Slobodna diskusija o traktorima

Iznenadio sam se pricajuci sa nemackim poljoprivrednicima koliko je zadnjih godina i porastu rentiranje masina(narocito traktori vecih snaga), jer je i kod njih u dosta slucajeva neopravdana kupovina basnoslovno skupih hi-tech poljomasina.
Dalje, plodnost i kvalitet zemlje, recimo u Bavarskoj, je dosta niza nego kod nas. U proseku zetva psenice pocinje pocetkom avgusta, i ono sto sam ja video na poljima, prinosi su mnogo nizi nego u vojvodini. Tako da sama poljoprivredna proizvodnja bez pomoci njihovih drzavnih(EU) subvencija svakako nebi imala ekonomsku racunicu.
Dakle, ni kupovina masina na zapadu nije tako jednostavna kako neki misle..
Usput, stepen izrabljenosti masina iz pojedinih zapadnih drzava dosta varira. Tako su nemacke i austrijske masine medju najpotrosenijim, francuske i italijanske najneodrzavanije..
Takodje, kada vidim da je recimo prednje poluvratilo za Fendt ili JD preko 2.5k€(a ima ih dva:kisa:), dobro bih stavio prst na celo pre kupovine polovnog zapadnjaka..
 
Mene zanima koliko na tim traktorima u poljoprivredi moze da istraje to poluvratilo? Slabo ih ima ovde kod mene pa ne znam. Znam kad je kolega kupio nov 539 dv da je ubrzo pokidao poluvratilo, pa opet posle i na kraju ih je pravio ili prepravio. Koliko bi kostalo da se recimo prepravi od neceg da pase na fendt?
 
Konstrukcija tih vratila je takva da se nemoze prepraviti od neke jeftinije aplikacije. Cak se nemoze kupiti u fabrici koja ih pravi za F i JD, vec iskljucivo od F i JD servisne mreze, jer su napravili takve ugovore sa svojim proizvodjacima da bi ih verovatno zatvorili ukoliko bi pokusali da prodaju nesto van ugovora..
539, 549, 577 sam ja resavao pojedinim clanovima odavde a i drugima..
 
On hoce nov, a universal se odavno ne proizvodi. Ne znam da li IMR radi? Recimo R 65 DV. Jos i da ostanu pare, a i delovi jeftini i nije ga pravio svaba.:osmeh:
 
Tvoj predlog je dobar,ako ga proizvode...

Послато са SM-A500FU уз помоћ Тапатока
 
Mislim da rakovica radi dalje sad nezz .
Tako čuo na internetu se neda ništa naći baš.
Stranica ima je još aktivna.
 
@mims
Taj traktor ako je udobrom stanju je odlican za 4 brazde u nasoj zemlji. Medjutim ja ne vidim sta sa tim traktorom sem oranja i setvospremaca mogu da radim. Kako sa njim da sejem, spartam, prskam, bacam vestak? Mogu ali mi je totalno rasipanje snage. 100-110ks mi je dovoljno da mogu da radim sa plugom i da mi bude uposlen tokom cele godine. Sa 110ks planiram da sa prednjim utovarivacem pravim dosta sati, kao i u prevozu sa 2 zmajevke. 155ks 6cil terati u prevoz po suvom je suludo ako nemas za njega neke 2 kamionske od 20 tona..
 
Gledam sad taj tumosan i vidim isti fiat. To onda i nije tako lose. Kupi covek njega, skine mu nalepnice i na njihovo mesto nalepi FIAT. Komsijama se hvali kako je kupio polovan fiat, al ocuvan ko nov, od svabske babe. Niko ne bi znao da je turcin.
 
Vidi ne znam, skeptican sam. Gledao sam peugeot, fiat iz Turske i Irana. Pojedini primerci su se raspali doslovno posle nekoliko godina, isto tako znam za Dacie iz Rumunije koje idu po 400.000km bez nekih problemcica.
 
Hvala svima na odgovorima, iskreno očekivao sam da će te većina preporučiti MTZ, a vidim Siniša1979 kaže nikako baš model 622....
Ni sam nisam siguran koji model, evo gledam i ovu Mahindru 7030..

http://stefanarilje.rs/7030-di-4wd/

Inače ovo je moja trenutna mašina sa kojom sam prezadovoljan, ali mora nešto jače, tako da će mo se najverovatnije rastajati uskoro.

14853069_1709722332680237_7898883300461236430_o.jpg



 
Poslednja izmena:
Kinezi daju garanciju 1 godinu ili 1000 rs. Turci duplo.
Inace 622 ima gume kao bicikl u odnosu na bilo koji drugi traktor te snage-tog ranga. Kako on moze iskoristiti tih 60-ak ks.... nzm. Mozda u vinogradu,vocnjaku dodje do izrazaja ali za rolo bale i utovar istih....
 
Nazad
Vrh