Slobodna diskusija o traktorima

Pa bas tih dijelova me najvise strah. Naime za svog zetora 8540 nisam nigdje u BiH mogo da nadjem vodenu pumpu i cilindre za kocnice a Zetor. Ja stvarno nemam pojma gdje kupiti. Prepostavio sam da je to same jer solar 60 nosi isti motor i sve. Stvarno nemam pojma sta kupiti od oko 60 KS a da mi bude dostupno za dijelove, koliko toliko komforno i udobno, duplak i slicno. U zadnje vrijeme gledam zetore 6245 al ne mogu da nadjem ni jedan sa brzim rikvercom :spavam: Kako sekretala cijena za te filtere i te gluposti potrosne?

Bila su ova dva filtera i filter za gorivo i motorno ulje oko 190KM čini mi se. Ovaj od hidraulike je bio od Fiat 850 i on je bio najskuplji, 100-110KM čini mi se, sreća pa sam ponio stari kao uzorak a zračni je bio original. Uzeo u Zlatno Polje u Gračanici, još me izlevatili da imaju sve moguće dijelove na lageru, kad sam došao ono ljudi pojma nemaju ni gdje im šta stoji, nema filtera za hidrauliku a preko telefona mi rekli da ima, kao što sam već rekao sreća pa sam ponio stari pa sam po uzorku uzeo ovaj od Fiata, 100% isti. Ludilo bilo, htio sam da ih bijem koji su kreteni nepismeni.

Što se 6245 tiče, to je perfekcija od traktora ali sa 10+10 mjenjačem. Komšija ima 7745 Plus sa tim mjenjačem, tj. ima reverzer, 10 brzina naprijed i 10 brzina nazad, ma uživanje za raditi. Mene kod mog 7045 strašno nervira rikverc, spori preko svake mjere spor a brzi preko svake mjere brz.
 
Po meni je to preskupo ili u zlatnom polju deru previse. Meni je ono ipak koliko toliko blize al cini mi se da cu odustat od kupovine tog samea. Ja sam cuo da su zetori spori u rikverc ? Zna li neko koliko 6245 ide u rikverc km/h. Men treba vecinom brz rikverc zbog oranja, rotacione i mnogih stvari zato sto su mi njive kratke i nekad imam vise racuna vratiti se u rikverc nego se okretat. Rakovica ide kako nadjo na njihovoj stranici oko 16 km/h a i moj zetor je dosta brz al mogu sa powerom smanjit 3 stepena tako da je dosta lakse.
------------------------
Nadjena brzina rikverca 6245 - 9.9, 7045 6.3 a moj 8540 18.1. Razlika mog i 6245 je gotov pa duplo sto znaci da ovaj tip mjenjaca otpada iz kupovine. Jedino ako uspijem nac onaj sa brzim mjenjacem i ako neko zna koliko on ide nazad?
 
Moj 7045 ima dva rikverca, spori i brzi. Brzi je nenormalno brz, stvarno je nezgodno voziti sa njim a mora se ponekad kad se ore i kad se ne isplati okretati se. On je porijeklom iz Švedske pa je moguće da ima drugačiji rikverc.
 
Mjenjac s brzim rikvercom sa ruckom ima zamijenjena mjesta druge i trece brzine pa ide : 1,2,5 a natrag R, 3 ,4 a mjenjac na podu samo su naprijed R 3,4 a nazad 1,2,5 umjesto nomralnih R,2,4 ----1,3,5 :/
 
imam jedan problem tesko mi se ubacije reduktor na torpeda 48 .sta moze biti??? tacnije za spore i brze za mali onaj do menjaca.
 
Nemogu da nadjem temu o hladnjacima pa cu ovde pitati. Treba mi hladnjak za r76, sta uzeti, imate li kakvu preporuku.
 
Dajte neku preporuku šta uzeti da moze komotno da vuče 2x14"? Nešto tise i novije od sadašnjeg imt578. Belarusa ne bih. Kakvi su zetori po pitanju buke a i hidraulika? Nekako mi se ne ide na lošiji hidraulik sto se tiče preciznosti...
 
Zetorove kabine su izolovane odlicno,neces imati problema sa bukom.Hidraulik nije los,al ces tocak morati ako ga nemas na plugu namestiti.Sad model mozda 7245 ili jos bolje 7745.
 
Na mom zetoru se hidraulik pokazo lijepo. Skoro sam oro i kako imam tocak na plugu jer je doso s njim, nisam se ni ja ni otac puno obazirali na oranje spusti vozi. U zelji da uzorem dublje ove godine jednu njivu jer je podvodna skinem tocak i malo se igro s onom rucicom PMD. U jednom momentu spustim poluge do broja 4 i cim traktor pocne da proklizuje osjetim kako se poluge malko dignu i opterete zadnje tockove, on povec oni se spuste dalje. Pozitivno me iznenadila osjetljivost i opterecenje na zadnje tockove :osmeh:
 
Dajte neku preporuku šta uzeti da moze komotno da vuče 2x14"? Nešto tise i novije od sadašnjeg imt578. Belarusa ne bih. Kakvi su zetori po pitanju buke a i hidraulika? Nekako mi se ne ide na lošiji hidraulik sto se tiče preciznosti...

Ja bih uzeo ili Zetora 7211, 7711, mozda duplaka. Ili Deutz-a Dx 85, Dx90. Imao sam takvog Deutz-a, jako mali potrosac, bez prednje vuce okretan da je to cudo, a snage ima I za 3x35.
 
Na mom zetoru se hidraulik pokazo lijepo. Skoro sam oro i kako imam tocak na plugu jer je doso s njim, nisam se ni ja ni otac puno obazirali na oranje spusti vozi. U zelji da uzorem dublje ove godine jednu njivu jer je podvodna skinem tocak i malo se igro s onom rucicom PMD. U jednom momentu spustim poluge do broja 4 i cim traktor pocne da proklizuje osjetim kako se poluge malko dignu i opterete zadnje tockove, on povec oni se spuste dalje. Pozitivno me iznenadila osjetljivost i opterecenje na zadnje tockove :osmeh:

Na kojem položaju (P, M ili D) ti je bila ručica kad je hidraulika počela tako da reaguje?
 
Kakvi su zetori sto se tiče potrošnje a i održavanja tj. kakve su cene rez. delova? I cujem da pominjete neke položaje hodraulika, šta koji znaci?
 
Kod nas u BiH su najjeftiniji i najednostaviji za održavanje, dijelova ima i nisu uopšte skupi. Nisu veliki potrošači, ja imam 7045 (duplak) i kako mi se čini za ovih par godina koliko je kod mene, ne troši mnogo mada nisam nikad mjerio, nemam mnogo zemlje pa mi nije ni važno, bitno je da se uradi kako treba jer on radi samo teške poslove, oranje i nosi roto-drljaču, ostalo radi IMT539.
 
@zombie_666 cini mi se da mi je ostala na D al nisam siguran provjerit cu . U tom polozaju cak ne moram ni spustata rucku do kraja vec samo do broja 4 5 i vec sam na odredjenoj dubini. To mu dodje ko neko brzo spustanje :osmeh:
@jjova Pa et za dijelove otprilike sve serije imaju dostupne dijelove osim moje ili je malo teze naca znaco 7540-10540. Novije serije skuplji dijelovi a ove sto su ti preporucili relativno povoljni i jeftini dijelovi. Odrazavas sam seb ako znas imalo o mehanici barem uzamjene ulja, zamijenit ako koje crijevo pukne od vode itd. Eh sad potrosnja, barem kod mene se pokazala vrlo razlicita. Sto vece njive- parcele manja potrosnja. Recimo da moj trosi u oranju otprilike 3l na dulum ( u porsjeku nema vece njive od 3 duluma u cjelini) u frezanju 2.5l. U siliranju se ta cifra vrti oko 3-5l i to je sto imam prikljucaka za njega
 
ne bih da kudim, i meni se svidjaju zetori zbog komfora i tezine a bogami nisu ni jeftino izradjeni. sve u svemu lijepe i sposobne masine ali glase za velike potrosace.
 
U svakom slucaju je bolja kupovina od IMT, Rakovice, Nekog stranca(Massey, Fendt,case) za kog se ne mogu naci delovi, ili su preskupi. Sta se bolje moze kupiti za 6000-8000e. Ja trenutno imam Zetora 6011, kada ga prodam uzecu 7211.
 
Na mom zetoru se hidraulik pokazo lijepo. Skoro sam oro i kako imam tocak na plugu jer je doso s njim, nisam se ni ja ni otac puno obazirali na oranje spusti vozi. U zelji da uzorem dublje ove godine jednu njivu jer je podvodna skinem tocak i malo se igro s onom rucicom PMD. U jednom momentu spustim poluge do broja 4 i cim traktor pocne da proklizuje osjetim kako se poluge malko dignu i opterete zadnje tockove, on povec oni se spuste dalje. Pozitivno me iznenadila osjetljivost i opterecenje na zadnje tockove :osmeh:

Možeš da slikaš poluge odozgo a da se vide ti brojevi? Kod mene nema naljepnice, davno otpala a volio bih da probam oranje u D, do sada sam sve radio sa točkom i sa M ali ne znam dokle da spustim poluge.
 
Nazad
Vrh