SIP berači

@ topalovic

Razlike između KK 30 i EKO 3500 su:
-vučno oko na EKO 3500 je pojačano
-drugačije je kačenje krajeva kljunova
-oplata uvodnika (kljunovi) se razlikuju
-privodne lopatice i njihova osovina nisu iste
-na KK 30 su kućišta komušaljki sa mazalicama i razlikuju se od EKO 3500
-levi točak na EKO 3500 nosi balonku gumu, a na KK 30 su obe iste
-nisu isti bunkeri
-na kućištu isovine pritiskajućih bitera kod KK 30 postoje čaure, a kod EKA ih nema
-na metalnim izbacivačima su kod KK 30 postavljene elastične čivije, a kod EKA su svugde "seger" osigurači.

Postoji još sigurno mnogo razlika, ali ne mogu se sada na brzinu setiti.
 
Okrim je napisao(la):
@ topalovic

Razlike između KK 30 i EKO 3500 su:
-vučno oko na EKO 3500 je pojačano
-drugačije je kačenje krajeva kljunova
-oplata uvodnika (kljunovi) se razlikuju
-privodne lopatice i njihova osovina nisu iste
-na KK 30 su kućišta komušaljki sa mazalicama i razlikuju se od EKO 3500
-levi točak na EKO 3500 nosi balonku gumu, a na KK 30 su obe iste
-nisu isti bunkeri
-na kućištu isovine pritiskajućih bitera kod KK 30 postoje čaure, a kod EKA ih nema
-na metalnim izbacivačima su kod KK 30 postavljene elastične čivije, a kod EKA su svugde "seger" osigurači.

Postoji još sigurno mnogo razlika, ali ne mogu se sada na brzinu setiti.
a brzina branja i ciscenja kod koieg je bolje
 
@ topalovic

Brzina branja i kvalitet čišćenja kod oba berača zavisi od njihovog stanja i pripreme za sezonu. Tu nema neke velike razlike ako su berači u dobrom stanjui dobro pripremljeni, mada prednost dajem EKU jer sam ja sa njim postizao bolji učinak nego komšija sa IMT-560 i dvorednim DKO-5500, ali ne uvek i to mogu zahvaliti spletu olakšavajućih okolnosti koje su rezultat sati i dani rada sa SIP beračima koje sam upoznao u dušu

Ako imaš mogućnosti kupi EKO-3500 dobro ga pripremi i nećeš zažaliti ako ne planiraš brati više od 50 jutara. Ako imaš u planu brati veću površinu, onda razmišljaj o dvorednom beraču koji se mogu nabaviti skoro za iste novce kao i dobar jednoredni berač.

Još bih napomenuo da se obrati pažnja na stanje otkidačke sekcije na beraču, jer je ona po mojem mišljenju najvažnija na beraču i najkomplikovanija da se uvede u dobro stanje.
 
Ja sam terao taj berač sa 560 i on je jedini krivac za lošiji učinak tih berača.Traktori sa 5 brzina su zakon za berač,presu,roto.kosu...
 
@ Zoran0230

Slažem se sa tobom da su traktori sa 5 brzina zakon za berače. Ja sam brao sa IMT 542 i jedno jutro sam brao 2,5 do 3 sata sa EKO-m.
 
kupujem berac od rodjaka sempeter DKO 5501.interesuje me njegova cena berac nije puno radio i utegnut je.kakvi su ti beraci prednosti i mane.sada imam eko 3500. :cao:
 
Prošle godine smo kupili ovakav berač za 6000 e,mane mu neznam pošto nije pokazao a vrlina je da je super brao,[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=V3JYTv4AC2Y [/youtube]
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=c6Oc6TbAWLY [/youtube]
 
@ vlada 77

Vlado, imao sam prvo DKO-5501, a posle EKO-3500 i mogu ti reći da prednost dajem beraču EKO-3500 jer je njegovo održavanje mnogo jeftinije od održavanja i pripreme za sezonu u odnosu na dvoredni berač.
Na DKO-5501 problematićne su sledeće stvari:

- za njegovpogon treba ozbiljan i ispravan traktor jer je berač težak sam po sebi, a kada je bunker napunjen i mokro u njivi i MTZ-82 ima šta da povuče,
- otkidački valjci su mu jako dugački, tako da njihovi ležajevi i regulatori razmaka moraju biti besprekorni, jer kada se stvore vibracije, puca šasija i nosači reduktora
- Privodni lanci su jako dugački duplo su duži od privodnih lanaca na drugim tipovima berača, a stim automatski i duplo skuplji. Kvalitetni lanci su značajan trošak na beraču, a na ovom tipu berača traju znatno kraće baš zbog njihove dužine. Svaki privodni lanac ima na sredini vodeći lančanik, ali oni nerade svoju funkciju kako su zamižljeni, tako da većina ugrađuje drvene vodilice lanca, što je potrošno i dodatan trošak
- Tarup je jako masivan, ima 33 noža, ako mu je postavljen original zaštitni lim, zaguši u velikoj masi i "prljavom" kukuruzu, ako mu je lim skinut, istarupirana masa se razbacuje po celom beraču. Tarup odnosi dobar deo snage traktora!
- Bunker mu je velik i kipuje sa dva cilindra, ali pričvršćenje na šasiju je sa šrafovima da bi se bunker mogao zabaciti uz pomoć malog cilindra u transportni položaj, čto ga komplikuje i odnosi vreme za nepotrebnu stvar, često se ti šrafovi olabave, dolazi do deformisanja bukera, tako da većina bunkera je zavarena za šasiju i eliminisan je mali hidrocilindar, a ako nije skinut, sluđi samo za ukras.
- Problem zna praviti i zadnji horizontalni elevator koji transportue klip do elevatora za bunker,
- lopatice koje prihvataju otkinut klip sa otkidačkih laca pri velikom broju obrtaja i velikoj masi znaju jednostavno izbacivati klipove napolje, a ne na komušaljke
- ventilator koji je postavljen iznad komušalki je slab, puca i česta zbacuje kaiš
- komušački sto je podignut jako visoko, tako da klip kukuruza daleko putuje dok nestigne do komuljki, koje su po mom mičljenju jedina dobra stvar na tom beraču jer ih ima 16 komada, ali kada ih treba remontovati, za to treba vremena,. snage i ::novac::.

Moj ti je savet da pre odluke o kupovini uporediš taj berač i ZMAJ-223 i i ako postaviš jedan berač do drugoga, videćeš razlike i prednosti jednog i drugog, a ja sam uvek za dvorednog zmaja, a mislim da će se samnom složiti i ostali članovi foruma koji su imali prilike raditi sa tim beračima.

Napisao si da imaš EKO-3500, a nisi napisao sa kojim traktorom ga vučeš, kao i sa kojim traktorom planiraš vući dvorednog Šempetera i koje površine planiraš brati.

Od mene zasada toliko, a ti slobodno pitaj šta te interesuje. Pozdrav od Mirka iz Kule. :cao:
 
mirko hvala na objasnjenju,ovaj berac nije obrao vise od 200 jutara,znaci malo radio,a vidim da je menjana glavna osovina,ona gde ide onaj debeli lanac.verovatno je tu slab,da li je komplikovano nju zamenuti.imam imt 539 on mi vuce eko 3500 i berem 3 sporom 4 jutra na dan.kupio sam ga pre dve sezone,kada sam ga kupio nije vise obrao od 100 jutara a kod mene je za dve sezone obrao 90.nisam imao ni jedan kvar radi besprekorno,a sada mi je ovo iskrslo.neznam sta da radim.da li taj dvoredni sempeter gusi u dobrom kukuruzu i kojom brzinom rus bere sa njim u dobrom kukuruzu.
 
Vlado,što se ove dve marke tiče ako kupuješ-jenoredni šenpeter a dvoredni zmaj.obrnute varijante ti ne bih preporučio ali 2-rednog Berka ćeš vući sa 539.(njegov rotacioni tarup zahteva malo snage)
 
@ vlada77

Vlado, ako si sam primetio da je menjana glavna pogonska osovina, a ona daje pogon reduktorima za otkidačke valjke i pogon privodnih lanaca, onda to govori u prilog da sam u pravu što se tiče tog tipa dvorednog berača, mada to nemora da znači da su svi ti berači toliko loši, ali moj ti je savet da se okreneš dvorednim ZMAJ beračima.

Moj berač je imao fabrički serijski broj 902, a ti uporedi da li je taj noviji, samo da znaš da jako malo kvarova mođeš otkloniti na licu mesta, odnosno na njivi, a za svaki su potrebna bar dvojica. Samo spadanje privodnog lanca se nemože otkloniti nanjivi i nemože ga jedan ćovek namestiti.

Što se tiče brzine branja, to znaš i sam da sve zavisi od stanja useva, vremenskih prilika i pripremljenosti berača. MTZ 82 je pravi traktor za taj berač. Ima izbor brzina i to od 2. zeca pa do šeste kornjače, ali to u slabom kukuruzu i u idealnim uslovima. Ovaj berač bi bio ekonomičan u većim parcelama i sa dobrom logistikom, odnosno da nema kvarova i da ima dobro organizovan prevoz.

Što se tiče tvojeg pitanja kako se ponaša u dobrom kukuruzu, mogu ti reći da nijedan ne čisti klip kukuruza tako dobro kao taj berač, ali do toga treba doći uz mnogo truda i novaca.

Zoran0230 je napisao(la):
Vlado,što se ove dve marke tiče ako kupuješ-jenoredni šenpeter a dvoredni zmaj.obrnute varijante ti ne bih preporučio ali 2-rednog Berka ćeš vući sa 539.(njegov rotacioni tarup zahteva malo snage)

jedino što sa "berkom" nisam radio i njega malo poznajem.
 
evo mog sipa
27yxxed.jpg

Post je spojen: [time]уторак, 24. август 2010. 04:10:34 MST[/time]
_________________________________________________
 
Ko je uvoznik za SIP berače? Interesuju me cene novih jednorednih i dvorednih berača. Možda nešto pazarim.
 
Nazad
Vrh