Slobodna diskusija o traktorima

Jeste ovo lepo. Ali ja ne vidim svrhu ovog. Sve ovo radi I obican traktor sa kasikom napred. Ako mu bas treba da penje bale na visini kao na jednom od snimaka. Onda se moze kupiti I traktor i telehender, posto ovo veravatno kosta poprilicno, veravatno se za te pare kipuje I traktor I telehender.
 
Симке што се тиче марке,веома добри трактори,али и ја мсм да би ти били повелики..Ал ако већ тражиш страно те величине,пре бих гледао Фиат,неуништив трактор.
Po merama ne bih rekao da je veći od 558, što mi i odgovara, a fiat mi nekako izgleda visok. Ne znam ni sam. Novac je uvek problem.

Послато са SM-G386F уз помоћ Тапатока
 
Mene ova diskusija zbunjuje. Može li se znati koji je bolji traktor , mislim na starije traktore, ruski sa DW ili imt običan tipa 558 podjednake snage
 
Prednja vuca dosta pomaze na mekom terenu a jos ako moze da se blokira i da gura i u rikvercu i koci nizbrdo prava stvar. Kako bi meni to znacilo kad pocne teret da me kliza nizbrdo samo na zadnjoj vuci.

Послато са GT-S7582 уз помоћ Тапатока
 
Ne možeš uopšte porediti traktor sa prednjom vučom i traktor bez nje. Čak i sa dosta većom snagom traktor bez prednje vuče nije sposoban kao onaj koji je ima. Poznanik iz sela ima neki mali kineski YTO od 25 konja sa prednjom vučom i ore bolje nego IMT 539, nosio on moj plug (Leskovački 2x10") sa kojim inače i mi oremo baštu. Mali kinez je 14 konja slabiji ali vuče kao blesav zbog prednje vuče. Imao sam priliku da probam u oranju Steyr 540 koji ima 40KS i koji je star nekih 50 godina (zet kupovao traktor pa smo svašta gledali) i to se ne može porediti sa npr. IMT 540 ili 549 ili sličnim bez prednje vuče. Vučna moć kod duplaka je mnogo, mnogo veća a tu je i mnogo drugih prednosti-kretanje u rikverc, bolje kočenje (koče i prednji točkovi kad kočiš sa zadnjim, to samo kod LTZ T40 ne funkcioniše), sveopšta upravljivost (kad hoćeš da skreneš on skreće i nema da gura prednji kraj). Ima ono i mana - gubiš na okretnosti jer imaju manji ajnšlag, trebaju veće i skuplje gume, treba to i održavati (dodatni kardani, zupčanici, ležajevi, semerinzi.....).
 
Овде се по ко зна који пут мешају бабе и жабе, када се прича о тракторима са погоном на свим точковима и тракторима са погоном на задњим точковима и односу снаге мотора.

Не може се рећи да трактор мање снаге и то за око 35% са предњом вучом боље вуче од оног без предње, који је још и јачи. То уопште није тачно. Експеримент се мора радити са тракторима исте снаге као и исте тежине, на истом терену, са истим прикључним машинама, истим брзинама рада да би се видела разлика у искоришћености те снаге. Паметни људи нису користили речи РЕКЛА КАЗАЛА или овај је много много бољи од овог. Тестови су показали да је вучна сила код трактора са погоном на свим точковима у много је боље искроиштена него код трактора без предње вуче.

Они су показали да је ефикасност коришћења снаге у корист трактора са предњом вучом. Разлог је врло једноставан, а огледа се у бољој искоришћености односа вучне силе и снаге пренесене на точковима са мотора. Резултати теста су показали да је тракција код трактора са предњом вучом, много већа него код трактора без предње вуче. А ово опет значи да трактор са предњом вучом боље користи своју тежину, због те предње вуче, тј. тежина трактора је распоређења и на предње и на задње точкове, самим тим и снага је такође распоређена на обе осовине равномерније. Код трактора без предње вуче, она је распоређена само на задњим точковима.

Да преведем на једноставнији језик: Ако је проклизавање на оба трактора исто, трактор са предњом вучом има већу вучну силу, мање проклизавање при истој ефикасности рада, искоришћеност снаге мотора му је боље, а самим тим му је и бољи учинак. Али под условом да су трактори са истом снагом.

Јер ово не пије воду код трактора са различитим снагама мотора. Тако да у овом случају, ако трактор има слабији мотор, а има предњу вучу, не значи да ће боље радити од трактора без предње вуче и са већом снагом мотора.
 
Jeste ovo lepo. Ali ja ne vidim svrhu ovog. Sve ovo radi I obican traktor sa kasikom napred. Ako mu bas treba da penje bale na visini kao na jednom od snimaka. Onda se moze kupiti I traktor i telehender, posto ovo veravatno kosta poprilicno, veravatno se za te pare kipuje I traktor I telehender.


cena kopcanja u tri tacke bez kardana za neke modele telehendera je oko 2000 eura a sa kardanom oko 5000
 
Pozdrav svim clanovima foruma. Ja sm novi clan i sslabo se snalazim sa porukama ali bih hteo da pitam da li je neko ugradio prednju vucu na IMT558, pitam iskljucivo ya taj traktor, Ako me pitate zasto odgovoricu Vam. Nedavno sam uradio generalku i sada je traktor ekstra pa bih ukoliko je isplativo i izvodljivo ugradio prednju vucu. Unapred hvala svima koji mi budu dali bilo kakav savet,
 
@Galicije

Ono što sam napisao nije rekla-kazala već nešto što sam svojim očima vidio. Mali YTO 254 ima samo 25KS ali je iste mase kao IMT539 i ima pristojnu prednju vuču sa bočnim reduktorima. Orao je voćnjak na nekih 15-20cm sa mojim plugom sa kojim imamo mnogo godina iskustva. Orao je bolje od IMT539, bolje je vukao i drastično manje je proklizavao a mnogo znači što ima 8 brzina pa ima i bolji izbor istih. Opet napominjem, masa mu je ista kao kod IMT539 tako da je jasno da mora imati istu ili veću vučnu moć iako mu je motor slabiji pošto je, kao što si i sam naveo, iskorištenje snage daleko veće jer se ona prenosi na sva 4 točka.

Да преведем на једноставнији језик: Ако је проклизавање на оба трактора исто, трактор са предњом вучом има већу вучну силу, мање проклизавање при истој ефикасности рада, искоришћеност снаге мотора му је боље, а самим тим му је и бољи учинак. Али под условом да су трактори са истом снагом.

Јер ово не пије воду код трактора са различитим снагама мотора. Тако да у овом случају, ако трактор има слабији мотор, а има предњу вучу, не значи да ће боље радити од трактора без предње вуче и са већом снагом мотора.

Ovo jednostavno nije tačno. Na vučnu moć daleko veći uticaj ima masa a ne snaga motora. O tome je već pisano

http://poljoinfo.com/showthread.php?1288-Vučna-sila-traktora/page2

Na kraju, jednostavno pogledaj na Youtube snimke gdje parni traktor (bez prednje vuče naravno) od jedva 100KS odvuče John Deere od nekih 500-600KS (sa prednjom vučom) iz prostog razloga što je nekih 5 puta teži.

Evo i podataka za YTO gdje se vidi masa, snaga, zapremina itd.
http://china.agrimachine.cn/tractors/yto_group_sg254_tractor.html
 
Masa vozila je veoma bitna stavka jer ni 539 nece orati isto sa kabinom ili bez nje ili ako se napune gume tj dobije tegove. Imam vladimirca sa 29ks i mnogo manje proklizava od fergusona sa istim plugom na istom zemljistu a jos skoro celave gume ima. Vlatko ima 1750kg i manju snagu i plus dvoklipac sto mnogo znaci jer upravo zbog tih faktora mnogo bolji grip ima kao i mali ursus 335 . Snaga je samo jedan faktor u radu a po meni tezina koja se prenosi na odredjenu povrsinu gume i proracunata transmisija imaju vecu ulogu u teskim uslovima
 
Па ферџа је ем тежи од тог ЈТО, ем има већу снагу, ем има већи обртни моменат, а опет је лошији орач..Чудно, ал да прекинем овде полемику, ејр немам намери да се препуцавам око небитне ствари....

Иначе онај тест, је радио енгелски институт за пољопривреду, са тракторима МФ 2680...
 
Galicije83. Zombi je u pravu, ja kada zaboravim da ukljucim prednju vucu na 577 mora da ide brzinu sporije.
 
@Galicije

Ono što sam napisao nije rekla-kazala već nešto što sam svojim očima vidio. Mali YTO 254 ima samo 25KS ali je iste mase kao IMT539 i ima pristojnu prednju vuču sa bočnim reduktorima. Orao je voćnjak na nekih 15-20cm sa mojim plugom sa kojim imamo mnogo godina iskustva. Orao je bolje od IMT539, bolje je vukao i drastično manje je proklizavao a mnogo znači što ima 8 brzina pa ima i bolji izbor istih. Opet napominjem, masa mu je ista kao kod IMT539 tako da je jasno da mora imati istu ili veću vučnu moć iako mu je motor slabiji pošto je, kao što si i sam naveo, iskorištenje snage daleko veće jer se ona prenosi na sva 4 točka.



Ovo jednostavno nije tačno. Na vučnu moć daleko veći uticaj ima masa a ne snaga motora. O tome je već pisano

http://poljoinfo.com/showthread.php?1288-Vučna-sila-traktora/page2

Na kraju, jednostavno pogledaj na Youtube snimke gdje parni traktor (bez prednje vuče naravno) od jedva 100KS odvuče John Deere od nekih 500-600KS (sa prednjom vučom) iz prostog razloga što je nekih 5 puta teži.

Evo i podataka za YTO gdje se vidi masa, snaga, zapremina itd.
http://china.agrimachine.cn/tractors/yto_group_sg254_tractor.html

Jel mozda 539 orao prosle godine a kinez ove, i moj (nije IMT) ove godine ore puno lakse , ko da je motor nabildo 10kW vise;)
 
Žao mi je što nisam mogao danas snimiti kao ore kukuruzište 533 sa 9300 r.s. bez kabine sa plugom 755.2
dubina 27-28 a mališa samo grabi iako je motor došao kraju,a prošle jeseni se rastavljao s dušom
 
Па ферџа је ем тежи од тог ЈТО, ем има већу снагу, ем има већи обртни моменат, а опет је лошији орач..Чудно, ал да прекинем овде полемику, ејр немам намери да се препуцавам око небитне ствари....

Иначе онај тест, је радио енгелски институт за пољопривреду, са тракторима МФ 2680...

Kako je IMT539 teži od YTO kad 539 ima 1440kg bez kabine (moj ima kabinu) a YTO 1535kg bez kabine (ovaj kojeg sam gledao nema)? Što se oranja tiče, ne može se porediti oranje u ravnici i lakoj zemlji i oranje kod mene, na brdu i teškoj do ekstremno teškoj zemlji. Od kako je u mom kraju počelo masovno korištenje sve teže mehanizacije (kombajni, berači) bez traktora sa prednjom vučom jednostavno nije moguće orati dublje od 20-25cm. YTO o kojem sam govorio je orao dosta sporo (voćnjak) ali je proklizavao daleko manje od 539. Obratite pažnju da ovo nije polemika YTO protiv IMT niti kritikujem IMT kao marku ni 539 kao model, imamo gotovo 40 godina i jednostavno je nezamjenljiv. Ja nisam ljubitelj kineskih traktora niti kujem taj YTO u zvijezde, vlasnik je imao dovoljno problema sa njim. Ovdje sa radi o vučnoj moći i prednostima traktora sa prednjom vučom i ovdašnjim, lokalnim uslovima. Za druge regije ne govorim ništa jer sa istim nemam iskustva, dakle nema rekla-kazala već samo ono što sam svojim očima vidio ili snimio.

Ja imam relativno veliki traktor duplak (za moj kraj) sa sve 4 nove gume, radi se o Zetor 7045 i jednostavno nije moguće orati uzbrdo bez prednje vuče, probao i ne ide, traktor proklizava i pri idealnim uslovima za oranje. Nizbrdo ide ali uzbrdo nema šanse. Prije toga sam imao Hurliman H-360 isto sa prednjom vučom i sve 4 nove gume i ista priča. Selo je puno traktora sa i bez prednje vuče, ovi bez nje uglavnom ili oru plitko (20cm) ili oru samo nizbrdo.

Evo pogledaj kakvu zemlju imamo, evo snimaka gdje oremo sa našim Zetorom i jedan gdje prijatelj iz drugog dijela sela ore sa MF274



Snimci su od prošle godine i zemlja je, usljed nešto veće vlažnosti, bila još i dobra za oranje, malo je pravilo probleme što je odozgo bilo klizavo ali zemlja je inače takva kakva se vidi na snimcima. Ovo što vidiš je još i lako za oranje, pravi problem je kada bude nešto suša pa se lomi u gromade. Na snimcima je prikazani prosječni uslovi rada, dakle ne previše teški ili previše laki.

Evo kako izgledaju teški uslovi za oranje u mom kraju, većina parcela je ovakva

https://www.youtube.com/watch?v=X-r2CvbHtro

A ovo su "laki" uslovi, znači kad je suvo


Evo ista parcela, drugi traktor, isti uslovi, isti problem.


Jel shvataš sad u čemu je problem? Zemlja je jednostavno teška i gadna za oranje, bila suva bila mokra ona je teška i nema joj pomoći. Na osnovu ovih snimaka, razumiješ li zašto u mom kraju traktori bez prednje vuče više nisu u stanju da oru kako treba?

Ajd, da ne bude sve tako crno, imam jednu parcelu koja nikad nije teška za obradu.

 
Ako neko moze da pomogne u resavanju problema, kod mog rodjaka na fotonu (skoro nov) ne radi volan na leru, cim malo gasa da volan radi normalno, ne cuje se da zuji negde nesto ili da pisti, pumpa je posebna za volan, posebna za hidrauliku, servis mu menajo pumpu i nista, menjali orbitol (ono kuciste ispod volana ako se to tako zove ). Ne znam u cemu bi jos mogao da bude problem.
 
Nazad
Vrh