемљење. И даље остајем на ставу да код заваривања долази до отапања базног и додатног материјала и стварања хомогене смесе, док код лемљења се растапа само материјал којим се леми, док се базни материјали не мењају.
 
A joj, Zorge... Ajmo ovako.
1) Kako nazvati spajanje crnog i obojenog metala? Konkretno oplata hladnjaka i hladnjak. Oplata je od gvožđa a hladnjak od mesinga spajanje (namerno koristim ovaj termin) vršimo mesing žicom uz dodatak boraksa.
2) Šta se dešava sa materijalima, gvožđem i mesingom? Koji se otapa a koji ne?
 
Mislim da se materijali kojim nije približna tačka topljenja leme kao što je mesing,kalaj,srebro itd a materijali kojima je tačka topljenja približna onda je to zavarivanje e sad zavarivanje je priča za sebe jer postoje razni postupci a to već znate i sami koji su
 
1) Kako nazvati spajanje crnog i obojenog metala? Konkretno oplata hladnjaka i hladnjak. Oplata je od gvožđa a hladnjak od mesinga spajanje (namerno koristim ovaj termin) vršimo mesing žicom uz dodatak boraksa.
2) Šta se dešava sa materijalima, gvožđem i mesingom? Koji se otapa a koji ne?
1. Ја бих рекао да ми то личи на лемљење јер се током тог процеса не ствара некакав "гвожђесинг" или "месиножђе".

2. Ја бих рекао да се у таквом процесу прво месинг достигне тачку топљења, па се он лепо капиларно разлије, покрије све што си испланирао, оствари јаку адхезију са околним материјалом и ту се крпљење 'ладњака завршава. Стоје обашка непромењени лим и стврднути раније растопљени месинг - нема никаквог "гвожђесинга"/"месингожђа".

Оно, може у том твом конкретном случају са 'ладњаком да због танког гвозденог лима дође и до његовог топљења и мешања са тим месингом који је колико од пре неколико стотина степени раније џеџи растопљен, али бих ја за то рекао да је мајстор мало претер'о, слабо оценио, има тешку руку и слично ("Цццц... Никад од тебе кујунџија неће бити!").
 
Ok, znači ovaj spoj je poluzavaren-poluzalemljen? https://ibb.co/k0hLcMh
Видео сам фотку тек пошто си кориговао линк.

Знаш како, нисам ја критичар, па да могу да кажем "Држ' ми пиво, са' да ти ја покажем како се ради!", али мени као лаику, тај "спој" личи на оно што се у народу зове "насрано". :)

Шалу на страну, али ако питаш шта је то чију си сличицу окачио, ја бих опет одредио по оном пронципу кога сам неколико пута поновио: смешали се материјали два спојена дела - то је заваривање, а када је макар један од материјала остао у првобитној форми (физичкој, хемијској) - то је лемљење.
 
Pa i sama reč lemljenje se u samo jednom slovu razlikuje od 'lepljenje'..
Tako da se odmah vidi koja je priroda procesa.

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
али бих ја за то рекао да је мајстор мало претер'о, слабо оценио, има тешку руку и слично ("Цццц... Никад од тебе кујунџија неће бити!").
C,c,c... vidi se da nikada nisi vario staaari hladnjak iz 79-te. Jer da jesi video bi koliko je to teško izvodljivo. Zato se to i ne radi ovako kao sa slike ali je majstoru dosadilo da mu malo, malo pa otpadne oplata pa je ZAVARIO za vek vekova.
 
Nazad
Vrh