Slobodna diskusija o traktorima

Bojčetiću, ne verujem da ima razlike u menjaču 533 i 539, menjači su isti
Verovatno odstupaju za toliko obrtomeri, ili si možda na tom 539 iz 98god. dobio brži diferencijal
 
Mozda je brzi diferencijal, uglavnom na istim obrtajnima motora 9 ide brze. 195l/ha i 230l/ha sa prskalicom na istom pritisku je potrosnja vode, to je cca 15% razlike.
 
Rade, jer pritisak na prskalici zavisi direktno od obrtaja motora i to se pokalapa 2.2 bara na 1400o/min motora.
 
Bojčetiću
I kod mene je 533 s dvostepenim i blokadom radim i stričevim 539 90g nema razlike.Drugi stric ima 539 iz 83 koji je znatno sporiji.Tako da to nije do tipa već vjerovatno do broja zuba na K-T paru.
 
Ta razlika u brzini 533 i 539 moze biti do diferencijala (6/34 ili 6/37), moze biti malo razlike i do ulaznog para zupcanika pa sam menjac moze biti brzi ili sporiji (u sta ja ne verujem) i naravno gume iako su iste dimenzije, mogu da odstupaju u zavisnosti od kalupa. Nas 533 je '75. godiste i ide solidno brzo a kad izvadim usisnik od filtera vazduha onda poludi :D

 
I ja sam staromodan. Rus 82 stari model kada das gas on hoce da se pokida ali teret ce izvuci. Ovi novi traktori sa elektronikom ne zna ni da zadimi, nema tu sirovu snagu. Moguce da je K/T par, za sada nije rastavljan a kada bude i ako bude onda cemo odluciti da li ga ubrzati. Mada vec sam pisao vise mi lezi ovako usporen za rad, jedino za transport je sporo kada vuces mali teret.

p.s. I gume su im iste 11.2
 
Ako ces za transport lakih prikolica i prskanje onda stavi prenos 11/38 :D Sto se fensi-smensi traktora tice, neki su priguseni na motoru, nekima se malo teze vrti menjac, neki jednostavno nisu eksplozivni a old skul traktori imaju spregu zupcanika, u vecini slucajeva 1. ili 2. hidraulicne pumpe i to se vrti lako a kod konkretno Rusa je vrlo cesto i motor malo pojacan pa to zato tako deluje da ide.
 
533 zbog teskog zamajca se jako tesko zaleti ali isto ga je zbog toga i tesko ugusiti. Meni se licno ne svidja ta tromost nikako mada radi se i sa tim.

Bojceticu ne zaboravi da je taj 539 napravljen za vreme sankcija i ratova. Jednostavno dosta su isfusareni primerci iz 90ih. Primer 539 '81 godiste radio bukvalno sve na oko 5ha vocnjaka i isto toliko ratarenja do ~2008. kad je kupljen Jinma. Sat od kako znam za sebe ne radi, stao na 4000 sati. Na njemu apsolutno NISTA nije popravljano osim semeringa radilice 2000 i neke. Tad je i polomljena polugica gasenja pa je zbog toga skidana i pumpa.Hidraulika neotvorena,menjac isto. Cak i prekidac na reduktoru da pali samo kad je izbacen radi beskprekorno. Motor produvao i trosi ulje ali i dalje vukao kao sumanut. Prodat 2014.

Sad ovaj 539 '93 godiste sa 2000 sati radjen semering radilice, curelo gorivo i ulje na X mesta- AC pumpa, prednji semering radilice,3 cevi za gorivo, semering kardana. Ovi zamenski delovi su cini mi se jos goreg kvaliteta. Slabo vuce, tesko pali cim malo zahladni i gasi se kad naglo oduzmem gas izgleda PVP ne valja.Motor inace odlican, ne duva bas ni malo. U njemu je antifriz od prvog dana pa barem sistem za hladjenje radi beskprekorno. Ali izgleda da nema termostat jer nikako ne postize temperaturu, a mrzi me da ga rasturam po ko zna koji put. Ovaj traktor bukvalno nista nije radio skoro 20 godina, samo za vozikanje po selu sluzio. Neverovatno mi je da sa tako malo sati ode PVP, ali ipak rotaciona je, a na prethodnom je bila linijska. Hocu da kazem da je dosta toga uradjeno ofrlje za vreme sankcija i ratova.
 
Kod nas je bilo 2-3 komada 539 iz doba sankcija u Srbiji s K/T parom 6/34. Valjali su samo za sjetvu, prskanje i ostale površinske radove. Drljaču 4 krila u 1. direktnoj su teško vukli čim se malo brda pokaže, tanjuranje s 20 diskova u 1. brzoj nemoguće a o oranju da i ne pričam. Jedan je prodan za fine pare a na drugom se diferencijal razletio, valjda bila napukla košuljica nekog ležaja pa je to unutra klimalo a ljudi nisu primjetili. U njega je stavljen 6/37 K/T par i traktor se preporodio.

Ima kod mene u selu 533 koji ide 35kmh a na njivi nije nizašta. Vjerujem da je i u njemu ugrađen takav Konusno-tanjurasti par zupčanika. Rekao sam komšiji da ču mu je kupiti nov konusno tanjurasti sporiji u zamjenu za ovaj njegov par ako je uredan da imam za rezervu za 5106 pošto je jako teško kod nas takav par zupčanika pronaći.
 


















Dovdje se stiglo danas,a popodne morado ic u Banjaluku i svratim u trgovinu Europop i kupim set diktunga 30 marki i grana auspuha 28 marki...Pitam za te C klipove i imaju ih
 
Kod nas je bilo 2-3 komada 539 iz doba sankcija u Srbiji s K/T parom 6/34. Valjali su samo za sjetvu, prskanje i ostale površinske radove. Drljaču 4 krila u 1. direktnoj su teško vukli čim se malo brda pokaže, tanjuranje s 20 diskova u 1. brzoj nemoguće a o oranju da i ne pričam. Jedan je prodan za fine pare a na drugom se diferencijal razletio, valjda bila napukla košuljica nekog ležaja pa je to unutra klimalo a ljudi nisu primjetili. U njega je stavljen 6/37 K/T par i traktor se preporodio.

Ima kod mene u selu 533 koji ide 35kmh a na njivi nije nizašta. Vjerujem da je i u njemu ugrađen takav Konusno-tanjurasti par zupčanika. Rekao sam komšiji da ču mu je kupiti nov konusno tanjurasti sporiji u zamjenu za ovaj njegov par ako je uredan da imam za rezervu za 5106 pošto je jako teško kod nas takav par zupčanika pronaći.
Kod mene nije toliko losa situacija, 4 krilnu 1. brzom bukvalno ne oseca. Uglavnom radim drugom. Tanjiranje sa leskovackom tanjiracom 20 diskova bez problema ide 1. brzom, 2. prohod drugom vuce ali samo na ravnom i to jedvaaa, to je mucenje, uglavnom idemo prvom. Naravno diskovi propisno zakoseni, mozda bi mogao malo da smanjim u 2. prohodu. Tako da ne fali mi vise od 20ak % snage, taman toliko da se primeti kad predjes iz normalnog 539 u ovaj. I dalje se nadam cudu da negde naleti po razumnoj ceni RBR linijska pa da se resim i membranske AC pumpe sve u jednom udarcu :ppozdrav:. Ako ne radim remont rotacione.
 
Mislis da je RBR bolja od IPMove??
Jedino sto je ac pumpa odmah na pvp.....negdje se pisalo kako motor radi sa rbr pumpom, da se zaletava, ako se dobro sjecam......dok rbr na torpedu rade odlicno
 
Pricalo se da traktor ima dosta vise snage sa RBR pumpom, da ga je tesko ugusiti. Koliko je to istina ne znam. Samo jednom sam uzivo video traktor sa RBR pumpom i istina je da se zalece po malo na malom gasu oko 800 obrtaja, slicno kao TAFE. Mada nije to neki ogroman minus.
Sa druge strane klipna AC pumpa umesto membranske je velika prednost, sansa da klipna propusti naftu u karter su prakticno eliminisane. Moze se desiti i sa klipnom ali mnogo manje sanse. Nazalost na IPM linijskoj pumpi ne postoji mesto za ugradnju klipne AC pumpe, na nekim odlivcima ima trougao ali rupe nisu izbusene i pitanje je da li bregasta ima breg za AC pumpu. Mislim da mi se ne isplati cimanje za preradu na linijsku ako ne eliminisem membransku ac pumpu.
Da bi preradio sa rotacione na linijsku na IMT 539 potrebno je zameniti:
-Izduvnu granu
-Cevi do dizni
-Same dizne treba prestelovati i zameniti uloske ili bar podici pritisak na 165 bar
-Zupcanik razvoda
-Premestiti drugo kuciste filtera na mesto kod glave upravljaca
-Cevi niskog pritiska goriva od filtera do pumpe i povrat
 
Ja imam linijsku Rikarad Bencic na 539 i prezadovoljan sam i snagom i potrosnjom takodje imam i na Torpedu isto Rikarda.
 
Na IMT 549 dupla vuca mi je na prednjem desnom tocku procureo neki semerin. Curi ulje po malo na unutrasnju stranu felne. Da li neko zna dimenziju semeringa...
 
Ko zeli da eliminise membransku pumpu, a u poslednje vreme na nasem trzistu su stvarno lose, najbolja opcija je ugradnja elektricne sada ih ima u ponudi bas dosta ima i onih sto se same gase kad dostignu pritisak ima i obicnih univerzalnih cene su do 30-35e
I stvarno nema razloga za zamenom rotacione za linisku pumpu, nevidim nikakvu prednost liniske u odnosu na rotacionu.
 
Dobro ti je oštećena spojnička osovina.Koje dihtunge si kupio da li su "tesnila".Ideš li na punu generalku motora.

Klipovi novi,karike,ventili.vodilce,lezajevi,obrada radilice,najvjerovatnije i nova uljna pumpa e sad neznam a to cu se dogovorit sa majstorom u vezi cahura klipa i to bi bilo to sto se motora tice al radi se i kolijevka i jedan rukavac a vidis da mi treba i druga spojnicka i lezajevi...necu se zurit a da ga uradim da valja
 
Nazad
Vrh