SIP berači

torpedo nema slika strojeva i traktora na forumu,a traktor je case 933
 
ja nisam skidao komusacki sto sa kk30 beraca nikad ali kad sam kupovao dijelove uvijek sam trazijo za 35 icu i sve je pasalo
 
@ mladenmaso
Šta si kupovao od komušačkog stola za KK-30? Uporedi komušaljke sa jednog i drugog berača i videćeš da nisu iste, nisu ni osovine valjaka iste dužine, a na beraču KK-30 se može regulisati nagib komužačkog stola.
 
Decki, DKO 5501 je zastario berac i to je naspram tornada 70 krs, tornado 80 necu ni spominjati, jer je to puno propusniji berac od 70-ke. 70-ke je po meni promasena stvar, a ko ima novaca za tornada 80 nece ih pozaliti.

Na trzistu polovnih, najbolje se krecu SIP 40, zatim sip 35 a dalje kome sta pase. Zmaja na brdovitem terenu da je novi i da mi ga dajete dzabe ne bi uzeo, jer se prevrcu ko od sale, cak i 214S koji ima nize postavljen bunker se zna okrenuti, jer ima uzak trag tockova...

Kod zmaja 214 je problem i uski tockovi i sto je berac "na vagi" i kad se napuni bunker gume puno usjecaju u mekanu zemlju i tu se mora slepati, onda se iskine ruda, onda 100 drugih cuda. takodjer se na zmaju podizanjem hedera podize i tarup sto je po meni OGROMAN minus nasparm SIP berace gdje je tarup uvjek fiksan i nisko sjecka kukuruzovinu.

Od dvorednih sam cuo samo rijeci hvale ponajprije za zmaja 223 a zatim 222. Ne poznam nikoga da ima 224, al ovi koju su ga vidjeli u radu i pricali s vlasnicima, kazu da je "meksi" od 223. ne bi znao, nisam 224 nikada vidio u radu pa ne mogu pricati o tome.

Ako jednoredni berac, svakako SIP tornado 40, a ako dvoredni ZMAJ 223. u gitarica se takodjer ne bih trpao, kao ni u Berka, jer za njih nisam ni znao da postoje dk nisam dosao na ovaj forum, al mislim da su tornado 40 i zmaj 223 ipak beraci bez greske s relativno jeftinim odrzavanjem.


Osobno imam tornada 40 prve serije, na kojem sam ja morao praviti par dorada, ali ne zalim se na njega nista. Berac savrseno radi, pogotovo od kako imam kardan s duplim zglobom, ako su njive male i tjesne, svakako bih to svakome preporucio da se nabavi, jer nema iskljucivanja kardana i zezanja, samo se kruzi oko njive i puno brze budes gotov. Ovo sto Kazner pise da sporo bere, meni nikako ne ide u glavu. Ako su njive ciste i nek su i 50m kratke, pa to mora letjeti. Malo je sporije ako se bere iz sredine prema van, jer onda je zaznuto nanisaniti iduci red ako je tjesno, al opet, 5 sati pol hektara, to bi odradio i u 2. sporoj, a svog teram s 549 4. spora na 1600 obrtaja motora i samo leti


Moja preporuka je da ipak nabavis prirucnik od beraca i da ga psotelas, kako i otkidacke letve, tako i otkidacke valjke. tarup mora biti osta i remenje zategnuto i samo ga teraj. 1000 okretaja kardana ne podrzavam na beracima, kao ni pretjerano ubrzanje beraca. Sto Mladen pise 20-ak % je ok ubrzati berac, al preko toga nikako ne ici.


Oprostite na poduzem postu.
 
Moj deda ima sip eko 3500 sepeter kupio ga novog 1986 i dan danas sluzi po meni sipovi su bolji beraci od sve i jednog zmaja
 
mladenmaso je napisao(la):
Okrim je napisao(la):
@ mladenmaso
Nije mi jasno šta sam ja to pogrešno napisao u vezi razlike između ta dva tipa berača? :sta:

nisi nista pogresno napisao samo ja tvrdim da svaki dio pase sa jednog na drugi berac i da su u radu podjednaki isti ni jedan nema veliki ucinak i da je to isti berac samo mu je dodan jos poneki lim. :cao:
Post je spojen: [time]1296128441[/time]
_________________________________________________
ja imam gitaric jednoredni i sad se dvoumim da mijenjam za dko5501 ili Z223 pa sta bi mi preporucili :cao:
izvinjavam za malo :off_topic:
vidi prijatelju ja sam imao dvorednog zmaja 222,a moj kum 223.ove godine sam kupio sempetera dvorednog i imam samo reci hvale za njega.ne mogu mu zmajevi beraci prici ima mnogo vecu propusnu moc,lepse cisti i ja sam ove godine sa njim obrao 50 jutara nisam ga uspeo zagusiti.,i bez kvarova!moj savet samo sempeter :D
2qx2342.jpg
 
@ Bobo

Podržavam te u tvojem postu u svemu. ::svaka cast::

Jedino oko ubrzanja berača se neslažem jer sam imao i KK-30 ubrzan 30% i EKO-3500 ubrzan 30% i bez problema su odrađivali posao, stim da je EKO bio mnogo brži i imao je mnogo veći učinak.

Pozdrav od Mirka iz Kule. :cao:

@vlada77

Vlado, mi smo jesenas vodili polemiku oko dvorenih sipovih berača, a tvoja tvrdnja da je DKO-5501 bolji od ZMAJ-a 223 ne stoji, jer ti nisi još puno radio sa DKO i nisi ga spremao za sezonu, a kad jednom uradiš generalnu pripremu za sezonu na DKO-5501, pitaću te da li sam u pravu.
Prvih 500 hektara sv aki berač ide dobro, a posle se vidi koji je bolji i rentabilniji.

Ne zameri mi, ali to je moje iskustvo sa beračima, a samnom se slažu i mnogi drugi koji su izmenjali mnoge vrste berača.
 
,,Osobno imam tornada 40 prve serije, na kojem sam ja morao praviti par dorada, ali ne zalim se na njega nista. Berac savrseno radi, pogotovo od kako imam kardan s duplim zglobom, ako su njive male i tjesne, svakako bih to svakome preporucio da se nabavi, jer nema iskljucivanja kardana i zezanja, samo se kruzi oko njive i puno brze budes gotov."

@Bobo
Kakav je to kardan sa duplim zglobom, jeli to na svakom kraju po dva križa kardana ili što...
Možeš li to uslikat jer i mene muči stalno uključivanje i isključivanje, bolje bi bilo ići u krug po njivi sa uključenim strojem.
 
@ Antonio

To okretanje u njivi bez isključivanja kardana ja sam rešio sa kraćom poteznicom gde se kači berač, tako da mi klin bude u osi kardanskog zgloba. Naravno da izbegavam naglo skretanje i u slučaju kada se mora jako smotati traktor obavezno sam osključivao kardan.
 
uvjerili ste me da je sip bolji od zmaja,jer ipak iskustvo je iskustvo,malo cu prelistat nazad da vidim kako se tacno ubrza sip eko 3500 :D
 
Sip eko 3500 je zvjer od beraca ja sa njim i zetorom 4911 berem godinama kukuruz nema boljeg beraca najbolje se pokazo .
 
Kardan s duplim zglobom je zakon stvar. vec sam postavljao video ovdje na forum i moram postaviti opet... tocno se vidi u pocetku clipa koliko je to dobra stvar... gas na 1700 okretaja i samo kruzim, koliko god ga mogu smotati. Kardan gasim samo kad kipam, da lopatice elevatora ne deru po bunkeru...

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=2x-6M2OVx3A[/youtube]


Ovaj kardan sam platio oko 250€ s tim da do beraca ima sigurnosnu sklopku, iako to za berac i ne treba, jer ce prije tarup zagusiti nego ce kardan preskociti. kardan koji nema sklopku je jos jeftiniji i vrijedi i zadnje pare da se za njega da. Ja sam se preporodio od kako ovako radim.

Prve godine sam sebe uhvatio u oranju poslije berbe kukuruza kako na uvratinama iskljucujem i iskljucujem kardan, a OREM... eej, poludio sam od ukljucivanja i iskljucivanja kardana da sam to mahinalno radio i u oranju?!? Kardan s duplim zglobom je zakon i svakome ko imalo radi s beracem bi ga preporucio.
 
oo okrece iako je ugao gotov 90,to je :D,
a ides ti dosta brzo,kad bi moj mogo dostic tu brzinu bilo bi pravo
 
Ovo ja na videu 4. spora, ali se s lijeve strane vidi koliko traktor propada. Vlazna je zemlja bila i jos uz brdo (ne znam koliko se vidi, al tu 539 ne moze uzvuci 20 diskova tanjuracu kad ju skroz pustis)

U glavnom, uvijek berem 4. spora, ako nema trave i kakav god kukuruz da je jak. To je kao na 539 3. spora.

Kardan (vec sam napisao) gasim samo kad kipam i zbog prednje vuce mogu iz 6. reda unici u 5. bez problema. Kolega koji ima isti berac, i 539 i kad mu dva reda ostane ide iz 2. u 1. bez stajanja jer ga okrece pod kocnicom a 539 i ovako ima dobar anslag. Taj kolega me i nagovorio da kupim taj kardan, jer ja nisam vjerovao da bas tliko moze skrenuti, ali eto MOZE i ja sam super zadovoljan.

Jedina mana kardana s duplim zglobom je ta da se mora svaki dan ploca (Svakiih 10 radnih sati) duplog zgloba podmazivati a ova zastita bas dosta smeta. A ako se zastita s duplog zgloba skine radi lakseg mazanja, onda tu ulazi krs i dupli zglob ce jos prije propasti.
 
Evo Bobo sada znam kuda ide sljedeći izdatak - takav kardan kupujem obavezno ali ima vremena do sljedeće sezone! :ppozdrav:

Inače i ja berem u 3.sporoj sa fercem i EKO 3500.
Rijetko ali stvarno rijetko koristim 2. sporu (gdje su dupli redovi ili majstor nije sklopio prohode šprice kada je radio zaštitu).
 
ovaj širokougaoni kardan je prava stvar , oduševio sam se kada sam ga vidio u kombinaciji 539 i SIP40 , čovjek bukvalno dodirne rudu zadnjim točkom a berač ni da kucne ::svaka cast::
 
Takav imam na samoutovarnoj prikolici. I ako točak dodirne rudu nema problema jer radi i pod tim uglom. Došao je uz nju iz Švajcarske. Malo je podugačak za berač ali ću ga prepraviti, ipak je to mašina sa prioritetom.
 
Nazad
Vrh