Slobodna diskusija o traktorima

Dobre osobine su mu slaba strana ;) To su vec dosta izradjeni traktori koje je vrijeme pregazilo. Ako nadjes bas bas uredan traktor i "na poznato" da znas da je odrzavan dobro sluzit ce te fino i dugo ali nekome na rijec vjerovati je pravo kupovanje macke u vreci.

Remont prednje vuce mu je skup, pogotovo poluosovina. Bocni reduktori su skupi za remont, poznat problem je i diferencijal na tim traktorima kao najslabija karika u lancu.

Ako bas ne moras, ne kupuj ;)
 
Pa u toj snazi zate pare mogu kupiti samo nekog Belarusa ili jos malo dodati i kupiti neki Zetor slicne snage.A o njima bas nista neznam?
 
o belarusu ne znam nista. ali sa zetorom se neces ukajat. izdrzvljivi traktori po pitanju svega
 
Zetor je za IMT-a alfa i omega ako pricamo o traktorima slicne snage i godista. Je skuplji ali toci, vozi i ne razmisljaj, uredan zetor kosta ali i vrijedi.
 
Koristio sam Zetor,nista specijalno,sa majstorske strane gledano konstruktivno daleko ispod IMT i masej ferguson i perkins resenja.Za oranje petobrzinac totalno nerasporedjen ili je prespor u oranju ili prebrz,takodje svaki zetor je spor na kardanu 540 obrtaja pri 2000,tacnije lozenje patos gas.Bez prednje vuce zetor prelagan napred,nema preciznu hidrauliku,tu je negde izmedju rakovice i IMT,sredina,ima jako lepo uradjen sminkeraj,sve su to lepo namestili da lepo izgleda,pedantno.
Kod mene u selo samo jedan zetor ostao,ima ga stric i slabo ga vozi,ja ga ponekad vozim ali izbegavam maksimalno.
 
zetor je masina za imt. izdrzljiv traktor koliko hoces naspram IMT. pogotovo sto se kolega se zanimo za 5136 a zetor 12045 je mama za njeg. jedan radi u sumi 15 godina i ne zna za kvar. tu i tamo poneki semering i poneko crijevo. a svi su culi za 5136 da se ne smije silit na njemu a zetor to ne osjeca. a zavrsna obrada zetora naspram imt nije sminkanje nego kvalitet i razmisljanje o vozacu. kabina raspored svega itd. ocito nisi vozio zetora cim tako pises.
 
Lacin:

Zetor 12045 je tata i mama za 5136. Ljude odbija cjena traktora jer je zetor "navikan" ali to nikako nije bez razloga. 5136 je tek nepogodjen traktor za oranje, cjela serija je promasena za oranje ako se mjenjac ne prepravlja kao i ukapcalica prednje vuce. Buku da ni ne spominjem kao ni samu izdrzljivost traktora i njegovih djelova.

Ovdje se ne prica o zetoru 6911 i ostalim malim traktorima tu IMT ima konja za trku u vidu 577 koji zetora preskoci u svakom pogledu. Po pitanju kardana IMT 560 pa na dalje tvornicki dolazi s kardanom 540 pri 2000 okretaja motora i opet prepravljanje. Kod zetora koliko sam upucen se izvadi nastavak osovine kardana i okrene se i biras brzi ili spori kardan samo sto to ljudi ne znaju. Da li je na svim zetorima kardan dvije brzine ne znam ali to zetor 100% ima.

12045 takodjer ima multipower koliko god kvarljiv bio i njezan taj sklop puno puta moze pomoci u radu. Preciznost mehanickog hidraulika na traktoru 120 ks ne igra nikakvu ulogu. Mnogi ni ne koriste finu egulaciju hidraulika jer im jednostavno ne treba. Ne koristim ju ni ja na valikom traktoru nit planiram. Jednostavno nemam za sta.

12045 takodjer ima na lijevoj rucki mjenjaca radne grupe naprijed a rikverc grupe odmah ispod njih tako da se to moze nazvati i nekim vidom mehanickog reverzera dok IMT nema nista slicno. desna rucka se sasvim fino salta, mozda je i sinhronizirano stogod, ne znam.

12045 ima puno udobniju i tisu kabinu nego imt 5136 koji da ima ne znam kakvu izolaciju kabine kad ima direktan auspuh i taj traktor je totalno neudoban za rad. Iz 5136 izadjes umorniji nego sto u njega udjes.


Ako nisi radio na vecim zetorima cak i vecim ursusima ne komentiraj. Zetori koje spominjes po meni nisu vrijedni usporedbe s IMT-om i sve sto si naveo stoji ali ovdje je pitanje o traktoru 120+ks gdje IMT kraj zetora nema sta traziti...
 
ima prednosti i mana i jedan i drugi ja licno prednost dajem imt iz mog iskustva i na mom terenu imt 5136 vuce 4*30 u tezoj zemlji a zetor ili ursus 120 vuce 3*30 istom brzinom razlog tezina traktora a o buci da ne pricam u zetoru umalo ne ogluveh( ovo nemojte da shvatite bukvalno ) a telefonom mozes da pricas samo na ler gasu sto ne znaci da je imt tih ali mi se cini da je malo tisi a i suludo je pricati o traktorima koji nemaju istu tezinu (zetor 4690kg a imt 5136 6040kg) i snagu sto se tice vuce po meni je bolje uporedjivati 5106 sa org perkins motorom od 110ks i ursus / zetor 120 od 115ks i oni su skoro pa isti i vuku iste prikljucke ovom prilikom nisam mislio nikog da uvredim iznosim moje misljenje iz servisa a i rada sa ovim traktorima ako se neko uvedio ja se izvinjavam nije nista licno :ppozdrav:
 
Radio sam s koleginim crystalom 12145 i jedina zamjerka mu je bila sto je imao servo volan a ne hidraulicni. Takodjer sam vozio i koleginog ursusa 1634 doduse samo po cesti ali 50km i nema problema s bukom u kabini naspram 5136. Ja ne znam jesi li ti ikad radio ista s IMT 5136 tamo kad je dvoje u kabini mora da se deru jedno drugom na uho a sva stakla i vrata pozatvarana tad smo radili sa sjetvospremacem 2. i zdravo dobar gas. 5136 je mozda tih s perkins motorom jer je taj traktor imao prigusen auspuh ali s IMR motorom kakvi su najcesci je smrt za rad i nema ni teoretske sanse da je zetor jednako bucan u kabini kao 5136.

5106 koji spominjes je druga stvar, njega posjedujem i dok tanjuram pricam na mobitel bez ikakvih problema uz otvorena obadva bocna prozora.

O kvaliteti IMT-a u usporedbi sa zetorom nemamo sta pricati, kao ni o komforu rada izmedju ova dva traktora. Kolegim crystal se tako mekano saltao da je to cudo jedno. Grupe saltas kao i brzine, nit krcanja nit zujanja.

5136 kopuje samo onaj ko mora i ko drugog izbora nema. Ja sam kupio 5106 samo jer je bio jeftin u startu pa mi je ostalo jos ohoho para da ga sredim po potrebi ako se stogod i potrga.

Ovdje kod mene 5136 vuce 4x14" plug ali 1. direktnom 10 km/h a to od mjenjaca i diferencijala uradi cudo. Da mu kopcaju 4x14" morao bi ici 4. ili 5. spora i onda to uradi CUDO od reduktora. Ja u 4. sporoj vucem 3x14" sto je ipak jedna glava manje pa se ne nadam tako skorom kvaru na mjenjacu ili diferencijalu a jedan 5136 to malo-malo trga.

Za zetora jos nisam cuo tolike price da se stalno neki vrag trga u radu...
 
Bobo jel ima i jedan traktor da ti nisi vozio i da tvoje "kolege" nemaju.Ako ikad budem u dilemi kupovine traktora javljam se prvo tebi pošto vidim da se u sve i jedan razumeš i držiš ga u malom prstu.

Послато са SM-G355HN уз помоћ Тапатока
 
postovanje kolega

kao prvo napisao sam da imaju i prednosti i mana i jedan i drugi znaci nisam favorizovao ni jednu stranu ponavljam ovo su moja iskustva i iz radionice i iz njive na razlicitom terenu
vozio sam oba traktora i oba su radila zajedno u njivi pa sam video kome manjka snaga ,masa,brzina rada itd.
ima se sta zameriti i jednom i drugom npr
-ZETOR
volan katastrofa skoro svaki curi i tesko se mota , motor dobar ,menjac solidan zamerka je sto u 80% slucajeva neradi multipower i ima curenja od raznih cevki i na sastavu izmedju menjaca i diferencijala cesto se odvrcu vijci pa se mora cesto dotezati, kocnice u nekim slucajevima hoce da blokiraju, hidraulik solidan mada moglo je i bolje (malo nezgodan za remont)nema pomocne klipove , mala tezina u odnosu na snagu motora ,i kod motora jedna mala zamerka u cestim slucajevima hoce da se spusti odnosno utone hilzna pa se desava da izgori dihtung na glavi i duva u sistem za hladjenje i izbacuje tecnost iz hladnjaka (ovo se desava kad se vozi bez sluha ), rezervoar mali u odnosu na snagu motora ostalo je na nekom normalnom nivou ipak je to traktor starije generacije ponavljam ovo su samo neke zamerke sa ovim se radi godinama pogotovo zadruge su ih imale puno pricamo o modelu 120 koji je raga od traktora

-IMT

menjac hoce cesto da zakrci kad se salta ,motori su im dobri i imaju dosta snage , hidraulik dobar , zamerka na kompresor jer je stalno ukljucen (tu zetor ima bolje resenje) zastitne gume na kocnicama netraju dugo pa se desi da cesce pusti ulje , preglednost iz kabine losija zbog siroke kontrolne table ,volan odlican, zamerke na tanjirasto konusni jer se mora voditi racuna o izboru adekvatne velicine orudja i normalan vozac (koji ima sluha) ostalo tu i tamo normalno da nebih isao bas u sve detalje ( to vazi za oba modela)

epa kolega iz ovog valjda mozete zakljuciti da imam neko iskustvo sa ovim traktorima i ponavljam ovo su neke od najcescih mana za oba mada ima nekih slucajeva da se nekima nije desavalo ovo o cemu pisem ali to su veoma veoma retki

na osnovu svega vidjenog i napisanog blagu prednost dajem IMTu sto se tice odnosa snaga --masa traktora jer mislim da je to od presudnog znacaja za rad u svakakvim uslovima a pogotovu u tezim ostalo su samo nijanse ako pricamo o tome da su podjednako odrzavani i slicna eksploatacija
 
Poslednja izmena:
Bobo jel ima i jedan traktor da ti nisi vozio i da tvoje "kolege" nemaju.Ako ikad budem u dilemi kupovine traktora javljam se prvo tebi pošto vidim da se u sve i jedan razumeš i držiš ga u malom prstu.

Послато са SM-G355HN уз помоћ Тапатока

Ajmo ovako: Jedan ja imao zetora 4711, 539, 560 i 565 po 3-4 komada samo ih je mjenjao, imt 580, zetora 8045, 12145, deutza serije 6 120ks ne sjecam se oznake i sad ima 539, zetora 7011 i JD 6506 105ks. Imao je zmaja 133, zmaja 142RM na kojem sam se i ja ucio raditi i sad ima D-F kombajn 34.50 s kojim takodjer radim ponekad a cesto ga s njim i popravljam.

Njegov kum iz susjednog sela je imao puno vise traktora nego ovaj ukljucujuci imt 539, 560, 565, 577, 5136, mf 65 "englezer", torpeda 55, torpeda 7506, i sad ima 539, 560, mf 4255 i ursusa 1634. od kombajna 142 i fahr 1302 na kojima takodjer imam staza i u radu i u popravljanju.

Treci ima 560 i zetora 16145 ili 16245 ne znam koja mu je oznaka al tog zetora vozio nisam, ne druzimo se toliko. od kombajna zmaj 133rm, zmaj 142, d-f 1080 i sad d-f 34.50 kao ovaj prvi sto ima.

Jedan sto je ovdje radio zemlju je forsirao kao i ja samo IMT i ZMAJ i radio je s 539, 560, 577, 5106, 5136 i zmajem 142 oko 150kj zemlje. Sarafao danonocno, i kod njega sam bio u par "akcija" popravljanja i terao sam 5136 u oranju i sjetvospremanju po jedan dan. Sad je njegove strojeve preuzeo njegov rodjak koji ima malih traktora koliko hoces, deutza 4.70 577, 2x5136 i 3x Zmaj 142. taj radi oko 180 kj zemlje plus svinje i krave i kune se takodjer u IMT i Zmaja. S njim nisam sarafao nista ali je njegov prvi kombajn sad kod mene Z 132RM.

Ovdje su sela JAKO mala (40- 50 nastanjenih kuca u svakom) ali jedno do drugog i svi se vise-manje poznajemo u krugu 20km...


Iskustva imam sarenog i koliko vidim sto me ljudi iz okoline pitaju za razne savjete kao i po forumima i facebooku, imam osjecaj da se nokog boga i razumijem u neke strojeve. Tebi se tako mozda ne cini ali tako ispada.

Nista u zivotu nisam kupovao napamet nego sam pitao nesto ako se nisam razumio. Nije me nikad bila sramota pitati nesto o cemu pojma nemam. Kao sto i sam primjecujes da se ne petljam u teme o pneumatskim sijacicama, u motorne pila, kamione. U temi MTZ i torpedo nabacim neki komentar jer nemam direktnog iskustva s torpedom ali ih je kolega imao dva i htio je obadva zapaliti a TD 55 je kupio NOVOG.

Ti i dalje podjebavaj jer drugo ni ne znas a ja ti se vise necu za nista opravdavati a i sam si me pitao par puta preko privatnih poruka i facebooka za poneki savjet i mislim da sam i tebi pomogao...
 
@Lacin NIje istina da je Zetor lagan napred, ja sa svojim nosim kembridz valjak od 930kg (ja ga licno merio) bez prednjih tegova.

Ljudi, bio danas da pogledam onog John Deere sto sam postavljao slike. Traktor je ispravan, ali je etetski u losem stanju (kabina je trula) i mislim da mu je motor malo losiji. Inace nije lose traktorce, dosta je tih, nema los ajslang. A sto je najgore, nisam nasao na vasaru rotore za drljacu.
 
Nazad
Vrh