Slobodna diskusija o traktorima

Bobo@
E sada si mi stavio na muku jer moram da razmisljam,a kod mene je to slaba tacka:haha: jer nam je namera da ubacimo u 5106, TS46 koji je bio na kombajnu i sada ga je preko zime otac pretresao i spremio ga za ubacivanje na traktor.
Posto je ovde tema "Slobodna diskusija o traktorima" pa me interesuju vasa misljenja o: Ursus 902b vs MTZ820 ili Ursus 904B vs MTZ892(952)!To su neki od mojih buducih planova pa neki od tih ce najverovatnije zameniti Brenu jer posla i njiva sve manje pa se mora razmisljati o ekonomskoj isplativosti i iskoriscenosti masina!
Znaci neki traktor u klasi ova 4 sto sam naveo za oranje,pripremu,vucu prikolica i beraca siguran,mali potrosac i jeftin za odrzavanje?

Jeste li mjenjali glavu na PVP ili ste ostavili "kombajnsku" pumpu. Ja sam nasao kombajnsku pumpu kod kolege i mislio da je razlika od traktorske samo u pogonskoj osovini kad KLINAC. Bosist mi kaze da su i glave drugacije i da kombajnska ima manje neke kanale za gorivo u sebi i da slabije prima gas nego traktorska ali da mirnije radi pod opterecenjem i da ima manju potrosnju. Pitao sam ga da samo pogon prepravi na traktorski na sto je odgovorio da on to moze odraditi ali da necu biti nikako zadovoljan jer ce traktor u radu biti dosta slabiji kad treba "zapeti". Odmah sam ga pitao da li bi traktorski motor ugradjen na kombajn osjetno vise trosio u radu od kombajnskog na sto je odmah odgovorio: "I te kako"

Dao sam mu tu pumpu da ju prepravi na traktorsku pa cekam da vidimo sta ce uraditi od nje. Nemam s ovim iskustva nego samo prenosim razgovor izmedju mene i bos majstora...

A razlika u snazi izmedju 5136 i 5106 je tolika da uz isto brdo 5136 uzvuce zmajevku punu kukuruza u 4. ili 5. dok 5106 u 2. jedva. Oba traktora uredni i bez ikakvih prepravki na mjenjacu ili diferencijalu. U oranju 5136 u 1. direktnoj s 3x14" plugom prima gas samo tako, ludilo od motora al dzabe sto je motor dobar kad ga zadnji kraj ne prati.
 
Zamolio bih te da mi objasnis zasto Ursus 355 i 560 vuku istim brzinama setvospremace i tanjirace. Svi znamo da Ursus 355 ima 45ks, a 560 ima 58ks. To sto si zadebljao sam napisao i ispod odma dao primer. Znaci da se odnosi na ta dva traktora, njih sam se prvih setio.
Aman covece jel ti znas da zemlja nije nigde ista,i mozda oni vuki iste tanjirace il sta vec a u kom maximumu snage,ursus umire a 560 ima viska.Idi malo u Jermenovce pa zakaci ta dva pa vuci iste prikljucke pa vidi dal je isto a razlicite snage...ajde mani se leba ti.
 
Tako sam ja na 142 ojci, imao PVP sa drugacijim pogonom, trosio je nenormalno oko 20-25l po ha, u kukuruzu. Sada kada je vraceno na standard, mnogo manje trosi, ali ima i mnogo manje snage.

@putin Hvala na objasnjenju.
 
ima kod nas ludaka gde sa c355 ore sa neki trobrazni plug ali to treba samo da se vidi bilo sta da kazem je suvisno pa to je katastrofa :haha::haha::haha:

Manjevic

razlika u pvp kod kombajna i traktora je u samom rotoru i regulatoru (kod rotocione pumpe) a kod linijske regulator
 
@dragan dmb tako mi je i receno, da je promenjen rotor. Ali mi je isto receno da sam imao rotor od turbo varijante, dalje ne znam nista vise. Moguce da sam na kombajnu imao pumpu od 5136.
 
Jeste li mjenjali glavu na PVP ili ste ostavili "kombajnsku" pumpu. Ja sam nasao kombajnsku pumpu kod kolege i mislio da je razlika od traktorske samo u pogonskoj osovini kad KLINAC. Bosist mi kaze da su i glave drugacije i da kombajnska ima manje neke kanale za gorivo u sebi i da slabije prima gas nego traktorska ali da mirnije radi pod opterecenjem i da ima manju potrosnju. Pitao sam ga da samo pogon prepravi na traktorski na sto je odgovorio da on to moze odraditi ali da necu biti nikako zadovoljan jer ce traktor u radu biti dosta slabiji kad treba "zapeti". Odmah sam ga pitao da li bi traktorski motor ugradjen na kombajn osjetno vise trosio u radu od kombajnskog na sto je odmah odgovorio: "I te kako"

Dao sam mu tu pumpu da ju prepravi na traktorsku pa cekam da vidimo sta ce uraditi od nje. Nemam s ovim iskustva nego samo prenosim razgovor izmedju mene i bos majstora...

A razlika u snazi izmedju 5136 i 5106 je tolika da uz isto brdo 5136 uzvuce zmajevku punu kukuruza u 4. ili 5. dok 5106 u 2. jedva. Oba traktora uredni i bez ikakvih prepravki na mjenjacu ili diferencijalu. U oranju 5136 u 1. direktnoj s 3x14" plugom prima gas samo tako, ludilo od motora al dzabe sto je motor dobar kad ga zadnji kraj ne prati.

Sve je kombajnsko nista nije menjano sem prednje remenice i ventilatora jer su obadvoje preveliki za traktor.Pumpe od S46 i TS46 su na oko iste ali se razlikuju u glavama na pumpi i zamena glava je bas skupa jeftinije je naci originalnu PVP nego budziti ih i prepravljati tako je meni bosista objasnio kada sam hteo tu pumpu sa kombajna da prepravim za 5106!
 
@dragan dmb tako mi je i receno, da je promenjen rotor. Ali mi je isto receno da sam imao rotor od turbo varijante, dalje ne znam nista vise. Moguce da sam na kombajnu imao pumpu od 5136.

Posti razlika PVP koje rade na turbo motorima i atmosferskim , regulator treba da je povezan sa usisom i da mjenja parametre kad turbo pocinje da radi, na malim obrtajima turbo nema ili ima jako mali uticaj , tek na vecim, to mozes da vidis na golfu sa PD motorom do 1900o/min je mrtav i onda turbo pocinje da radi i motor se ponasa kao da je na steroidima poslije 2000 do malo vise od 3000o/min , tako da je mala ili nikakva verovatnoca da si imao PVP sa turbo motora na obicnom osim ako neki ajnstajn nije stavio tamo.
 
Posti razlika PVP koje rade na turbo motorima i atmosferskim , regulator treba da je povezan sa usisom i da mjenja parametre kad turbo pocinje da radi, na malim obrtajima turbo nema ili ima jako mali uticaj , tek na vecim, to mozes da vidis na golfu sa PD motorom do 1900o/min je mrtav i onda turbo pocinje da radi i motor se ponasa kao da je na steroidima poslije 2000 do malo vise od 3000o/min , tako da je mala ili nikakva verovatnoca da si imao PVP sa turbo motora na obicnom osim ako neki ajnstajn nije stavio tamo.
znaci ospod 1900 obrtaja turbo je na pauzi. :osmeh: blago se njemu. malo radi malo ne radi. :haha:

PS: jos samo treba neko da napise: "ono kad se pali turbina".
 
Previse doslovno shvacas covjeka, objasnio je da turbo na malim okretajima ne daje skoro nikakav efekt. Poslije 1900 okretaja se zaljece koliko treba da krene praviti neki tlak u usisnoj grani i to samo neupuceni govore da se "turbina pali poslije 2000 okretaja"...

Tko zna citati zna sta je covjek htio reci svojim komentarom.
 
Kakve su rakovice od 120 ili 135ks ima par u oglasima, kod nas nema ni jedne takve i nisam ih vidjao u radu.
 
Kod nas je bilo u zadruzi do 2003. godine. Vozaci su ih bas hvalili. Kazu da su jako izdrzljive.
 
Kakve su rakovice od 120 ili 135ks ima par u oglasima, kod nas nema ni jedne takve i nisam ih vidjao u radu.

Na tom traktoru je samo motor IMR. Mjenjac i prednja vuce ZF hidraulika je licenca schlutera ili tako necega. Ima mehanicko ukljucivanje kardana i dvije pedale kvacila u kabini tako da kardan stalno radi. Mjenjac ima sporu, radnu i transportu te rikverc grupu brzina a na drugoj rucki 4 glavne brzine. Mehanicko ukljucivanje prednje vuce. Mislim da taj traktor jednostavno nema nikakvih nedostataka osim izgleda al kao sto svi znamo: "ne jebe lijep nego uporan" ;)

Jos kad motor otkaze ljudi masovno ugradjuju mercedes turbo motore malo vece snage ali zadnji kraj i prednja vuca to podnosi bez ikakvih problema. Jednostavno, naj bolji domaci traktor te snage.

Razlika izmedju rakovice 120 i 135 ne znam koja je druga razlika osim snage. najvjerovatnije je razlika kao i kod IMT-a atmosferski i turbo motor.
 
Zamolio bih te da mi objasnis zasto Ursus 355 i 560 vuku istim brzinama setvospremace i tanjirace. Svi znamo da Ursus 355 ima 45ks, a 560 ima 58ks. To sto si zadebljao sam napisao i ispod odma dao primer. Znaci da se odnosi na ta dva traktora, njih sam se prvih setio.

I ja vučem s fergusonom 24 diska a ursus 20 u mom kraju i šta da rečem da je ferguson jači sad .

- - - - - - - - - -

kolega dmb, kad samo uzmes u obzir da u nekoj situaciji ti sa 5136 i slicnim ne smijes naglo trgnut neki teret da se iscupas, vuc veliki plug za koji je motor kadar ali mjenjac nije ili sta ja znam, taj traktor odmah pada u ocima.
mixer je radio svoj nsm siguran dal je 5016 ili 5136 i neko ga je pito koliko si sad miran kad si odradio mjenjac dif reduktore, on je odgovorio sa ovim traktorom nikad ne znas kad god sjedas bojis se da ce se nesto potrgat. a zetor za takve stvari ne zna. to sto si nabrojio da mu se hilzna spusti i sta ja znm to nije mana uopste jer se to nije desilo na svakom nego na vjerovatno izradjenom motoru i sta ja znam. a svaki pomenuti imt ce se strgat bio nov ili star 20 godina.
clan bobo i ja slabo kad imamo zajednicku ali se u potpunosti slazem sa njim da je IMT kanta naspram zetora. veci modeli preko 100ks. a sam posjedujem imt traktor. volim ga, al kad je nesto bolje onda je bolje i to treba priznat.

Tako je i Zetor kanta od traktora prema pravim zapadnima a bitno da košta .
I spor i potrošač tako da vozio sam se u zetoru 6340 i kad sam vidio šta je to nego običan krš.
U trom spor brdo vidi prije nas ismijao sam se dobro .
Smrdio kad se ugrije ko kuga.
I to je neki traktor svi zapadni te snage su razlika dan i noć onaj s case mi bere kukuruz ma case ga jede samo tako .
I po motoru i po svemu a cijena mala razlika.
 
Na tom traktoru je samo motor IMR. Mjenjac i prednja vuce ZF hidraulika je licenca schlutera ili tako necega. Ima mehanicko ukljucivanje kardana i dvije pedale kvacila u kabini tako da kardan stalno radi. Mjenjac ima sporu, radnu i transportu te rikverc grupu brzina a na drugoj rucki 4 glavne brzine. Mehanicko ukljucivanje prednje vuce. Mislim da taj traktor jednostavno nema nikakvih nedostataka osim izgleda al kao sto svi znamo: "ne jebe lijep nego uporan" ;)

Jos kad motor otkaze ljudi masovno ugradjuju mercedes turbo motore malo vece snage ali zadnji kraj i prednja vuca to podnosi bez ikakvih problema. Jednostavno, naj bolji domaci traktor te snage.

Razlika izmedju rakovice 120 i 135 ne znam koja je druga razlika osim snage. najvjerovatnije je razlika kao i kod IMT-a atmosferski i turbo motor.
Bas sam je spomenuo na prethodnim stranama:osmeh:. Bobo je vise objasnio. Na tom traktoru mi se sve svidja osim dizajna i estetike, ali to je najbolje resio G. Lakatus iliti nas kolega Ganga. Taj traktor je najmanje licio na Rakovicu. Ima negde i slika, cuvena Ganga Deere:ppozdrav:
 
Ma izgled je najmanje bitan...nadjes dobrog limara i napravi na masseya ili steyra...
Kakva je kabina na rakuli? Da li se i njoj jase menjac?
 
Poslednja izmena:
znaci ospod 1900 obrtaja turbo je na pauzi. :osmeh: blago se njemu. malo radi malo ne radi. :haha:

PS: jos samo treba neko da napise: "ono kad se pali turbina".

Kad budes imao slobodnog vremena malo pogledaj dijagrame pritisaka u zavisnosti od obrtaja turbokompresora a takodje i dijagrame motora sa ugradjenim turbo kompresorima, postoje i druge vrste kompresora za to ali su skuplje root itd. , mislim da ce ti biti malo jasnije ponasanje motora sa ugradjenim turbo prednabijanjem:haha:.
 
Ma izgled je najmanje bitan...nadjes dobrog limara i napravi na masseya ili steyra...
Kakva je kabina na rakuli? Da li se i njoj jase menjac?

Nista se u "rakuli" ne jasi ;)

e88n7q.jpg


jfjas1.jpg
 
Nazad
Vrh