Slobodna diskusija o traktorima

Ovaj kao da je izvadjen iz Dunava.

Kolega dok nije otisao u Njemacku i ja smo trazili samo ovakve drljotine, sredjivali malo da to lici na nesto, nikakvo farbanje samo da se malo dotera mehanika da nista nigdje ne curi. Kad ga tako sredi, proda ga dalje za dobru zaradu. Ko vam je kriv kad ne znate prepoznati potencijal za zaradu...

OK, ovih 9000KM nije ni priblizno onome koliko traktor vrijedi al da je blok citav i papiri moraju biti uredni i gume dobre, 5000KM bi vrijedio... Dobro pranje, stavi se orbitrol nazad ako servo "ne slusa", zamjene se semerinzi koji cure, lamele ako trebaju, kocnice se srede i obavezno el. instalacija. Medjuzglob u prednjoj vuci se povari ili zamjeni drugim ako se polovan nadje, izmjenjaju se sve tekucine i filteri. Ako se zaljece odnesu se pumpa i dizne majstoru nek pregleda i podesi sta treba. i obavezno podesavanje ventila.

Uz minimalna ulaganja i minimalno doterivaje to se prodaje samo tako... Kad bi to moj kolega gledao najvece mane bi bile upravo to zaljetanje i medjuzglob prednje vuce...

Vladimirca bez papira koji "ne pali" kupi za 150-200€ na otpadu, dovucemo ga kod njega kuci, stavi mu akumulator, anlaser vrti al ne ostaje uzubljen. Popravi mu anlaser, stavi neki polovan akumulator na njega, malo struju popravi da rade svijetla i zmigavci i proda ga za 1000€...

Kakve je razbijene i zaribane aute dovlacio, mene muke hvatale. Jednog peugeota malog sa zguzvanim prednjim krajem i unutrasnjosti (volan pomotan, zracni jastuci se aktivirali, pukla poluosovina, hladnjak i vezni limovi poguzvani, polomiti nosaci motora svi...) kupi za 500€, Zavario je polomitu poluosovinu, malo limove oko tockova istukao cekicem da gume ne zuljaju, auto je palio na dva cilindra i on ga takvog proda za 1500€ dalje tri dana nakon kupovine...

Lakse se traktor proda nego auto, samo treba malo smisla imati za takav posao.
 
Kolega dok nije otisao u Njemacku i ja smo trazili samo ovakve drljotine, sredjivali malo da to lici na nesto, nikakvo farbanje samo da se malo dotera mehanika da nista nigdje ne curi. Kad ga tako sredi, proda ga dalje za dobru zaradu. Ko vam je kriv kad ne znate prepoznati potencijal za zaradu...

OK, ovih 9000KM nije ni priblizno onome koliko traktor vrijedi al da je blok citav i papiri moraju biti uredni i gume dobre, 5000KM bi vrijedio... Dobro pranje, stavi se orbitrol nazad ako servo "ne slusa", zamjene se semerinzi koji cure, lamele ako trebaju, kocnice se srede i obavezno el. instalacija. Medjuzglob u prednjoj vuci se povari ili zamjeni drugim ako se polovan nadje, izmjenjaju se sve tekucine i filteri. Ako se zaljece odnesu se pumpa i dizne majstoru nek pregleda i podesi sta treba. i obavezno podesavanje ventila.

Uz minimalna ulaganja i minimalno doterivaje to se prodaje samo tako... Kad bi to moj kolega gledao najvece mane bi bile upravo to zaljetanje i medjuzglob prednje vuce...

Vladimirca bez papira koji "ne pali" kupi za 150-200€ na otpadu, dovucemo ga kod njega kuci, stavi mu akumulator, anlaser vrti al ne ostaje uzubljen. Popravi mu anlaser, stavi neki polovan akumulator na njega, malo struju popravi da rade svijetla i zmigavci i proda ga za 1000€...

Kakve je razbijene i zaribane aute dovlacio, mene muke hvatale. Jednog peugeota malog sa zguzvanim prednjim krajem i unutrasnjosti (volan pomotan, zracni jastuci se aktivirali, pukla poluosovina, hladnjak i vezni limovi poguzvani, polomiti nosaci motora svi...) kupi za 500€, Zavario je polomitu poluosovinu, malo limove oko tockova istukao cekicem da gume ne zuljaju, auto je palio na dva cilindra i on ga takvog proda za 1500€ dalje tri dana nakon kupovine...

Lakse se traktor proda nego auto, samo treba malo smisla imati za takav posao.
Zasto je napustio tako dobar biznis i otisao u Njemacku?:sta:
 
Bobo, pa sve to sto si ti nabrojao, izadje malo vise para. Tako ja sa mojim 6011, dobio sam 5500e, ja necu da ga prodam. Sada sam sredio trap, ofarbao kabinu, treba srediti hidrauliku da ne cupka. Izacice na tih 5500e. I da li cu sada dobiti 6000e? Veoma tesko. A da sam ga tada prodao za 5500e, ostalo bi 400e zarade.
Dobro sada sam sredio za sebe, pa cemo videti sta ce dalje biti sa njim.
 
danas sam sa kolegom iso gledat traktor u zivinice. u pitanju je zetor 6945. privukla ga cijena i na slici nove gume. kad smo dosli zadnje upolovite prednje skoro nove. puko blok motora(voda-minus) zdrobljen lijevi krst prednje vuce. blokada zadnje osovine je izvadjena jer je zdrobljena. volan je prepravljen na servo jer je orbitol crko. traktor je upalio lako ali se motor zalijece po mojoj procjeni od 600 do 2000 obrtaja. i takvim radom poslije 2 minuta se sam ugasio a gas u podu. kocnica nema nikako. pisa na sve semeringe i dihtunge. covjek nam je sve to isprico. nista nije krio ali i dalje trazi 9000KM. pazar uopste nije pao, nije se ni omisljalo.
evo link ako nekog zanima.
http://www.olx.ba/artikal/17368292/zetor-6945/

Nedavno bio na otpadu bilo nekoliko traktora pa i jedan zetor u takvom stanju ,prodaju na kilu , skidaj sta hoces ili kompletno dok ga ne isjeku i pravac kina, bio i jedan dzoni oko 90ks sumnjam da je bio mladji od 50 godina.
 
Kolega dok nije otisao u Njemacku i ja smo trazili samo ovakve drljotine, sredjivali malo da to lici na nesto, nikakvo farbanje samo da se malo dotera mehanika da nista nigdje ne curi. Kad ga tako sredi, proda ga dalje za dobru zaradu. Ko vam je kriv kad ne znate prepoznati potencijal za zaradu...

OK, ovih 9000KM nije ni priblizno onome koliko traktor vrijedi al da je blok citav i papiri moraju biti uredni i gume dobre, 5000KM bi vrijedio... Dobro pranje, stavi se orbitrol nazad ako servo "ne slusa", zamjene se semerinzi koji cure, lamele ako trebaju, kocnice se srede i obavezno el. instalacija. Medjuzglob u prednjoj vuci se povari ili zamjeni drugim ako se polovan nadje, izmjenjaju se sve tekucine i filteri. Ako se zaljece odnesu se pumpa i dizne majstoru nek pregleda i podesi sta treba. i obavezno podesavanje ventila.

Uz minimalna ulaganja i minimalno doterivaje to se prodaje samo tako... Kad bi to moj kolega gledao najvece mane bi bile upravo to zaljetanje i medjuzglob prednje vuce...

Vladimirca bez papira koji "ne pali" kupi za 150-200€ na otpadu, dovucemo ga kod njega kuci, stavi mu akumulator, anlaser vrti al ne ostaje uzubljen. Popravi mu anlaser, stavi neki polovan akumulator na njega, malo struju popravi da rade svijetla i zmigavci i proda ga za 1000€...

Kakve je razbijene i zaribane aute dovlacio, mene muke hvatale. Jednog peugeota malog sa zguzvanim prednjim krajem i unutrasnjosti (volan pomotan, zracni jastuci se aktivirali, pukla poluosovina, hladnjak i vezni limovi poguzvani, polomiti nosaci motora svi...) kupi za 500€, Zavario je polomitu poluosovinu, malo limove oko tockova istukao cekicem da gume ne zuljaju, auto je palio na dva cilindra i on ga takvog proda za 1500€ dalje tri dana nakon kupovine...

Lakse se traktor proda nego auto, samo treba malo smisla imati za takav posao.

I još bolju priču(da ne kažem laganje) i stomak ,jer to prodaje takvu robu a ne smisao nije to nikakva umetnost ni mudrost...
 
za 5 hiljda bi ga ja odma kupio i bacio na njeg 3 hiljade i eto traktora za sumariju i ko koperira sa njima za 12 hiljada. papiri su uredni.
 
Jel kod vas u HR na otpadima ne postoje kamere i nema vise kupovine na otpadima ? Bar se tako pre pisalo...

Za kamere nisam cuo, ako otpad ima fiskalnu kasu moze da prodaje ako nema onda ne bi smeo da prodaje. Postoji roba na otpadu koju po ugovoru ne smeju da prodaju cak i ako imaju fiskalnu kasu ,bila gomila totalno novih instalacija za kombajne ili kamione ja htio da uzmem , receno mi je moramo da unistimo, odnosno spalimo. Takodje i iz proizvodnji felgi itd. gdje se nadju pretpostavljam sa greskom ali ne daju van vec sijeku.
 
Kolega nije nikakav prevarant. Nista se ne sakriva. Ako je stogod vareno, pokaze se, sve sto je popravljeno se nabroji, cjena je takva ti oces kupiti-neces nitko te ne tjera. Traktor ni jedan nije farbao, samo je sredjivao mehaniku i el instalaciju da radi. Oprao ga dobro, i dodju ljudi u dvoriste, pogledaju okrenu se i odu. Nakon dva dana zovu da ce doci po traktor i to je TO...

Nitko mu se jos bunio nije jer su svi znali sto kupuju. Nije kao da kupi nesto za 500€ opere pa prodza za 3500€ to bi bila prevara, ovako je to sigurna fina zarada i polako.

GOdisnje ako je naletio na dva takva traktora, to je TO. Nije mu to bio posao od kojeg je zivio, bio je zavarivac u jednoj firmi ovdje, poceli mrdati s placama i otisao je u NJemacku i sad tamo vari za placu koju ne moze ovdje ni sanjati. Nema zenu, djecu, nista ga ovdje ne drzi, sto da ne ode?


Po pitanju otpada, kod nas u Pozegi ne mozes ni uci na otpad, ne daju ni firmama nit ikome. Sve se snima, kao i u Pakracu na otpadu... U Osjeku smo nedavno bili na 3 otpada i mislim da je na CE-ZAR otpadu bilo razno raznih NOVIH felgi i kupuj sto ti srcu milo. Od felgi za okretace sjena malih do velikih kao prednje za kombajn ali te velike su samo bili obrucevi bez srca. Jedna je bila kao za ZMAJ prikolicu sa srcem, okretali smo ju na sve strane i nismo mogli naci nikakvu gresku, mozda je srce bilo grbavo zavareno ili izbuseno...
U Daruvaru imas tri otpada, na dva se moze kupiti na trecem ne.

Jedan ovdje "uradi sam" majstor je u jednom otpadu kupio 6-redni kukuruzni geringhoff preklopni heder s PC sistemom za manje od 1000€ i jos je dogovorio da mu ga dovezu kuci. Skratio ga je na 4 reda i napravio za svoj JD kombajn kukuruzni heder samo takav. Isti taj je na drugom otpadu u Daruvaru kupio kompletan torpedo 4806 bez kabine i papira. Stavi akuulator, pali i vozi.sje

cam se price od prije 10-ak godina da je covjek pricao kako se nasao u Zagrebu nekim poslom i slucajno skrenuo na otpad. Kad je isao kuci, decki pod pratnjom dovoze JD 4640 s prednjom vucom i zadnjim uduplanim tockovima i podrivacem AG CRET. Pita on njih da li prodavaju taj podrivac ili samo vazu traktor, kazu mu da se sve prodaje na otpad, da su ga izamortizirali i da vise nemaju potrebe u toj firmi za tim traktorom... Odma je zvao kolegu s labudicom da dolazi s kamionom u Zagreb on je kupio traktor i podrivac od te firme i sluzio ga je GODINAMA jos. Prodan je u kompletu s tim podrivacem prije 3-4 godine ispravan...


Nadje se svega samo trebas biti u pravo vrijeme na pravom mijestu. Ja sam bio prisutan kad je dovezen na otpad kompletan viljuskar 3T parkiran i samo ugasen. Tad nisam radio ni priblizno zemlje sto radimo sad pa mi viljuskar nije bio interesantan...
 
Za takve stvari je vjerovatno i korišten. Čitao sam na nekim forumima da u nekim zapadnim zemljama država subvencioniše korištenje ekstremno širokih guma kako bi se zemlja što manje gazila. Inače djeluje solidan traktor, 75kS, pouzdan i poznat Perkins A4.248, može da ide 40km/h, 4 tone mase, samo 4 metra dugačak a mogao bi da se uzme 11.000E. Meni bi ovakav savršeno odgovarao samo da nije njegove ozloglašene elektronike i hidraulike.
 
Moram da se ispravim, on ima Perkins A4.236 motor i 71KS. Takve gume nose traktori koji rade u komunalnim službama uglavnom ili oni koji mnogo rade sa prednjim utovarivačem, nosivost takvih guma je veća i manje se habaju od onih sa običnom traktorskom šarom.
 
Mislim da su ovakve gume "trend" kad traktor radi u komunalnim sluzbama, ali uglavnom kosnja, i takve stvari oko travnjaka (mislim na visokokvalitetne "travnjake", napr. fudbalski teren, i sl., pa zato su siroke i prilicno "celave" gume, da ne prave vagase, i da ne vade "dzombe" kad slucajno dodje do proklizavanja).
 
Nazad
Vrh