SIP berači

Mi smo imali eko 3500 prodali pre 5 godina 86 godiste malo me ga zao prvi smo vlasnici dosta je bio ocuvan a nisam ga slikao za uspomenu.Odlicni su brze beru od zmaja ali su prevazidjeni beraci koliko mi se cini polako se prelazi na krunjenje na njivi
 
steva 1984 je napisao(la):
Mi smo imali eko 3500 prodali pre 5 godina 86 godiste malo me ga zao prvi smo vlasnici dosta je bio ocuvan a nisam ga slikao za uspomenu.Odlicni su brze beru od zmaja ali su prevazidjeni beraci koliko mi se cini polako se prelazi na krunjenje na njivi
jeste, ali samo ko ima uslove skladistenja!

mozda bi bila dobra tema?
skladistenje kukuruza u zrnu
sta mislite?​
 
Najjednostavnije ti je da oblozis cardak limom,drvenim daskama nekim plasticnim tablama sto sam ja video mozes soju da sipas kukuruz na 1-1,5 metar visine do 16-17 vlage ili da napravis neku supu izbetoniranu i zatvorenu i sipas kukuruz i preko zime izmesas sa kasikom namontiranu na traktoru ako treba.Po meni podno skladiste je najbolje a uz to parkiras mehanizaciju.
 
steva 1984 je napisao(la):
Najjednostavnije ti je da oblozis cardak limom,drvenim daskama nekim plasticnim tablama sto sam ja video mozes soju da sipas kukuruz na 1-1,5 metar visine do 16-17 vlage ili da napravis neku supu izbetoniranu i zatvorenu i sipas kukuruz i preko zime izmesas sa kasikom namontiranu na traktoru ako treba.Po meni podno skladiste je najbolje a uz to parkiras mehanizaciju.
Pa prijatelju, za to sto si ti nabrojao, treba imati avliju 5 Ha
 
znam . čitao sam o njima ovdje
ali mene zanima da poznavaoci SIPova bace oko na ove slike sa linka i daju svoja zapažanja konkretno za ovaj berač , stanje ovo ono :cao:
 
@ savoris

Savo prijatelju, malo sam pogledao slike iz oglasa koji si postavio kao upit za mišljenje o beraču, pa iznosim moje skromno mišljenje:

- berač na slici je model KK-30 i ne preporučujem ga jer ima mnogo boljih od njega

- cena od oko 3300 eura je jako visoka za taj tip berača, oni se kreću do 2000

- berač na slici ima dosta stvari koje su uočljive, a sa sobom povlače i druge skrivene, ili na prvi pogled neuočljive stvari koje govore o stvarnom stanju berača, a to su istrošene gume što govori da je berač jako star, a desna guma mu je još original

- oplata kljunova (limovi) kod transportnih lopatica vidi se da su vareni, što znači da je ispucao od vibracija. A odakle vibracije? To su te stvari koje se mogu samo naslutiti, a ne mogu se videti bez rasklapanja berača, najčešće su otkidački valjci istrošeni i pojavljuje se luft u pogonskom delu kod reduktora, gde valjci dobijaju pogon putem čivija.

- privodni lanci su skraćivani jer se na slici vidi da korak leve i desne strane nije isti na početku i pri vrhu lanca, što govori o istrošenosti lanaca, a oni se ne troše od stajanja nego od rada, a sa sobom povlače i istrošenost lančanika...

- jedan lim fali na početku komušačkog stola gde najčešće dolazi do gušenja kad eliminatorski valjci ne prihvate ubačenu stabljiku koja zadržava klipove pa ih pritiskujući biteri ne raspoređuju po komušačkom stolu,

- bunker, šasija, ruda hidro i elektro instalacija izgledaju u redu, kao i gume na lopaticama od pritiskajućeg bitera koje su nove, odnosno menjane i izgledaju dobro.

To su samo neka od zapažanja sa slika berača, a o tome možemo sutra detaljnije pričati, samo ja ti nebih preporučio da to kupuješ jer je preskup i dosta jadno izgleda.

Pozdrav od Mirka iz Kule. :cao:
 
Mirko , jedna nejasnoća :sta:
po čemu si ti zaključio da je cijena 3300e :sta:
ovo je je oglas iz HR i cijena je 9500 kuna , cirka 1000 evra

mijenja li ovaj podatak nešto u tvome izlaganju ? :cao:
 
radio sam sa takvim beračem a pre dve godine jedan takav sam remontovao rođaku i lično ih ne volim i dajem veliku prednost drugom proizvođaču da ga ne imenujem .... ali za 1000 eura i malo ulaganja za sezonu će se isplatiti i nešto zaraditi......
 
savoris je napisao(la):
Mirko , jedna nejasnoća :sta:
po čemu si ti zaključio da je cijena 3300e :sta:
ovo je je oglas iz HR i cijena je 9500 kuna , cirka 1000 evra

mijenja li ovaj podatak nešto u tvome izlaganju ? :cao:
cijena je 7500 kuna
ja sam imao takav berac 4 sezone sam odradio sa njim, ti beraci mogu dosta cisto da beru ali nemaju kakvog ucinka zato sto su spori pa stim mora da se tera sporije a kad se tera sporije logicno je da bolje i cisti, cijena mu je oko 1000 evrica za te pare nema puno da se pita da das za njega 1000 i ulozis 500 imo bi nov berac a mozda se jos nest i otkine od hiljadarke.

Samo jedan primjer, moj kolega je jesenas prodao takav za 5000 km.
:cao:
 
@ savoris

Savo, izvini što nisam obratio pažnju na cenu, jer sam mislio da piše Km a ne Kn. Ta cena koja je navedena oko 1000 eura govori da je tvoj izbor hoćeš li kupiti taj berač i sa njime trgovati ili ne.

Moje mišljenje o beraču ostaje isto, odnosno, ja lično ga nebih kupio da sa njim radim, (a nekoliko godina sam sa takvim radio) , a za detaljniju procenu ga treba na licu mesta pogledati i proveriti neke stvarčice koje mogu pokazati da li se isplati u njega ulagati. Ako budeš išao da ga gledaš, proveri koliki je slobodni hod na otkidačkim valjcima, da li se mrdaju gore - dole, da li su nosači valjaka ispucali, da li su vareni, da li je glavni pogonski lanac koji ide od poprečne osovine do reduktora u osi, u kakvom su stanju spojnice osovina (dupli lanci) itd.

Moraćeš sam proceniti da li se isplati ulagati u taj berač i koliko će on vratiti.
 
Ja imam SIP jednoredni ali noviji EKO 3500, otac je kupio novog davne 1987 god.
Sve što se pohaba to se zamjeni (uvlačni lanci, pa kratki debeli što pokreće cijeli kljun, ležajevi-na valjcima, raketama itd.)

Gume na valjcima komušačima je promjenio čovjek u Babinoj Gredi- pravi ih od bočne strane auto-guma i bolje su od orginalnih jer imaju u sebi platna (čuo sam preporuke od drugih prije nego je meni radio).Cijena je bila 200kn po valjku- njegova demontaža, sve gume koje ugrađuje i montaža novih guma na osovinu komušača.

Ako imaš volje za kupovinu i ::novac::uzmi to, sredi i imaš dobar stroj. :cao:
 
@Antonio

Antonio, postoji značajna razlika između KK-30 i berača EKO-3500. Ni nov kk-20 nemože da se uporedi sa dobro spremljenim EKO-m. O razlikama sam pisao u ovoj temi, a oni koji su radili sa oba ova berača znaju o čemu pričam. Ja sam sa beračem EKO-3500 dnevno brao 4 jutra dobrog kukuruza, za jedno jutro mi je trebalo oko 2,5 sata sa traktorom IMT-542, a sa KK-30 ako nisam imao gušenje i druge zastoje, trebalo mi je najmanje 3,5 sati da oberem jedno jutro.

Da me se neshvati pogrešno, daleko od toga da je KK-30 loš berač, ali u njegovoj kategoriji ima mnogo boljih.

Pozdrav od Mirka iz Kule. :cao:
 
Ne znam konkretno za KK30 ali ne bi trebalo da je velika razlika u odnosu na EKO 350O. Ubrzavao sam oba 3500 koja sam imao i pisao sam o tome u ovoj temi. Menjaju se dva lančanika, jedan lanac se skraćuje(pogon traspotera) jer se stavlja manji lančanik a drugi produžava(glavni colovni) jer se stavlja lančanik od 12 ili 13 zuba umesto postojećih 10. Dobija se berač ubrzan za 20 ili 30%.
 
Okrim je napisao(la):
@Antonio

Antonio, postoji značajna razlika između KK-30 i berača EKO-3500. Ni nov kk-20 nemože da se uporedi sa dobro spremljenim EKO-m. O razlikama sam pisao u ovoj temi, a oni koji su radili sa oba ova berača znaju o čemu pričam. Ja sam sa beračem EKO-3500 dnevno brao 4 jutra dobrog kukuruza, za jedno jutro mi je trebalo oko 2,5 sata sa traktorom IMT-542, a sa KK-30 ako nisam imao gušenje i druge zastoje, trebalo mi je najmanje 3,5 sati da oberem jedno jutro.

Da me se neshvati pogrešno, daleko od toga da je KK-30 loš berač, ali u njegovoj kategoriji ima mnogo boljih.

Pozdrav od Mirka iz Kule. :cao:

nema tu nekakve bitnije razlike :nono:
 
Nazad
Vrh